Mézes krémes  recept
Mézes krémes
Túróval töltött zsemle recept
Túróval töltött zsemle
Hagyományos kókuszkocka recept
Hagyományos kókuszkocka
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti recept
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti
Klasszikus császármorzsa baracklekvárral recept
Klasszikus császármorzsa baracklekvárral
Amerikai káposztasaláta (Coleslaw) recept
Amerikai káposztasaláta (Coleslaw)
Klasszikus linzer recept recept
Klasszikus linzer recept
Káposztás tészta egyszerűen recept
Káposztás tészta egyszerűen
Klasszikus paprikás krumpli lecsókolbásszal recept
Klasszikus paprikás krumpli lecsókolbásszal
Tartármártás házi majonézből recept
Tartármártás házi majonézből
Hagymás rostélyos  recept
Hagymás rostélyos
Retró kókuszkocka recept
Retró kókuszkocka
Spenótfőzelék fokhagymásan recept
Spenótfőzelék fokhagymásan
Elronthatatlan kocsonya  recept
Elronthatatlan kocsonya
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Kozáksapka recept
Kozáksapka
Mákos guba  recept
Mákos guba
Máglyarakás kalácsból recept
Máglyarakás kalácsból
Csokis muffin  recept
Csokis muffin
A mackósajt hozzátartozott a gyerekkorunkhoz és manapság is még igen népszerű. Könnyen csomagolható, nem kenődik el az uzsonnás táskában, és azt is kibírja, ha egy napot csak úgy utazgat a táskánkban.

A cikkenként előre csomagolt sajtnak lassan 100 éves története van. Egy tehetséges franciának, Léon Belnek köszönhetően született meg a La vache qui rit (ejtsd: lá vás ki ri), azaz a nevető tehén, ami mára ikonikus figurává vált, igaz, ehhez hozzájárult az is, hogy Belnek jó érzéke volt a reklámozáshoz.

 

Uzsonnára, kirándulásra, piknikre praktikus a kockasajt
Uzsonnára, kirándulásra, piknikre praktikus a kockasajt

 

Az első világháború vége felé, 1918-ban a frontról visszatérő Léon már azzal a szándékkal érkezett haza, hogy a korábban apja által működtetett vállalkozáson belül valami újjal szeretne előrukkolni. Az első lökést az akkortájt igen nagy erőkkel folytatott országos kampány adta, amellyel a tejtermékek fogyasztását próbálták népszerűsíteni. A kampányban megfogalmazott céloknak legjobban azonban egy olyan termék felelt volna meg, amely gazdaságos, könnyen hordozható és könnyen ehető. Ekkor született meg Belben az előre porciózott és csomagolt sajt ötlete. A sajtokat többféle kiszerelésben is gyártotta: volt 3, 8, 12, 16 és 24 darabos csomag is.

A név születése körül többféle legenda is kering, az egyik szerint az első világháború alatt Bel látott egy hússzállítót, aminek az oldalán a „La Wachkyrie” felirat állt, s ez ihlette a későbbi márkát. Annyi bizonyos, hogy a doboz azóta emblematikussá vált tehenét Benjamin Rabier illusztrátor tervezte 1924-ben.

 

A nevető tehén a kezdetektől napjainkig :)
A nevető tehén a kezdetektől napjainkig :)

 

A fülbevaló kissé később, egy átrajzolást, modernizációt követően Léon feleségének javaslatára került a boldog tehén fülébe.

Az emmentáli és cheddar keverékéből előállított sajthoz olyan adalékokat adtak, aminek köszönhetően az előállított sajt nem igényelt hűtést. A tartalom és a cikkek csomagolása mellett a termék eladhatósága sokban múlott a teljes összképen. A boldog tehén mellett fontos volt az is, hogy a cikkeket tartalmazó doboz is praktikus legyen.

A cikkek egyéni fóliázásához Bel megvette a piros szalagos szabadalmat, majd a cikkeket összefogó csomagoláshoz felhasznált egy kerek papírdobozt. A kerek forma, illetve a sajtok cikk alakban való öntése mind-mind visszautalás az eredeti termékre, a sajtra. Ezt a kapcsolatot erősíti, jelképezi a tehén is, így mutatva, hogy a kockasajt nem külön termékcsoport, hanem egy a sajtok közül.

 

Falatnyi sajt praktikusan csomagolva
Falatnyi sajt praktikusan csomagolva

 

A La vache qui rit gyors és látványos sikerén felbuzdulva számtalan versenytárs termék árasztotta el a piacot. A sajtokat más és más alapanyagokból készítették, eltérő fűszerezéssel, ízesítéssel gazdagították, és az ék alak után megjelentek a szögletes, azaz kocka formájú sajtok is.

A kockasajt csak egyike volt Léon Bel zseniális ötleteinek. Ő álmodta meg a legendás Babybel és a Boursin sajtokat is, hogy csak a legnépszerűbbeket említsük. A gyerekek által igen kedvelt falatnyi Babybel sajtok a nagy sajtkorongokat mintázzák, és egyenként viaszba vannak csomagolva, így praktikusan vihetők uzsonnára, kirándulásra. A Boursint viszont a felnőttek kedvelik inkább: ez a könnyű, habos krémsajt különféle ízekben kapható, elsősorban a fokhagymás változatot próbálják meg legtöbben otthon is reprodukálni.

 

Medve, egyenesen Bernből
Medve, egyenesen Bernből

 

A magyar piac legismertebb ilyen típusú terméke a Medve sajt volt, amit egy répcelaki sajtüzemben állítottak elő. Azt azonban nem tudni, hogy a magyar sajtgyártásban igen jó helyen lévő, az első világháborút megelőző időszakban alapított Stauffer és Fiai Részvénytársaság mikortól gyártotta a Mackó sajtot. Annyi bizonyos, hogy a II. világháború kezdetekor az előre csomagolt sajt már jól bevált, kedvelt termék volt. A medve pedig azért került a kördobozra és sajtcikkekre, mert a cég tulajdonosa - a svájci származású Stauffer Frigyes – afféle védjegy gyanánt a Bern kanton címerében található barna medvét nyomatta a dobozokra.

A háborút követően a céget 1948-ban államosították, majd a hatvanas években megjelent a jól ismert mackó a dobozon és a sajtcikkeken is. A Tejipari vállalat jóvoltából a mackós sajton kívül még sokféle hasonló termék került a magyar piacra. Ilyen volt még a Csárdás, a Royal, a Vadász.

 

Mackó, a régi ismerős
Mackó, a régi ismerős

 

A kockasajt népszerűségének oka valószínűleg az egykor oly újszerű és máig igen praktikus csomagolás az oka. A könnyedén és higiénikusan szállítható, tárolható sajtokat nem csak szendvicsekhez, kenyérhez kínálhatjuk, hanem adhatjuk salátákhoz, sőt főzni is lehet vele.

A harapás méretű falatokban árult sajtot általában a gyerekek is kedvelik, manapság már direkt nekik gyártott kockasajtokat is lehet kapni.

Kockasajttal sűríthetünk levest, készíthetünk belőle krémeket, adhatjuk melegszendvicsekhez, salátaöntetekhez. Különféle ragukat, töltelékeket is gazdagíthatunk kockasajttal, bár a felhasználása ebben a kiszerelésben nem a leggazdaságosabb. A kockasajtot, ömlesztett sajtot inkább tömlős kiszerelésben vásároljuk, ha főzni szeretnénk vele.

 

Kockasajtból - de kiadósabb, ha más ömlesztett sajtból - szendvicskrémek is készülhetnek
Kockasajtból - de kiadósabb, ha más ömlesztett sajtból - szendvicskrémek is készülhetnek

 

Rozmaringos sajtkrém

Hozzávalók:
1 tojás
1 dl tejföl
4 db kockasajt
5 dkg vaj

apróra vágott friss rozmaring

Elkészítés: Egy kisebb lábasba felütöm a tojást, hozzáadom a tejfölt, majd beleteszem a sajtokat is, és addig melegítem, amíg a sajt el nem olvad és az elegy be nem sűrűsödik. Amikor már alakul az állaga, akkor fűszerezem és hozzáadom a vajat. Ha kész, egy műanyag edénybe teszem, majd amikor kihűlt, lefedem és a hűtőbe rakom. Használat előtt legalább egy órát hagyom a hűtőben pihenni.

Sajtos pórékrémleves

Hozzávalók:
4 póréhagyma
2 gerezd fokhagyma
6 db kockasajt
2 l húsleves

4 dkg vaj
frissen őrölt feketebors
1 teáskanál kakukkfű

Elkészítés: A pórékat vékony karikára szelem, vajon rendesen megfonnyasztom, majd levessel felöntöm, borsozom, kakukkfüvet és fokhagymát adok hozzá. Takarékon rotyogtatom, végül hozzáadom a sajtot, és botmixerrel elkrémesítem, ha kell, picit sózom.

Sajtos receptek >>>

 

 

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.