Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Apfelstrudel, az osztrák, húzott almás rétes recept
Apfelstrudel, az osztrák, húzott almás rétes
Máglyarakás kalácsból recept
Máglyarakás kalácsból
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Holstein szelet recept
Holstein szelet
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Fahéjas tekercs (cinnabon) recept
Fahéjas tekercs (cinnabon)
Őszi minestrone leves recept
Őszi minestrone leves
15 perces banános palacsinta recept
15 perces banános palacsinta
A legfinomabb sárgaborsó-főzelék recept
A legfinomabb sárgaborsó-főzelék
Káposztás tészta egyszerűen recept
Káposztás tészta egyszerűen
Pincepörkölt csülökből és lapockából recept
Pincepörkölt csülökből és lapockából
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti recept
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti
Rántott karfiol recept
Rántott karfiol
Csikós tokány recept
Csikós tokány
Klasszikus csülök pékné módra recept
Klasszikus csülök pékné módra
Francia hagymaleves sajtos pirítóssal recept
Francia hagymaleves sajtos pirítóssal
Szilvalekváros tepertős papucs recept
Szilvalekváros tepertős papucs
Lencsegolyók sütőtökpürével recept
Lencsegolyók sütőtökpürével
Aranygaluska vaníliasodóval  recept
Aranygaluska vaníliasodóval
Praktikus

Mi kerülhet a barna kukákba, és mi nem? Így gyűjtsd szelektíven a konyhai hulladékot!

Ettől az évtől kezdve továbbszelektáljuk a szemetünket: a biohulladék gyűjtésére ezentúl külön kukát rendszeresít a társasházaba a MOHU, vagyis MOL Hulladékgazdálkozási Zrt. Nézzük mi kerülhet ezekbe a barna kukákba, és mi nem!

Idén az üvegvisszaváltás mellett egy másik nagy környezetvédelmi-újrahasznosítási projekt is elindult: a biohulladék elkülönített gyűjtése. Ez azt jelenti, hogy az ebédmaradékot ezentúl nem lehet csak úgy a szemetesbe borítani - a Fanny magazin összeszedte, mi kerülhet az új típusú kukákba, és mi az, amit tilos beledobni!

Idén már  külön kell gyűjteni a konyhai zöld- és élelmiszerhulladékot (Fotó: Shutterstock)
Idén már külön kell gyűjteni a konyhai zöld- és élelmiszerhulladékot (Fotó: Shutterstock)


Milyen lesz a biohulladékos kuka és hogy0an jutjatunk hozzá?

  • Azok, akik korábban saját dobozban gyűjtötték a konyhai maradékot, folytathatják a gyűjtést a megszokott módon, de a regisztráló háztartások igényelhetnek erre a célra kifejlesztett, 5 literes speciális konyhai gyűjtőedényt is. Ezeket az otthonukban tarthatják majd, és ebbe gyűjthetik a biohulladékot.
  • Miután összegyűlt a hulladék a háztartásban, azt a társasházak számára biztosított 120 literes barna kukába üríthetik ki. Budapesten és a nagyvárosokban hetente kétszer, a kisebb vidéki városokban pedig hetente egyszer viszik majd el a kukásautók.
  • A háztartásokba és társasházakba kerülő kukák gumigyűrűvel lesznek zárva, így nem engedik át a szagokat, nem folynak ki és a rágcsálók, rovarok sem mennek rá. Fontos azonban, hogy mindig tartsuk zárva a kukák fedelét, és ne borítsuk mellé a maradékokat. A társasházi nagy kukákat a szolgáltatók havonta tisztítják majd.

Ezek mehetnek a biohulladékos kukákba

Szinte minden, a főzés során keletkező hulladékot beledobhatunk a biokukába, beleértve a

  • gyümölcsök és zöldségek maradékait
  • kávézaccot
  • teafüvet
  • fűszereket
  • tojáshéjakat
  • főtt ételmaradékokat
  • pékárukat
  • valamint feldolgozott élelmiszereket és húskészítményeket is.

Ezeket tilos a biohulladékkal keverni:

  • Az élelmiszerek csomagolásait - mivel a műanyagok nem komposztálhatóak és károsíthatják a hasznosítást végző gépeket. Ha a konzerv, vagy a tejföl megromlott, akkor azt öntsük ki a biokukába, de a kiöblített dobozát a szelektív vagy kommunális kukába kell tenni.
  • A csontot - mivel kárt okozhatnak a feldolgozást végző gépekben. Tehát a megromlott hús csak akkor kerülhet ide, ha előtte kicsontozzuk. Emellett fontos tudni, hogy nem kerülhet a ebbe a kukába porzsák és porszűrő, papír zsebkendő, pelenka, szivacs vagy tisztítókendő sem.
  • A használt, leszűrt olajat és zsírt - öntsük literes kiszerelésű flakonokba és adjuk le az erre kijelölt gyűjtőpontokon vagy a hulladékudvarokban. Fontos: az olajos flakonokat tisztítás nélkül dobjuk a kommunális kukába, mivel az olaj lefolyóba kerülve nagyobb kárt okozhat.
  • Kerti hulladékot- ami bár komposztálható, az élelmiszer-hulladéktól eltérő módszert kell alkalmazni a begyűjtés és kezelés során. Ezért tilos lesz a barna kukákba fák ágait, leveleit vagy gallyakat helyezni, ezek szeletív gyűjtési rendszere továbbra is az úgynevezett zöld zsákokban történik majd.

A MOHU januártól első körben 14 településen, Budapest, Miskolc, Debrecen, Székesfehérvár, Szolnok, Kecskemét, Cegléd, Zalaegerszeg, Békéscsaba, Nagykanizsa, Tatabánya, Kaposvár, Gyula, valamint Békés társasházi övezeteiben indítja el a szolgáltatást. A második ütemezést 2025-re tervezik, ekkor már 1,5-2 millió embertől fogják elszállítani.

Mi lesz a bioszeméttel?

A konyhai zöld- és élelmiszer-hulladékot biogáz üzemekben hasznosítják újra, így járulva hozzá a körforgásos gazdaság kiépítéséhez, hiszen megújuló energiaforrásként áramot és hőt állítanak elő. A biogáz üzemben képződő maradék ráadásul kiváló komposzt anyagot biztosít a mezőgazdaság számára.

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.