Aranygaluska vaníliasodóval  recept
Aranygaluska vaníliasodóval
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Amerikai káposztasaláta (Coleslaw) recept
Amerikai káposztasaláta (Coleslaw)
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Hagymás rostélyos  recept
Hagymás rostélyos
Túróval töltött zsemle recept
Túróval töltött zsemle
Tartármártás házi majonézből recept
Tartármártás házi majonézből
Holstein szelet recept
Holstein szelet
Máglyarakás kalácsból recept
Máglyarakás kalácsból
Kozáksapka recept
Kozáksapka
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Elronthatatlan kocsonya  recept
Elronthatatlan kocsonya
Pozsonyi kifli recept
Pozsonyi kifli
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti recept
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti
Klasszikus paprikás krumpli lecsókolbásszal recept
Klasszikus paprikás krumpli lecsókolbásszal
Hagyományos kókuszkocka recept
Hagyományos kókuszkocka
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Klasszikus linzer recept recept
Klasszikus linzer recept
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
Praktikus

Melyik mire jó? Kisokos zsírokhoz és olajokhoz

Melyik mire jó? Kisokos zsírokhoz és olajokhoz
Nem csoda, ha elveszünk a különböző zsírok és olajok útvesztőjében. Nem mindig tudjuk, hogy melyik mire jó, mivel érdemes sütni-főzni vagy akár a salátánkat feldobni. Íme egy kis segítség! Kisokos zsírokhoz és olajokhoz.

Az emberi szervezet egészséges működését tekintve elengedhetetlenek a különböző zsírok és olajok, arról nem beszélve, hogy főzések alkalmával is fontos szerepet töltenek be. Na de nézzük, hogy melyik mire való, illetve mit érdemes róluk tudni.

Zsír vagy olaj?

- A zsírok és az olajok közötti különbséget a zsírsavak jellemzői adják. A zsírok azok, amelyek szobahőmérsékleten szilárdak. Ilyen a sertészsír, libazsír, vaj, kókuszzsír és pálmazsír. Az olajok viszont szobahőn folyékonyak, és általában növényi eredetűek, mint a napraforgóolaj, repceolaj, olívaolaj, szójaolaj, kukoricacsíra-olaj. Becsapós lehet a margarin, aminek az alapanyaga ugyan növényi olaj, de ezt mesterségesen telítik, hogy szilárd halmazállapotú legyen szobahőn, és így kellemesen krémes, kenhető állagú legyen – árulta el dr. Keresztes Margit egyetemi adjunktus, orvos-biokémikus.

Nélkülözhetetlen esszenciális zsírok

- Vannak olyan zsírsavak, amelyeket az emberi szervezet nem képes előállítani, pedig nélkülözhetetlenek a szervezet normális működéséhez. Ezek az esszenciális zsírsavak. Az úgynevezett ómega-6 származékok főleg a gyulladásos reakciókban, a véralvadás elősegítésében vesznek részt. Ezzel szemben az ómega-3 zsírsav és egyes származékai gátolják a véralvadást, a trombózist, a gyulladást, és védik az ereket az érelmeszesedéssel és egyes szívritmuszavarokkal szemben. Az ómega-3 zsírsavszármazékok alapvetően fontosak az agy és a szemben lévő ideghártya, a retina fejlődése során, ezért a magzatnak és a csecsemőnek nagy szüksége van rá – javasolta az orvos-biokémikus.

Az emberi szervezet egészséges működését tekintve elengedhetetlenek a különböző zsírok és olajok /Fotó: Shutterstock
Az emberi szervezet egészséges működését tekintve elengedhetetlenek a különböző zsírok és olajok /Fotó: Shutterstock

A kacsa- és libazsír – a legegészségesebbek

A kacsa és a libazsír zsírsavösszetétele jóval kedvezőbb, mint a sertészsíré, viszont már 190 fokon kezdenek oxidálódni, tehát az a maximális hőfok, amíg bátran lehet sütni, főzni velük. A tisztított - nem extraszűz - olívaolajok esetében ez 210 °C körül van. A kacsazsír és a libazsír a legegészségesebb alapanyagok közé sorolhatók. A kacsazsír antioxidánsokat tartalmaz, amelyek elpusztítják a szabadgyököket, és eltávolítják őket a szervezetből, ezzel lassítva az öregedési folyamatot, szelén- és cinktartalmának köszönhetően pedig erősíti az immunrendszert.

Kókuszzsír – az alak megőrzéséért

A kókuszzsír kevesebb kalóriát tartalmaz más olajoknál, és könnyebben emészthető, ezért emésztési problémákkal küszködő betegek számára kifejezetten ajánlott. Erősíti az immunrendszert, valamint vírus-, baktérium-, gomba- és parazitaölő hatással bír. Serkenti az anyagcserét, javítja a pajzsmirigy működését, és megemeli az energiaszintet, így elősegítve a nem kívánt zsírok felszívódását, miközben fokozza az izom fejlődését. Kiválóan alkalmas sebkezelésre is, védi a sérült területet a baktériumoktól és a vírusoktól, felgyorsítja a gyógyulási folyamatot a zúzódásoknál.

Gyógyszer vagy ízesítő?

Nagyapáink azért ették ezeket az olajokat, mert finom volt. Az már csak kellemes mellékhatása volt, hogy emiatt tovább maradtak egészségesek, de régen ez egyáltalán nem volt tudatos. Ma már sokkal fontosabb szempont, hogy amit megeszünk, az jót tegyen a szervezetünkkel, és sokan ezért úgy eszik a hidegen sajtolt olajokat, mint a gyógyszert. Például napi három kanállal gyorsan lenyelve. Pedig olyan varázslatos ízt adnak a legegyszerűbb ételnek is, hogy érdemes kísérletezni velük.

Tökmagolaj - kismamáknak, férfiaknak

A héj nélküli tökmagból hagyományos sajtolással nyert olajnak számtalan jótékony hatása van, ezek közül a magzatvédő szerepe a legkiemelkedőbb. Mivel rendkívül gazdag E-, F-, B- és D-vitaminban, csökkenti az esélyét a terhesség korai szakaszában történő vetélésnek, elősegíti a magzat idegrendszerének fejlődését, és enyhíti a gyomorpanaszokat. Férfiak számára is érdemes rendszeresen fogyasztani, mert erősíti az immunrendszert, és csökkenti a megemelkedett koleszterinszintet, enyhíti a hólyagproblémákat, és rendszeres fogyasztásával megelőzhető a prosztata megnagyobbodása.

A tökmagolajnak számtalan jótékony hatása van /Fotó: Shutterstock
A tökmagolajnak számtalan jótékony hatása van /Fotó: Shutterstock

Dióolaj – Az agy üzemanyaga

A dióolaj az egyik legértékesebb étkezési olaj. Erősíti az idegeket, B-vitamin- és lecitintartalma miatt az agy és az idegrendszer kiváló tápláléka, segít az összpontosításban, serkenti az agyműködést.

Lenmagolaj – ízületi gyulladásra

A lenmagolajnak kiemelkedő a gyulladáscsökkentő hatása, így ízületi gyulladásban szenvedőknek kimondottan javasolt a rendszeres fogyasztása. Segít enyhíteni az edzés utáni izomfájdalmakat, csökkenti az izmok sorvadását. Érelmeszesedés, szívbetegségek, ritmuszavarok megelőzésére is ajánlott, mint ahogy az emésztési problémákkal küzdőknek is kiváló gyógyír lehet.

Mákolaj - csontritkulás ellen

A mákolaj magas foszfortartalmának köszönhetően egyedülálló módon lassítja, sőt megállíthatja a csontszövetek leépülési folyamatát, majd elkezdi újraépíteni, megerősíteni a sérült szöveteket. A foszfor emellett segíti a kalcium beépülését a csontokba, ezzel is gyorsítva a csontok regenerálódását.

Máriatövismag olaja - a máj védelmezője

A máriatövismag olaja kimondottan gyógynövényolaj. Főként különféle májproblémákkal küszködő embereknek érdemes napi rendszerességgel fogyasztaniuk. A máj elzsírosodása ellen talán a leghatékonyabb szer. Heveny és idült májgyulladás, kötőszövet-gyarapodás és májzsugorodás kezelésére is használják.

Mogyoróolaj – az erős immunrendszerért

A mogyoróolaj csökkenti az érelmeszesedés kockázatát, erősíti az immunrendszert, és jótékony hatással van a vércukorszintre is. A hajszálereket is rendkívüli módon erősíti.

Szőlőmagolaj – a szívnek

A szőlőmagolaj elsősorban a szív és érrendszeri betegek nélkülözhetetlen gyógyítója, de javítja a látást, és megelőzi a szürkehályog kialakulását.

Nem mindegy, hogy mikor melyiket használjuk /Fotó: Shutterstock
Nem mindegy, hogy mikor melyiket használjuk /Fotó: Shutterstock

Mit használjunk főzéshez?

A mindennapos főzéshez a növényi olajok javasoltak. A legkiválóbb továbbra is az olívaolaj, mert ennek a legmagasabb az olajsavtartalma. Ezért van az, hogy a sok olívát tartalmazó mediterrán étrend koszorúér-meszesedést gátló hatással bír. A hagyományos zsírok közül a libazsírt érdemes választani. Fontos, hogy a növényi olajokat ne vagy csak rövid ideig használjuk magas hőmérsékleten, és ha egy mód van rá, ne süssünk többször egy olajban. A hidegen sajtolt extraszűz olajak nem hőállóak, ezért nem alkalmasak sütésre. Távol-keleti sütési módszer a keverve sütés, mely kevesebb olajat igényel. Ilyenkor az olajhoz egy kevés vizet kell adni, így csak minimális zsiradékot szív magába az étel. A hidegen préselt, extraszűz olajak nagyon sok antioxidánst tartalmaznak, ezeket salátákhoz érdemes használnunk.

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.