Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Profiterol alaprecept recept
Profiterol alaprecept
Klasszikus kelkáposzta-főzelék recept
Klasszikus kelkáposzta-főzelék
A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Egyszerű pizzatészta recept
Egyszerű pizzatészta
Madártejszelet recept
Madártejszelet
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros) recept
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros)
Hagyományos resztelt csirkemáj recept
Hagyományos resztelt csirkemáj
Egyszerű rakott kel recept
Egyszerű rakott kel
Rakott zöldbab darált hússal recept
Rakott zöldbab darált hússal
Minestrone recept
Minestrone
Csörögefánk recept
Csörögefánk
Egyszerű csilis bab recept
Egyszerű csilis bab
Finomfőzelék recept
Finomfőzelék
A legjobb palacsintatészta recept
A legjobb palacsintatészta
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal recept
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal
Legényfogó leves recept
Legényfogó leves
Világkonyha

Ezeket a lengyel ételeket semmiképp ne hagyd ki, ha Sziléziában jársz!

Sziléziai rolád krumpligombóccal
Ha valaki Lengyelországban jár, érdemes útba ejtenie Sziléziát, ahol a lengyel, cseh és a német hagyományok keverednek, ugyanis olyan izgalmas ételeket kóstolhat, mint a sziléziai rolád vagy a zurek, a lengyel burgonyaleves.

Annak, aki Lengyelországban jár – azon belül is Szilézia területén – érdemes megkóstolnia a helyi, ízeket. Magyar szemmel a legkülönlegesebb mind közül az úgynevezett Sziléziai rolád, amely egy szalonnával, hagymával és csemegeuborkával töltött marha- vagy sertéshúsból készült tekercs. A húst aztán olajon körbesütik, majd felöntik vízzel és lefedve puhára főzik. A húslét a sütés után tejfölös liszttel sűrítik be.

Sziléziai rolád krumpligombóccal/ Fotó: Shutterstock
Sziléziai rolád krumpligombóccal/ Fotó: Shutterstock

A húshoz köretként galuskákat, gombócokat készítenek, melyhez a meghámozott burgonyát sós vízben megfőzik, majd leszűrik. Hozzáadják a sóval és a liszttel elhabart tojást, majd formázható állagúra gyúrják a masszát. Golflabda nagyságú köröket szaggatnak belőle, a közepét kissé benyomják, majd forró vízben pár perc alatt készre főzik.

A sziléziai rolád mellett érdemes még kipróbálni a Zureket, azaz a lengyel burgonyalevest is, ami a savanykás ízek kedvelőinek igazi főnyeremény, nem mellesleg igazán kiadós, laktató leves.

Zurek, a lengyel burgonyaleves
Zurek, a lengyel burgonyaleves

De hol is van Szilézia?

A történelmi Szilézia legnagyobb része ma Lengyelországhoz, egy kisebb része Csehországhoz, nyugati nyúlványa pedig Németországhoz tartozik. Ezen a területen a lengyel, cseh és a német hagyományok keverednek. Szilézia egyik legnagyobb városa Katowice, ami Felső-Szilézia gazdasági, ipari, kulturális és közigazgatási központja.

Szilézia az ásványkincsei miatt mindig is fontos volt. A bányák egy részét ma a kíváncsiskodók is megnézhetik. Katowicétől mindössze 30 percre található a Srebra Bányamúzeum, ahol 40 méter mélységben mutatják be az ezüstbányászat rejtelmeit. Ez a történelmi ezüstbánya 2017 óta az UNESCO világörökség része. Annak, aki ide látogat érdemes felöltözni, ugyanis a bányában télen-nyáron 10 Celsius fok körüli hőmérséklet van. Egy másik szintén látogatható bánya a Sztolnia Królowa Luiza szénbánya, szintén pár perc autóval Katowice központjától. Itt több mint 300 méter mélyen élhetjük át a bányászok mindennapjait.

Jól mutatja a bányászat fontosságát, hogy külön munkáslakótelep épült Katowice mellett. Az építkezést 1919-ben fejezték be, ekkor költöztek be a közeli bányában dolgozók a családjaikkal. A lakótelepen templom és iskola is épült az ott lakóknak. Ez a terület ma már Katowice része és 1976 óta pedig műemlék védettség alatt áll, azonban továbbra is lakott a terület. A vörös téglás és vörös ablakkeretes hangulatos épületek sok turistát vonzanak, azonban érdemes a városnézést nem hétfőre időzíteni, ugyanis ilyenkor a kávézók, boltok és a múzeum is zárva tart.

Dél-Lengyelországban érdemes ellátogatni a hegyvidékes Kaniaków településre/ Fotó: Shutterstock
Dél-Lengyelországban érdemes ellátogatni a hegyvidékes Kaniaków településre/ Fotó: Shutterstock

Irány a hegyvidék

Azonban annak, aki Sziléziába látogat nemcsak Katowicét és közvetlen környékét érdemes megnézni, hanem például a Dél-Lengyelországban található hegyvidékes Kaniaków települést is. Az Ochodzita hegység tetejéről látható csodálatos kilátás mellett az idelátogatók megismerkedhetnek a helyi sajtokkal, juhtartással- és tenyésztéssel, valamint a lengyel csipkével és annak történelmével.

Még több ízutazós olvasnivaló:

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.