A fehér- illetve a zöld spárgát eltérő módon pucoljuk. Pontosabban az első lépés mindkettőnél ugyanaz, de amíg a zöld sárgával való feladataink itt véget is érnek, addig a fehér spárga igényel még némi munkát. Az első feladat a fás végek levágása. A spárga végéből – legyen bármilyen friss – egy darabon le kell vágni. A darab hosszának meghatározására több technika is létezik.
Egyesek szerint minden szál spárgát meg kell hajlítani, s ahol magától törik, onnan jó a zöldség. Ez azonban csak részben igaz, a zöldség főleg középtájt fogja megadni magát, ami azt jelenti, hogy jóval több spárga kerül a szemétbe, mint kellene. A legjobb módszer, ha a spárga végét késsel bevágjuk, finoman beleengedve a pengét, s figyeljük, hogy akad-e, halljuk-e a fás részre jellemző hangokat. Egészen addig szeleteljük a spárgánk szárát, amíg a kés akadálytalanul nem fut benne. Ezután a zöld spárgákat kis vízben átmossuk (a fejükben sokszor megszorul a föld), fehér spárgát pedig – a feje kivételével – zöldségpucolóval meghámozzuk.
A spárgát lehetőség szerint csak addig főzzük, amíg szükséges. Inkább blansírozzuk, nem hagyjuk órákig a főzővízben.
A spárgát akár reggelire is fogyaszthatjuk. Az olaszok a spárgasípokat a fritattájukba sütik bele, de a finoman előfőzött spárgát tehetjük az omlettünkbe, rántottába, vagy kipróbálhatjuk lágy tojásba mártogatva is.
A spárgából leggyakrabban levest főzünk. A spárgaleves könnyen és gyorsan elkészíthető étel. Az alaposan megpucolt spárgát egy kis cukorral és sóval ízesített vízben megfőzzük, majd tejszínnel vagy tejföllel sűrítjük a levest, s friss petrezselyemmel meghintjük. Természetesen ennél gazdagabb változatban is elkészíthetjük, de az ízes, zsenge spárga számára ez a kevés kiegészítés is pont elegendő. A spárgaleves alapját képezheti csontleves is, adhatunk a leveshez nokedlit, variálhatjuk a fűszerezését, illetve krémlevesként is felszolgálhatjuk. A krémleveshez érdemes a spárgafejeket külön tenni, s tálaláskor a már krémesített leveshez adni.
A párolt spárga önmagában kitűnő köret, de lengyelesen vagy kevés hollandi mártással leöntve is tányérra tehetjük. Nagyon finom és mutatós a sonkába vagy baconbe göngyölt spárga, amit percek alatt elkészíthetünk egy megfelelő méretű serpenyőben. A spárgát kínálhatjuk rakott fogásként, vagy csak egyszerűen csőben sütve, besamel- és reszelt sajt rétegek alatt. Ebben az esetben sem árt a spárgának, ha sonkával vagy baconnel van kötegelve.
A spárgasípokkal gazdagíthatunk különféle tavaszi zöld köreteket, illetve készíthetünk spárgás rizottót is. A krémes, gazdag olasz rizses ételben tökéletes helye van a spárgának. Ennél az ételnél is ügyeljünk rá, hogy a spárgát a megfelelő időben adjuk az ételhez, ne főzzük túl.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.