Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Kozáksapka recept
Kozáksapka
Ünnepi francia pirítós recept
Ünnepi francia pirítós
Párolt lila káposzta  recept
Párolt lila káposzta
Klasszikus linzer recept recept
Klasszikus linzer recept
Aranygaluska vaníliasodóval  recept
Aranygaluska vaníliasodóval
Mákos guba  recept
Mákos guba
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Paradicsomos lencseleves recept
Paradicsomos lencseleves
Spenótfőzelék fokhagymásan recept
Spenótfőzelék fokhagymásan
Gesztenyés bejgli recept
Gesztenyés bejgli
Elronthatatlan kocsonya  recept
Elronthatatlan kocsonya
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
Rántott karfiol recept
Rántott karfiol
Máglyarakás kalácsból recept
Máglyarakás kalácsból
Klasszikus paprikás krumpli lecsókolbásszal recept
Klasszikus paprikás krumpli lecsókolbásszal
Hagymás rostélyos  recept
Hagymás rostélyos
Holstein szelet recept
Holstein szelet
Amerikai káposztasaláta (Coleslaw) recept
Amerikai káposztasaláta (Coleslaw)
Szlovénia népszerű úti célja a nyaralni vágyóknak, hiszen hegyvidék és tengerpart is található ebben a viszonylag kis országban. De Szlovéniában nem csak a táj vár felfedezésre, hanem a konyhája is.

A szlovén konyha rendkívül izgalmas, mivel sok gasztrokultúrát olvaszt magába. A szlovén gasztronómiában megtalálható a német, osztrák, magyar, olasz és horvát hatás. Ezek a különféle kulturális hatások az évszázadok során hozzájárultak ahhoz, hogy kialakuljanak a szlovénok saját, regionális ételei.

Az első, szlovén nyelven íródott szakácskönyvet - amelyet Valentin Vodnik írt - 1799-ben adták ki. A könyv szépen felsorakoztatja a szlovén gasztronómia különlegességeit és hétköznapi fogásai, a tájegységekre jellemző ételeket, valamint kitűnő képed arról, hogy milyen gasztronómiai sokszínűség volt már akkor is jellemző erre az országra.

A šarkelj
A šarkelj

Szlovénia 24 külön régióból áll, amelyeknek – az eltérő adottságoknak köszönhetően - szinte mind megvan a saját jellegzetes étele, mint a Kras megyében található sonka (pršut) vagy a krajnai kolbász, s a tengerparti részekre oly jellemző olíva olaj.

A világhírű szlovén kása

A szlovén konyha jellegzetes ételei közé tartoznak a különféle pörköltek, a krumpliból készített fogások, a tejtermékek, illetve a különböző kásák, amelyek mind a nehéz fizikai munkához szükséges kalóriát voltak hivatva megadni.

A szlovén kásáról már a XVII. században említést tesznek, s amilyen nagy múltra tekint vissza, olyan népszerű mind a mai napig. Még az esküvői szertartásokon is helye van a kásának, a termékenységet jelképező fogást általában a vacsorát követően szolgálják fel.

Hajdinakása
Hajdinakása

A sokféle kása közül a legismertebb a hajdinából készített. A hajdina nemzeti eledele lett a szlovéneknek, miután a XV. században a Távol-Keletről megérkezett Európába. Nem csak a kásában van helye, hanem kenyeret, süteményt, pogácsát, tortákat és más tésztákat is készítenek vele.

Fontos élelmiszer volt még a bab, a tojás, tipikus tojásos ételük a gorenjska prata, amelyben a tojáson kívül szalonna és hagyma is található. Zöldségekből viszonylag kevés félét használtak, a krumplin és a hagymán kívül javarészt gombát, fehérrépát, babot, padlizsánt, cikóriát, uborkát, tököt és káposztát ettek. Természetesen mára sokat változott az étkezési kultúra, de a tradicionális fogások általában ezekből az alapanyagokból állnak.

Leves reggel, délben, este

A Muravidék jól ismert a különféle leveseiről, ahol állítólag már reggel is levest szolgáltak fel, s a főétkezések elmaradhatatlan eleme volt ez a fogás. Tejszínes, savanyú tejjel sűrített, hadinával, kölessel gazdagított levesek leghíresebbike a borjúhúsban gazdag leves, amely állítólag a másnaposság ellen igen hatásos. A leggyakrabban asztalra kerülő szlovén leves a prežganka, amely nem más, mint egy klasszikus tojásos rántott leves, bár arrafelé fűszerpaprika nélkül készítik. Emellett kedvelt még a húsleves is, amelyeket különféle zöldségekkel, gombócokkal kínálnak.

Az alpesi régió levese a sara, amely alapvetően zöldségekből áll, egy kis savanyú káposztával és savanyított fehérrépával és szárított hússal, belsőségekkel kiegészítve, illetve az olasz hatásnak köszönhetően kedvelt a babbal és tésztával készült mineštra is. A stájer savanyú leves, a Štajerska kisla juha is sokak kedvence, bár ezt az ételt főleg a téli időszakban készítik.

Egytál- és főételek

Az egytálételek közül az egyik igazi klasszikus, a főleg télen fogyasztott Ričet, amely alapvetően nem más, mint a sólet kistestvére, csak ez az étel javarészt árpagyönggyel készül. Nagyon kedvelt ételük a polenta, amely nem csak köretként, hanem főételként is megjelenik a szlovén gasztronómiában.

A kukoricából készített köretek mellett fontos megemlíteni a ajdovi žganci ételt, amely inkább egytálétel, de az alapját képező hajdina kását előszeretettel alkalmazzák köretként is. Ennél az ételnél a kását tepertővel kínálják és gyakorta leöntik egy kis tejjel tálalás előtt.

A főételek közül érdemes megemlíteni a szlovén pörköltet, amelybe sokszor belsőség és krumpli is kerül a hús mellé, de a történelem során volt rá példa, hogy épp béka vagy pele került az edénybe, ha úgy hozta a sors.

A szlovén pörkölt
A szlovén pörkölt

A hús általában hétvégénként került a szlovén asztalokra, hogy milyen az sokban függött attól, hogy melyik régióban és milyen anyagi körülmények között éltek a szlovének. A baromfi, a sertés és a marha mellett a mai napig igen kedveltek a különféle szárnyasok, a birka, a kecske, illetve az édesvízi és tengeri halak, sőt a XIX. században az egyik legnépszerűbb fogás a tarisznyarák volt, amelyet az éttermek kínálatában is meg lehetett találni.

Kuglóf tárkonnyal, tésztatekercs májjal

Az ünnepi fogások közé tartozik a sertés- vagy pulykasült, a különféle füstölt húsok, a struklji, a potica, vagy a mazsolában gazdag kuglóf, a šarkelj. Kedvelt még a mlinci, a vékonyra nyújtott kenyértészta, amit kemencében vagy a tűzhelyen megsütöttek, majd a legtöbb esetben valamilyen pörkölttel kínálnak.

A potica
A potica

A potica igazi kihívást jelent a szlovén háziasszonyoknak, mivel rengeteg változata létezik, s a nagy szlovén szakácskönyvíró Valentin Vodnik szerint a potica tökéletes elkészítéséhez nagy gyakorlatra van szükség. A klasszikus kakaós, mazsolás kuglófok mellett a szlovén gasztronómiában előkelő helyt foglaló tárkony is megjelenik az édes süteményben. A poticát sok esetben nem is búzalisztből készítik, hanem hajdinalisztből, kukorica- vagy rozslisztből. A poticát – amely a szlovén karácsonyi asztal egyik fontos eleme - a XV. század környékén már a környékbeli országokba is szállították, nagyjából 60 változata ismert.

A potica mellett a szlovén konyha jellegzetessége még a – nálunk is nagy népszerűségnek örvendő – pogácsa, a szintén kelt tésztából készített, dióval vagy épp mákkal töltött gubana, illetve a Muravidék sajátja, a mákkal, dióval, túróval és almával töltött gibanica. Kedvelt még a sokféle töltelékkel készíthető retaši, azaz rétes is.

A struklji
A struklji

A struklji-nak is rengeteg változata ismert. A XVI. század óta létező és azóta népszerű fogás. A tésztából készített, gazdag töltelékkel bíró tekercset általában egy nagy edényben készítik. Sütve és főve és készíthető a struklji. Tölteléke lehet akár édes vagy sós. Leggyakrabban alma, dió, máj, túró, a sós változatokban szalonna, tojás, bab, krumpli, kenyér található benne, s kedvelt fűszere a tárkony.

Krumplis gombaleves

15 dkg vargánya
35 dkg csiperke
1 közepes vöröshagyma
4 közepes krumpli
2 l alaplé
3 dl tejföl
3 gerezd fokhagyma
0,6 dl olíva olaj
3 dkg finomliszt
1 csokor petrezselyem

frissen őrölt fekete bors

A krumplit megpucolom és felkockázom. A gombákat, a vöröshagymát és a fokhagymákat megpucolom, majd felkarikázom. Egy nagyobb lábasba beleöntöm az olajat, rádobom a vöröshagymát, majd amikor megdinsztelődött, akkor hozzáadom a fokhagymát és kicsivel később a gombát. Amint a gomba levet eresztett, a lábasba borítom a krumplit, alaplével felöntöm, s addig főzöm, amíg a krumpli meg nem puhul. A tejfölt elhabarom a liszttel, majd a kész levest ezzel sűrítem. A petrezselymet közvetlenül a tálalás előtt adom az ételhez.

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.