Az alábbiakban a gyakoribb szájproblémákról lesz szó, különös tekintettel arra, hogy mit és hogyan érdemes fogyasztani ezek kezelése során.
Fontos szem előtt tartani, hogy ezek általános tanácsok, és nem feltétlenül alkalmazhatók minden esetben, hiszen nincs két egyforma páciens. Amennyiben fogorvosa személyes igényei szerint mást javasol, fogadja meg a tanácsát!
A fogszabályozók érzékeny berendezések és a rágós, ragadós, kemény élelmiszerek könnyedén kárt tehetnek bennük. Ilyen élelmiszerek például:
Lényegében tehát minden olyan kemény élelmiszer, amit rágni kell, tönkreteheti a fogszabályozókat. Egy lehetséges megoldás lehet, ha kisebb falatokra vagy vékony szeletekre vágjuk őket.
Előfordulhat továbbá, hogy az igazítást követően a fogszabályozó némi fájdalmat okozhat, ami megnehezítheti az evést. Ez a kellemetlen érzés néhány nap után enyhül majd. Ebben az időszakban, illetve általánosságban a fogszabályozó viselése során az alábbi puhább, kíméletesebb élelmiszereket érdemes fogyasztani:
Az aftákra jelenleg nincs ismert gyógymód. Amennyiben hajlamos rájuk, kíméletesebb élelmiszerekkel csökkentheti az afták kialakulásának gyakoriságát. Kerülni kell tehát az olyan élelmiszereket, amelyek irritálhatják a száját:
Ha az afta már kialakult szájában, akkor az alábbi kíméletes élelmiszereket ajánlott fogyasztania, amíg el nem múlik:
Afta kialakulása esetén az alábbi módszerek megkönnyíthetik az étkezést, illetve felgyorsíthatják a gyógyulás folyamatát:
A száj szárazságának számos oka lehet. Amennyiben reggelente tapasztalja ezt, akkor jó eséllyel csak nyitott szájjal aludt, és ilyenkor természetes, hogy szája kiszárad. Ha azonban a nap folyamán többször is szárazságot érez szájában, akkor forduljon fogorvoshoz. A szárazság többféle betegség tünete és egyes gyógyszerek mellékhatása is lehet.
Száraz száj esetén az az alábbi javaslatokat vegye figyelembe:
A szájműtéteket és implantátum fogbeültetését követő étrend több fontos tényezőtől is függ, mint például a műtét jellegétől, a műtét evési képességre gyakorolt hatásától, illetve a felépülés várható időtartalmától.
A legtöbb esetben erre fogorvosa is felhívja majd a figyelmét, de általában az első néhány nap során mindenképpen ajánlott folyékony, puha, kíméletes élelmiszereket fogyasztani. A puha gyümölcsök, zöldségek, alacsony zsírtartalmú tejtermékek és húsok, tojások és puhára főtt hüvelyesek általában ideálisak a beavatkozást követő napok vagy hetek során. Ezek az élelmiszerek nem csak kíméletesek, hanem különösen táplálók is, így gyakran elősegítik a gyógyulás folyamatát.
A rágási zavarok mögött többféle probléma is állhat, úgymint a fogak hiánya, a fogínybetegség, a lyukas fogak, illetve a helytelenül behelyezett fogpótló eszközök. Ilyen esetben az első lépés ellátogatnia fogorvosához, hogy megállapíthassa a kiváltó okot.
Mindeközben ajánlott puha, kíméletes élelmiszereket fogyasztani, amelyek nem igényelnek túl sok rágást. Ezek listájához tekintse meg a fogszabályozáshoz, illetve a szájműtétek után javasolt élelmiszereket.
Időnként nyelési zavarok is előfordulhatnak, és ha ezek rövid időn belül nem múlnak el, vagy rendszeresen visszatérnek, akkor látogassa meg kezelőorvosát, ugyanis súlyosabb problémák tünete is lehet. A kezelés mindig a kiváltó októl függ.
Amennyiben nyelési zavarokat tapasztal, NE fogyassza az alábbi élelmiszereket a fulladás megelőzése érdekében:
Attól függően, hogy mekkora kihívást okoz a nyelés, az alábbi élelmiszercsoportok fogyasztása javasolt, amíg a probléma meg nem szűnik:
Ha pedig megbízható fogászatot keres, ahol bármely fogászati probléma vagy kezelés után részletes információt szeretne, akkor válassza a Móricz Dental Fogászatát, ahol türelmes és empatikus fogorvosok várják Önt! Kérjen időpontot rendelőjükbe az alábbi linkre kattintva: fogászat Budapest belváros!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.