Télen sem kell kidobnunk a szemetet, hiszen a komposztálás egész évben lehetséges. Bár a hidegebb időszak lassíthatja a bomlást, az érési folyamat még mindig zajlik. Sipos József növényorvos elárul néhány hasznos tanácsot, hogyan lehet télen is jó minőségű komposztot készíteni, hogy azt tavasszal is felhasználhassuk a kert munkálataihoz.
A tökéletes komposzt titka, hogy a konyhából kikerülő zöld, nedves anyagokhoz nagyjából azonos mennyiségű magasabb, szárazanyag tartalmú anyagot adjunk. A nedves, nitrogénben gazdag konyhai hulladékokhoz jól jöhetnek ilyenkor az ősszel összegyűjtött falevelek, faágak vagy szalma, de elhervadt szobanövényeket, elszáradt virágokat is adhatunk hozzá.
Ügyeljünk arra, hogy a nedvesebb és a szárazabb anyagokat mindig felváltva és rétegezve helyezzük el a komposztban, de soha ne tegyünk egyszerre túl sokat belőlük. Ha nagy mennyiségű fás hulladék gyűlt össze, érdemes ezeket külön tárolni. Így, amikor elegendő mennyiségű zöld hulladék áll rendelkezésre, egyenlő arányban a komposzthoz keverhetjük.
Télen általában több fás hulladék kerül a komposztra, és ezek teljes lebomlása hosszabb ideig is eltarthat. Ezért fontos, hogy ne csak a nagyobb konyhai hulladékokat aprítsuk fel, hanem, ha tehetjük, az összegyűjtött faleveleket is vágjuk apróra fűnyíróval, az ágakat pedig ágvágóval daraboljuk össze. Minél kisebbre sikerül aprítani, annál gyorsabban fog lebomlani.
A tévhittel ellentétben a karácsonyfáról lehullott tűlevelek is lebomlanak, így vékony rétegben a komposzt tetejére is szórhatjuk. Bár kezdetben savas irányba vihetik a komposzt pH értékét, a komposztálás folyamatában a levelek semlegessé válnak, így nem kell aggódnunk amiatt, hogy károsítják a növényeket vagy savanyítanák a talajt.
Ha télen fával fűtünk, a fahamu hasznos lehet a komposztáláshoz, feltéve, hogy az eltüzelt fa nem volt kezelve vagy festve. Fontos, hogy a fahamut mindig vékony rétegben terítsük szét a komposzthalmon. Ezáltal mész- és káliumforrással gazdagíthatjuk a kert talaját, ráadásul környezetbarát módon tudunk megszabadulni tőle.
A komposztot télen se hagyjuk kiszáradni, mivel a nedvesség elengedhetetlen a bomlási folyamatokhoz. Különösen száraz időszakban ellenőrizzük, hogy szükség van-e víz hozzáadására. Ha a komposztot száraznak találjuk, öntözzük meg vízzel, majd mozgassuk át. Ügyeljünk arra is, hogy ne legyen túl nedves, mert ez beindíthatja a rothadást.
Arra figyeljünk, hogy télen nem szabad mélyebben átforgatni a komposztot, mivel a belsejében keletkező hőmérséklet és gázok könnyen elszökhetnek. Elég, ha csak óvatosan átkeverjük a friss anyagot a komposzt tetején, majd havonta egyszer egy vasvilla segítségével fellazítjuk a halmot, így oxigénhez juthat anélkül, hogy át kellene forgatni.
A téli időszakban célszerű a komposztálót szigetelni, így megtarthatjuk a hőt és elősegíthetjük a bomlási folyamatot. Szalmával vagy száraz levelekkel betakarhatjuk a tetejét, de ne tegyünk rá fedőt vagy ponyvát, és ne béleljük ki a komposzt oldalát szőnyeggel, mivel a megfelelő szellőzés elengedhetetlen a komposztálási folyamat során.
Nem kell aggódnunk, ha a komposztálóra hó esik, hiszen ez kiváló szigetelőként működik a fagy ellen. Nem szükséges eltávolítani, egyszerűen várjuk meg, amíg magától elolvad. Fontos megjegyezni, hogy ilyenkor általában elegendő csapadék éri a komposztot, így valószínűleg egy ideig nem lesz szükség víz hozzáadására.
Ha a komposztot túlöntöztük, vagy sok csapadék érte, fontos, hogy a felesleges nedvességet elvezessük, és olyan magasabb szárazanyag tartalmú alapanyagokat adjunk hozzá, amelyek segítenek a felesleges nedvesség felszívódásában.
Az érett komposzt sötét, feketés- barna színű, könnyen morzsolódik, illata a tavaszi eső áztatta földre emlékeztet. Miután elkészült, az anyagot át kell rostálni, majd a fennmaradó, még darabos részeket vissza kell tenni a ládába. Az átszitált komposztot kiválóan felhasználhatjuk a kertben, legyen szó faültetésről, dísznövények gondozásáról vagy zöldségeskert műveléséről.
Forrás: ripost.hu
(Borítókép: Shutterstock)
Ajánljuk még:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.