Rántott karfiol recept
Rántott karfiol
Aranygaluska vaníliasodóval  recept
Aranygaluska vaníliasodóval
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Túróval töltött zsemle recept
Túróval töltött zsemle
Édes bundás kenyér (french toast) recept
Édes bundás kenyér (french toast)
Hagyományos tejes kifli  recept
Hagyományos tejes kifli
A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Párolt lila káposzta  recept
Párolt lila káposzta
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Mákos guba  recept
Mákos guba
Gesztenyés bejgli recept
Gesztenyés bejgli
Káposztás tészta egyszerűen recept
Káposztás tészta egyszerűen
Dubarry-szelet recept
Dubarry-szelet
Paradicsomos lencseleves recept
Paradicsomos lencseleves
Kijevi csirkemell rizibizivel  recept
Kijevi csirkemell rizibizivel
Tartármártás házi majonézből recept
Tartármártás házi majonézből
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Mézes krémes  recept
Mézes krémes
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Kozáksapka recept
Kozáksapka
Sörök

Magyar portert a magyar sörszerető torokba: Sopronban nagyban gondolkodnak

Újabb nagy típus kerül fel októberben a magyar (nagyüzemi) sörtérképre: a pörkölt malátától sötét színéről, édeskés, de komlós ízvilágáról felismerhető felsőerjesztésű porter. Akárhogy is nézzük, a Soproni termékcsalád lassan kezd hasonlítani egy rendes sörgyár termékpalettájára: a Soproni Óvatos Duhaj Portert nyugodt szívvel emelhetjük le a polcról.

Sörtípusokról írni ismeretterjesztő módon nem egyszerű, mert sok az átfedés, és viszonylag száraz téma. Mint egy jó porter. Ami olyan, mint a stout, de mégsem az. De akkor legalább már közelebb vagyunk ahhoz, hogy megtudjuk, miről is van szó, mert ha már véletlenül volt szerencsénk Guinnesst fogyasztani, akkor ittunk már stoutot. A stout pedig igazából abban különbözik a portertől, hogy több benne az alkohol. Papíron, mert míg a Soproni Portere 5,2-es, az írek nemzeti itala 4,4-es.

Elegáns, fémszürke dobozban található a fekete mágia
Elegáns, fémszürke dobozban található a fekete mágia

Mielőtt jobban belebonyolódnánk ebbe a sehova nem vezető pontosításba és összehasonlításba, elmondhatjuk, hogy ez a stílus az igazi angol pubokra jellemző, maga a szó arra utal, hogy régen a dokkmunkások kedvelt itala volt. Szénsavasabb, mint az átlagos ale, a pörkölt maláta csokis-kávés ízvilágot eredményez, valamint diszkrét test mellett száraz kortyérzet jellemző általában a porterekre. Igazából erre is rásüthetjük, hogy ivósör.

És tényleg az. Mint a nyár nagy dobása, amely a Meggyes Ale volt. 3 évvel a Soproni IPA megjelenése után a magyar sörfogyasztók újra megismerkedhettek az ideiglenes áruhiány fogalmával – egyszerűen nem lehetett kapni, mert nem tudtak eleget gyártani belőle. A téli szezonra kiválóan időzített Soproni Porterhez valószínűleg nem lesz ilyen nehéz hozzájutni, mégis egy kicsit megosztóbb típusról beszélünk, de remekül kiegészíti az eddig szortimentet.

A porterek nem arról híresek, hogy nagy habjuk lenne, ennek azért van valamennyi
A porterek nem arról híresek, hogy nagy habjuk lenne, ennek azért van valamennyi

Kitöltve teljesen fekete, szénsavas, porterekhez képest tartósabb habkoronát villant, de ha ezt le akarjuk fotózni, azért inkább siessünk a beállításokkal. Igazából egy alkoholtartalmú, csökkentett cukor- és szénsavtartalmú kóla, amelyet nem szabad nagyon hidegen fogyasztani. Mérsékelten hozza a porterekre-stoutokra jellemző csokis-kávés ízeket is, de nem vizes.

Igazából egy tökéletes párszázas ajánlatként gondoljunk rá, mert hát porter, és habár porter szép számmal akad a hazai sörpiacon, de a kisüzemi- és importsörök ára valahol 500 forint környékén kezdődik (0,5 literes kiszerelésnél). Nyilván van ebben a termékben némi kompromisszum, de ha anno a Soproni IPA volt a kapudrog – amely viszonylag sok kompromisszummal, de hozta a 2011-ben kitört magyar kisüzemi sörforradalom zászlóshajójának a komlóbrutalitását –, akkor a rendkívül jól eladható Meggyes után a Porter az, amelyik megszeretteti a söruniverzum változatosságát.

Kicsit lemegy a habja, és mondhatjuk azt, hogy kólát iszunk
Kicsit lemegy a habja, és mondhatjuk azt, hogy kólát iszunk

Azt a sokszínűséget, amely a rendszerváltás előtt még jellemezte a magyar – akkor még csak nagy – sörgyárakat. Nem csak a szezonálisan főzött sörök koptak ki szinte a köztudatból, hanem ilyen nagy sörtípusok is, pedig hát Kőbányán a második világháború előtt például már főzött portert a Polgári Serfőzde.

A Soproni Porter a Heineken Magyarország terméke, de a megszokottól eltérően nem az ő főzőmesterük, hanem az első Soproni sörversenyen győzedelmeskedő Stubna Ágoston receptje alapján készül. Tavaly 24 nevezés érkezett porterre, de idén is újra várják a házi sörfőzők nevezéseit. A második Soproni sörversenyen hoplager kategóriában lehet alkotni, a mintákat október 1-jétől két hónapon keresztül lehet beküldeni. Ezzel egy időben jelenik meg a Porter.


Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.