A légkondicionáló működése közben a kinti levegő egy hűtőközegen áramlik végig, amelyben lehűl. A hűtőközeg hőmérséklete azonban sokkal alacsonyabb a helyiség hőmérsékleténél, így a vele érintkező levegőben lévő pára kicsapódik a hűtőberendezésre. Ezt az összegyűlő nedvességet hívjuk kondenzvíznek, ami ugyan emberi fogyasztásra nem alkalmas, de számos más felhasználási módja létezik.
A kondenzvízben nincsenek ásványi anyagok, ionok, de baktériumok és nehézfémek, műanyagok lehetnek, hiszen a légkondicionáló berendezésekben lévő mikroorganizmusok belekerülhetnek. Ezért nem alkalmas fogyasztásra, főzésre, de például olyan berendezések működtetésére, ahol alacsony keménységű vízre van szükség, tökéletesen megfelel. Jól használható például gőztisztítókban, gőzmosókban, gőzölős vasalókban, hiszen hiányzik belőle a vízkőképződésért felelős kalcium és magnézium.
Autómosáshoz is remek, sőt az ablakmosó tartályba is töltheted. Valójában bármilyen felület tisztításához megfelelő, olyan esetekben, amikor nincs szükség fertőtlenítésre.
A légkondi működése során keletkező víz felhasználható a növények öntözésére. Különösen a hortenzia, az azálea, a hibiszkusz, a leander, valamint olyan kúszónövények, mint a borostyán, a lilaakác, a jázmin, és citrusfélék, mint a citrom és a mandarin hálásak a kondenzvízért. Valójában ezek a növények a savanyú talajt kedvelik (pH 6,5 alatt), amit a kondenzvíz nem fog megváltoztatni, mivel nem tartalmaz lúgosító ásványi anyagokat, például kalciumot és magnéziumot.
(Borítókép: Shutterstock)
Ajánljuk még:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.