Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Finomfőzelék recept
Finomfőzelék
Profiterol alaprecept recept
Profiterol alaprecept
Klasszikus kelkáposzta-főzelék recept
Klasszikus kelkáposzta-főzelék
Egyszerű csilis bab recept
Egyszerű csilis bab
Egyszerű pizzatészta recept
Egyszerű pizzatészta
Rakott zöldbab darált hússal recept
Rakott zöldbab darált hússal
Paprikás csirke recept
Paprikás csirke
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros) recept
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros)
A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Joghurtos kanalas fánk recept
Joghurtos kanalas fánk
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal recept
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal
Minestrone recept
Minestrone
Hagyományos resztelt csirkemáj recept
Hagyományos resztelt csirkemáj
Madártejszelet recept
Madártejszelet
Mákos guba  recept
Mákos guba
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Szilvás gombóc hagyományosan recept
Szilvás gombóc hagyományosan
Világkonyha

6 étel, amit nem hagyhatsz ki, ha Lengyelországban jársz

lengyel ételek
Fotó: Mindmegette / © Mindmegette
A magyar turisták kedvenc úti céljai közé tartozik Krakkó, Varsó, vagy Zakopane. A történelmi látnivalók és a lengyelek vendégszeretete mellett a helyi gasztronómia is vonzóvá teszi ezeket a városokat. Lengyelországból ugyanis nem lehet hazatérni úgy, hogy az ember ne gyűjtsön be néhány helyi receptet.

A lengyel, magyar két jó barát kezdetű közmondást szinte mindenki ismeri a két országban, gyakran hangzik el közös koccintáskor. A két nép történelmi barátsága évszázadokra nyúlik vissza, és az is biztos, hogy egy lengyel és egy magyar az étkezőasztalnál sem veszik össze. A két nemzet konyhája sok mindenben hasonlít egymásra. A tartalmas levesek, a húsos, krumplis ételek, a kelt tésztás sütemények ugyanúgy a mindennapi étkezések részei Lengyelországban, mint nálunk.

A Lengyel Idegenforgalmi Szervezettel Zakopanéban és Krakkóban tettünk néhány napos látogatást, amelynek során több olyan ételt is kóstoltunk, amelyért akár minden héten visszamennénk.

 

A lengyel kerek perec

Aki már járt Krakkóban, az kizárt, hogy ne futott volna bele az utcai perecárusokba. A fonott, koszorú formájú péksütemény nem más, mint a messze földön híres obwarzanek, amit magam is megtapasztaltam, hogy milyen egyszerű elkészíteni. Krakkóban workshopon bárki kipróbálhatja, hogy milyen perecsütő válna belőle. A kerek perecet itthon is el lehet készíteni, semmi olyan extra alapanyag nem szükséges hozzá, amit ne lehetne a magyar boltokban is beszerezni.

Lengyel perec
Oklevelet kap, aki részt vesz a pereckészítő workshopon
FOTÓ: MINDMEGETTE / MINDMEGETTE


HOZZÁVALÓK (4 perechez)

375 g búzaliszt

15 g élesztő

½ teáskanál cukor

1 teáskanál só

25 g vaj

60 ml langyos víz

szezámmag / mák / só


ELKÉSZÍTÉSI MÓD

Morzsoljuk el az élesztőt a cukorral, majd keverjük el a langyos vízzel. Hagyjuk megkelni.

Szitáljuk át a lisztet a sóval. Olvasszuk meg a vajat és hagyjuk kihűlni. Keverjük össze az élesztőt a liszttel és a vajjal. Gyúrjuk össze a hozzávalókat, ha esetleg túl sűrű a tészta, adjunk hozzá még egy kis langyos vizet. Tegyük félre meleg helyre egy órára kelni.

A tésztából szaggassunk kis golyókat, és ujjainkkal formázzunk belőle tekercseket. A tekercsekből 2 darabot fonjunk össze, mint egy fonatot, majd a végeinél ragasszuk össze őket, hogy kerek perecet formázzunk belőlük.

Egy széles fazékban forraljuk fel a vizet. Minden perecet néhány másodpercre mártsunk a forró vízbe, majd vegyük ki, csepegtessük le, és tegyük egy tepsire. Szórjuk meg mákkal, szezámmaggal vagy sóval. Süssük 20-30 percig 180-190°C-on, amíg aranybarna nem lesz.


Ötcsillagos street food kaja

Ami nálunk a lángos, az a lengyeleknél egyértelműen a zapiekanka. A sajtos-gombakrémes melegszendvics a legnépszerűbb street food étel az országban. A krakkói zsidónegyed bódésora az egyik legnépszerűbb melegszendvicsező. A ropogósra sült bagett olyan nagy, hogy ember legyen a talpán, aki ha megeszik egyet, éhes marad. Persze ahogyan a lángosra, a zapienkára is kérhetünk különböző feltéteket, szószokat.

Zapiekanka
Az óriási melegszendvicsért hosszú sorokban állnak a turisták
FOTÓ: SHUTTERSTOCK - LONGFIN MEDIA

 

Sokszínű éttermek
Ha valaki úgy dönt, hogy a street foodon túl szeretne egy többfogásos ebédet, vagy vacsorát enni, számtalan étterem közül választhat. Krakkóban és Zakopanéban is több vendéglátóegység várja az odalátogatókat. Azok is megtalálják a kedvükre valót, akik a hagyományos, kockás abroszos helyre vágynak, és azok is, akik kipróbálnák a fine dining vonalat. Bármelyik mellett is döntünk, éhesen sehonnan sem távozunk. Az ételek nemcsak finomak, hanem bőségések is. A lengyel konyha megőrizte a hagyományokat. A tradicionális ételeket minden étterem étlapján megtaláljuk.


Zurek és barszcz

A levesek tárháza igen sokszínű. A húslevestől, a tartalmas raguleveseken át, bármit talál az ember az étlapon. Ám nem érdemes úgy hazajönni Lengyelországból, hogy az ember ne egyen egy zureket. A lengyel konyha egyik legismertebb levesének az alapját egy rozsliszttel savanyított alaplé adja. A levest fehér kolbász, füstölt húsok teszik igazán pikánssá, tálaláskor pedig főtt tojás is kerül a tányérra. A zurek mellett legalább olyan híres a lengyelek céklalevese is, a barszcz. Ez nem olyan sűrű és tartalmas, mint az oroszok borscsa. Itt levesbetétként pierogit használnak.

Zurek
A lengyelek tradícionális levese, a zurek
FOTÓ: SHUTTERSTOCK - SOPOTNICKI

Pierogi
A lengyelek kedvence kétségkívül a pierogi. Nincs olyan étterem, ahol ne kóstolhatnánk meg a töltött gombócokat. A pierogi tésztájához liszt, só, tojás, vaj és forró víz szükséges. A tésztát vékonyra nyújták, majd egy pohárral kör alakú formákat szaggatnak belőle. Megtöltik, félhold alakúra hajtják össze, forró vízben kifőzik, mjad zsíradékban megforgatják, ettől lesz fényes és nem szárad ki. A tetejére kerül még pirított hagyma és tejföl. Hagyományos töltelékként párolt savanyú káposzta, vagy hagymás tört krumpli kerül a pierogiba, de hússal, gombával, túróval, sajttal is nagyon finom.

Lapcsánka pörkölttel

Tócsni, macok, lapcsánka. Bárhogyan is hívják, mi magyarok imádjuk ezt az egyszerű krumplis ételt. Aki bátor, annak ajánljuk, hogy Lengyelországban mindenképpen kóstolja meg. A lengyelek nem aprózzák el. A tányér méretűre sütött lapcsánkát pörkölttel tálalják. A sűrű, szaftos omlós húst a lapcsánka felére terítik, majd félbe hajtják, tálalásnál pedig meglocsolják tejföllel. A laktató, finom étel után pedig már nem is kíván mást az ember, mint, hogy Zakopane hegyein tegyen egy sétát, hogy elégesse azt a sok kalóriát, amit egy pörköltes lapcsánkával bevitt a szervezetébe.

Lapcsánka pörkölttel
Ember legyen a talpán, aki ezután éhes marad
FOTÓ: MINDMEGETTE / MINDMEGETTE

 

 

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.