Mézes-mustáros csirkemell
Farsangi szalagos fánk
Krémes spenótfőzelék
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Epres blondie
Klasszikus császármorzsa baracklekvárral
Mákos guba
Kapros tökfőzelék virslivel
Dödölle - az eredeti recept
Klasszikus grízgaluska leves
Vadas marha
Csupacsokis brownie
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Hagymás rostélyos
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal
Káposztás tészta egyszerűen
Kínai szezámmagos csirke
Klasszikus stíriai metélt
Dubarry-csirkemell
Tojásos nokedli fejes salátával
Praktikus

Így készíts ingyen mosószert: az utcán szedhető hozzá az alapanyag!

Vadgesztenyéből is készíthető mosószer /Fotó: Shutterstock
A természet kincseit sokan ismerik és használják. Azt azonban talán csak kevesen tudják, hogy az erdőkben, mezőkön nemcsak gyógynövényeket, hanem tisztítószereket is találhatunk. Legalábbis alapanyagot hozzájuk.

Az elmúlt tíz évben egyre többen fordulnak a "zöld" megoldások felé, választják az ökológiailag lebombló mosó- és tisztítószereket, azokat a vegyszereket, melyek nem, vagy csak nagyon kis mértékben károsítják a környezetet. Az ecet, a konyhasó és a szódabikarbóna kedvelt alternatívája a drága vegyszereknek, nem beszélve arról, hogy sok esetben jobban is működnek, legyen szó akár a gyomnövények, a kellemetlen szagok vagy az égett foltok ellen vívott harcról.

A vadgesztenye termését szinte bárhol gyűjthetjük /Fotó: Shutterstock
A vadgesztenye termését szinte bárhol gyűjthetjük /Fotó: Shutterstock

Mosni természetes(en)

A boltokban mosószerek széles skálájából válogathatunk. Nemcsak a márkák száma nagy, hanem a szerek formája és kiszerelése is, hiszen míg pár évtizeddel ezelőtt csak a porok léteztek, ma már kapszulák és folyékony mosószerek is választhatók. Nem beszélve a sokak számára elmaradhatatlan öblítőkről. Egy-egy vásárlás akár több tízezres végösszeget is eredményezhet.

Sokan többek között ezért is fordultak a természet kincseihez, ugyanis akár az utcán is, ingyen gyűjthető az az alapanyag, amelyből remek mosószer készíthető.

A házi mosószerhez a vadgesztenye belső magjára van szükség /Fotó: Shutterstock
A házi mosószerhez a vadgesztenye belső magjára van szükség /Fotó: Shutterstock

Készíts vadgesztenyéből mosószert

A vadgesztenyét mindenki jól ismerheti, ugyanis akár az utcán is találkozhatunk a fával és az ősszel a földre hulló termésével. Fogyasztásra nem alkalmas, ám a háztartásban nagy hasznát vehetjük, ugyanis a mosódióhoz hasonlóan a vadgesztenye is alkalmas a ruhák tisztítására.

A vadgesztenye, akárcsak a mosódió, szaponinokat tartalmaz. A szaponinok felületaktív anyagok, amelyek vízzel keveredve habot képeznek, így használhatjuk tisztításra – olvasható a Zöld Szokások oldalán. Mivel szinte minden magyar városban található vadgesztenyefa, ezért bárki, bárhol tud gyűjteni pár darabot a földre hullott termésekből. A mosószerhez ugyanis nincs szükség több kiló vadgesztenyére.

Hogyan készül mosószer a vadgesztenyéből?

A házilag készíthető, "zöld" mosószerhez 10 db vadgesztenyére és egy liter vízre van szükség.

A vadgesztenyéből készített mosószer nagyjából egy hétig áll el /Fotó: Shutterstock
A vadgesztenyéből készített mosószer nagyjából egy hétig áll el /Fotó: Shutterstock

A gesztenyéket mosd meg és töröld szárazra, majd törd fel, a mosószerhez ugyanis nem a külső, barna héjra, hanem a benne található sárgás-fehéres magra van szükség. A magot vágd fel apró darabokra és főzd fel a vízzel tíz percig, majd hagyd kihűlni. A levet szűrd át (ha kell, használj konyharuhát, hogy felfogd az apró szemeket) és tedd egy üvegbe. Az így készült mosószer nagyjából egy hétig áll el – írja a portál.

Ha szeretnéd, illatosíthatod is az elkészült házi mosószert: a főzés során tehetsz bele különféle friss fűszereket, vagy a már kihűlt lébe csepegtess illóolajokat (10 cseppet literenként).

Hogyan használjuk a vadgesztenyés mosószert?

A mosószer egyaránt használható színes és fehér ruhákhoz is. Egy adag ruhához adj maximum 2 deciliter mosószert, azt azonban érdemes tudni róla, hogy az erősen szennyezett ruhákkal nem képes elbánni, így a makacs foltokat ajánlott előkezelni.

A vadgesztenyét magában is lehet használni, nem feltétlenül kell belőle mosószert főzni. A vadgesztenye belsejét vágd apró darabokra, majd tedd egy zsákba vagy zokniba és dobd bele a mosógép dobjába a ruhák közé. Ha ezt a módszert használod, akkor legalább 40 Celsius-fokon moss, ugyanis a szaponinok csak e hőmérséklet fölött oldódnak ki.

Borítókép: Shutterstock

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.