Az elefántfokhagyma külsőre leginkább a fokhagymához hasonlít, de íze jóval enyhébb. Széles és lapos, hajtogatott levelei miatt valójában közelebb áll a póréhagymához. Egy fej elefántfokhagyma több mint 2 kilósra is megnőhet, és nagyjából 6 méretes gerezdet tartalmazhat. Ültetése augusztus végétől november elejéig ajánlott, így a következő nyáron már betakaríthatjuk az első fejeket.
Legkésőbb ősszel, még a fagyok megjelenése előtt kell elültetni az elefántfokhagymát. Egy fejet szedjünk gerezdekre, vagy vásárolhatunk vetőmagboltban előre csomagolt gerezedeket is.
A fokhagymagerezdeket a hegyes végükkel fölfelé helyezzük a talajba, nagyjából 10-15 cm mélyre. A gerezdek között legalább 20 cm távolságot hagyjuk, mert a növekedésükhöz sok helyet igényelnek. Öntözzük meg alaposan, és mindig tartsuk nedvesen a talajt, de figyeljünk, nehogy túllocsoljunk.
Az ősszel elültetett gerezdek a következő nyárra több gerezdre válnak szét, amikor már betakaríthatjuk őket. Tavasszal is ültethetünk elefántfokhagymát, de ebben az esetben egy még nagyobb gerezdeket szüretelhetünk, vagy várhatunk a következő évig, és akkor több gerezdünk lesz.
Nagy méretű, legalább 20-25 cm mély, széles kültéri cserépben is nevelhetünk elefántfokhagymát. A gerezdeket ugyanakkor és ugyanúgy kell ültetni, mintha talajba helyeznénk el őket. Használjunk jó minőségű földet, és ügyeljünk, hogy mindig nedves legyen a talaj, de ne öntözzük túl a növényt.
A növény a sok napsütést kedveli. Ha tudjuk, tegyünk olyan helyre, ahol több órán keresztül éri a napfény, így hatalmasra nőnek majd fokhagymák. A nedvességet is szereti, locsoljuk rendszeresen, de a túlöntözést kerüjük. A földhöz keverhetünk homokot, hogy felszívja a felesleges vizet, így elkerülhető, hogy a fokhagyma rothadásnak induljon. A széltől viszont óvjuk a növényt, mert a magas, vékony szárak könnyen eltörhetnek egy erősebb lökés miatt.
Az elefántfokhagymát tápanyagdús talajba ültessük. Használhatunk akár trágyát vagy valamilyen szerves anyagot is. Olyan talajba semmiképpen se ültessük, ahol korábban más hagymaféle volt található, hogy elkerüljük a növények fertőzéseinek, esetleges betegségeinek átterjedését.
A hatalmasra nőtt terméseket a többi hagymaféléhez hasonló módon tudjuk betakarítani. Az elefántfokhagymának körülbelül 8 hónap szükséges ahhoz, hogy a maximális méretét elérje. Amikor a növény lombozata sárgulni kezd, eljött az idő a betakarításra.
Egy kerti szerzám (pl. ásó vagy villa) segítségével emeljük ki a hagymát a földből, óvatosan, nehogy megsértsük a gerezdeket. Ezt követően távolítsuk el a gyökeret és a szárakat, a fokhagymát pedig száraz, hűvös helyen tároljuk. Az elefántfokhagyma megfelelő körülmények között akár 10 hónapig is tárolható.
Forrás: AGRÁRoldal
Borítókép: Shutterstock
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.