A házi, nagyi készítette savanyúságoknál egyszerűen nincs jobb! Aki belevágna, de nem tudja hogyan álljon neki a zöldségek befőzésének, annak összeszedtnk néha nagyi-féle, garanciális praktikát!
Ha szeretnénk megőrizni a nyár ízeit, érdemes nem csak a gyümölcsöket, hanem a zöldségeket is befőzni, és eltenni télire. A Borsonline összegyűjtötte a legfontosabb szabályokat, hogy gyerekjáték legyen a savanyítás!
Savanyítás lépésről lépésre
Előkszületek:
A savanyításhoz kiváló alapanyag a kovászolni való uborka, karfiol, vöröshagyma, répa és fejes káposzta. Fontos, hogy mossuk meg a zöldségeket, és gondosan távolítsuk el róluk a sérült részeket. Egy egész fazék zöldséget is tönkretehetünk, ha a jól megérett, egészséges szemek közé bekerül néhány szem hibás vagy túlérett darab.
Savanyítás előtt minden eszközt sterilizáljunk: elsőként mosogassuk el az üvegeket a tetőkkel együtt ecetes vagy mosogatószeres vízben, majd egy nagy fazékban körülbelül 15 percig főzzük forró, lobogó vízben. Ezután tegyük egy tiszta konyharuhára lefordítva, így hagyjuk a levegőn megszáradni.
A savanyítás leggyakrabban használt alapanyaga az ecet, melyhez használhatunk hagyományos ételecetet, de megfelelő választás lehet a fehérbor- vagy az almaecet is. Arra figyeljünk, hogy az ideális savtartalom 5-7 százalék között legyen. Ha ennél alacsonyabb, nem lesz elég erős a hatékony savanyításhoz.
Pácolás, porciózás, dunsztolás
Forraljuk fel a páclét, hogy a só és a fűszerek teljesen feloldódjanak benne. Ezután öntsük a sterilizált üvegben elrendezett zöldségekre. Arra figyeljünk, hogy az üveg tartalmát teljesen ellepje a felöntőlé. Ehhez használhatunk leszorító súlyt is, hogy biztosítsuk az oxigénmentes környezetet.
Miután elkészültünk, szorosan zárjuk le az üveget kupakkal, majd fordítsuk fejjel lefelé 5-15 percre. Ez a folyamat légmentes zárat eredményez, ami megakadályozza a levegő bejutását és a baktériumok, penészgombák elszaporodását..
Ha az üvegeket száraz dunsztban hagyjuk kihűlni, béleljünk ki egy ládát, vagy lavórt plédekkel, és tegyük az üvegeket egymás mellé, végül tekerjük be a tetejüket is takaróval. Legyünk türelmesek, két-három napig is eltarthat, mire kihűlnek a savanyúságok.
A nyers savanyúság készítésekor sokan vizes dunsztot alkalmaznak. Az üvegeket újságpapírba csomagolva tegyük egy nagyobb edénybe, hogy ne érintkezzenek a lábas aljával. Ezután annyi vízzel öntsük fel, amennyi éppen ellepi. Forralás után tíz percig főzzük, majd óvatosan üvegfogóval kiemeljük és hagyjuk kihűlni.
Az elkészült savanyúságokat tegyük napfénytől védett, hűvös helyre, például egy kamrába vagy pincébe. A savanyított zöldség érési ideje körülbelül 1-2 hét, de időnként csavarjuk le a kupakot, hogy a savanyítás során keletkező felesleges gázok távozhassanak.
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.