Töretlen népszerűségét jól tükrözik az eladási számok, és az, hogy a legtöbb borászat „kénytelen” beilleszteni a portfóliójába, hogy megfeleljen a borstílus rajongótáborának. A borvilág egyik legfontosabb kiadványa, a Decanter magazin 2022-es bortrendeket taglaló cikkében ismét szerepel a rozé, ráadásul úgy írnak róla, mint amit egyre többen választanak majd nem csak nyáron, hanem egész évben. Egyelőre megkerülhetetlennek látszik a rozé műfaja, ezért érdemes jobban megismerni, hiszen a rozék világa egyáltalán nem egysíkú. Változatossá teszi a különböző szőlőfajták használata, a borkészítési eljárások, hogy csendes vagy buborékos borról van-e szó, felfedezhetjük az eltérő színárnyalatokat és karaktereket, vagy akár azokat a prémium, kisszériás tételeket, amik bármelyik komoly borrajongó számára érdekesek lehetnek.
A nyári rozéfogyasztásunkat ugyan nem kell túlgondolni, azért pár dologról nem érdemes most sem megfeledkezni. A legideálisabb 8-10 fok körüli hőmérsékleten inni a rozét, hiszen így még bőven érvényesülnek az üde, gyümölcsös aromajegyek, amiket ennél hidegebben már nem éreznénk. Próbáljuk meg hosszú szárú borospohárból inni, akár még fröccsnek is, hogy a száránál fogva ne melegítsük fel mi is pluszban az italunkat, és tovább maradjon hideg. Ha már a fröccsöt említettük – ami a strandoktól a romkocsmákon át az elegáns partikig mindenhol divatos –, amíg a napközbeni nagy meleg tart, addig érdemes szódával felöntve fogyasztani a rozét, hogy egyben a hidratálásról is gondoskodjuk.
A rozéhoz ételt választani sem nehéz, leginkább a könnyű, nyári fogások mellé passzol jól. Kínálhatjuk friss salátákhoz, egyszerű tésztaételekhez, szendvicsekhez. A tenger gyümölcseit és a halakat akár grillezve, akár például rizottónak elkészítve remekül kíséri, ahogy a sült csirkét is és a pizzát, focacciát is. A rozéból készíthetünk jégkását is, magában vagy más gyümölcsökkel együtt, ami igazán frissítő desszert lehet egy étkezés végén.
Az Egri borvidék legnagyobb pincészetének boraihoz szerencsére könnyedén hozzájuthatunk bárhol az országban. A hűvösebb klímának köszönhetően gyümölcsös, eleven rozék kerülnek innen a boltok polcaira. A több szőlőfajta házasításával készült borban piros ribizlit és érett cseresznyét érezni, egy kis vaníliás édességgel a korty végén. Mindenképpen próbáljuk ki frissítő fröccsnek is!
A Kunsági borvidék különösen kedvez a könnyed, gyümölcsös borok műfajának. Frittmannék több generáción keresztül, 40 év óta készítenek borokat Soltvadkert környékén, köztük olyan slágereket, mint az Irsai Olivér, a Generosa, az Ezerjó és persze a rozék, amiből többféle is készül a pincészetben. A Rosé Cuvée kedves, nőies címkéjét egyből fel lehet ismerni a polcokon. A beltartalom is hasonlóan légies és elegáns, ami egy kellemes nyárestére a legjobb választás.
A balatonfüredi borászatot egy igazán unikális helyen, a város szívében lévő, felújított villaépületben találjuk, amit egy ősfás, nagy park vesz körül. A tótól mindössze pár perc sétára találhatunk rá, így itt igazán át tudjuk élni a balatoni életérzést úgy, hogy csend és nyugalom vesz körül minket, miközben borozunk. Cabernet franc-ból készült rozéjukat tartalmasabbra hangolták: több színanyag, több beltartalom, magasabb alkohol. Egy olyan franc, aminek a csomagolása rozé, de beltartalmában inkább vörösbor, és megjelenik benne a szőlőfajta rétegzettsége is.
Még több boros cikk:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.