Idén az üvegvisszaváltás mellett egy másik nagy környezetvédelmi-újrahasznosítási projekt is elindult: a biohulladék elkülönített gyűjtése. Ez azt jelenti, hogy az ebédmaradékot ezentúl nem lehet csak úgy a szemetesbe borítani - a Fanny magazin összeszedte, mi kerülhet az új típusú kukákba, és mi az, amit tilos beledobni!
Szinte minden, a főzés során keletkező hulladékot beledobhatunk a biokukába, beleértve a
A MOHU januártól első körben 14 településen, Budapest, Miskolc, Debrecen, Székesfehérvár, Szolnok, Kecskemét, Cegléd, Zalaegerszeg, Békéscsaba, Nagykanizsa, Tatabánya, Kaposvár, Gyula, valamint Békés társasházi övezeteiben indítja el a szolgáltatást. A második ütemezést 2025-re tervezik, ekkor már 1,5-2 millió embertől fogják elszállítani.
A konyhai zöld- és élelmiszer-hulladékot biogáz üzemekben hasznosítják újra, így járulva hozzá a körforgásos gazdaság kiépítéséhez, hiszen megújuló energiaforrásként áramot és hőt állítanak elő. A biogáz üzemben képződő maradék ráadásul kiváló komposzt anyagot biztosít a mezőgazdaság számára.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.