A legjobb palacsintatészta recept
A legjobb palacsintatészta
Joghurtos kanalas fánk recept
Joghurtos kanalas fánk
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros) recept
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros)
Mákos guba  recept
Mákos guba
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Profiterol alaprecept recept
Profiterol alaprecept
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
Csörögefánk recept
Csörögefánk
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel  recept
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel
Egyszerű csilis bab recept
Egyszerű csilis bab
Minestrone recept
Minestrone
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal recept
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal
Kapros tökfőzelék virslivel recept
Kapros tökfőzelék virslivel
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Rakott karfiol (a klasszikus recept) recept
Rakott karfiol (a klasszikus recept)
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Egyszerű pizzatészta recept
Egyszerű pizzatészta
Klasszikus kelkáposzta-főzelék recept
Klasszikus kelkáposzta-főzelék
Paprikás csirke recept
Paprikás csirke
Egészséges

A nagy aszpartámkérdés: kiderült, mennyi diétás kóla okozhat bajt

aszpartám /Fotó: Illusztráció - Shutterstock
Az utóbbi hónapokban egyre többször téma a mesterséges édesítőszer rákkeltő hatása, pontosabban az aszpartám egészségügyi kockázata. A viták elkerülése végett az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szakembereinek kutatása alapján most kiadtak egy új tanulmányt, ami szerint testsúlykilogrammonként 40 mg aszpartám fogyasztása még nem jelent komolyabb egészségügyi kockázatot. Na de mit jelent ez pontosan?

Még júliusban robbant a hír, hogy az aszpartám felkerült a WHO listájára, ugyanis a szakemberek úgy tartják, rákkeltő hatása lehet. Nem csoda, hogy az egész világ foglalkozott a témával, hiszen mintegy 5000 termékben, köztük olyan hétköznapi dolgokban is megtalálható a vegyület, mint egyes köhögéscsillapítók, fogkrémek és egyéb élelmiszerek. Az Egészségügyi Világszervezet egy négyes veszélyességi skálán hármasba sorolta a mesterséges édesítőt, azonban ez egyáltalán nem jelenti azt, hogy bajt is okozhat. A kutatásból kiderült, hogy mindez elsősorban a mennyiségtől függ, amire egy jó példát is hozott a WHO.

Naponta 12 dobozos diétás kólát kéne meginnia egy 60 kilós felnőtt embernek ahhoz, hogy a benne található aszpartám veszélyt jelentsen a szervezetére.

Testsúlykilogrammonként 40 mg aszpartám fogyasztása még nem jelent komolyabb egészségügyi kockázatot /Fotó: Illusztráció - Shutterstock
Testsúlykilogrammonként 40 mg aszpartám fogyasztása még nem jelent komolyabb egészségügyi kockázatot /Fotó: Illusztráció - Shutterstock

A tanulmány azonban nem mondható túl pontosnak, ugyanis a szakemberek a WHO következtetéseit vették alapul, továbbá csak azokat az édesítőszeres italokat használták a kutatásokhoz, amelyeknél pozitív korreláció mutatkozott az italok és a májdaganat között. Ennek köszönhetően könnyen előfordulhat, hogy a kutatás eredménye torzult. Az egészségügyi világszervezet azonban azt biztosan kijelentette, hogy nem talált konkrét bizonyítékot az aszpartámnak a DNS-t vagy a kromoszómákat károsító hatására. Mint ismert, a sejtek ezen mutációja a rák kialakulásának egyik fő oka.

Ajánljuk még:

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.