A legismertebb görög csőben sült fogás a muszaka. A padlizsánnal, paradicsommal, krumplival, hagymával, darált hússal készített ételnek rengeteg változata ismert. A rakott padlizsánt kedvünk szerint formálhatjuk, attól függően, hogy mit szeret a család és mi található a kamrában. A muszakában jó helyen van a cukkini, a gomba, a patisszon, a tök, de akár sárga- vagy fehérrépát is tehetünk bele. A rakott padlizsán egyik titka, hogy akkor lesz igazán finom a kész étel, ha a padlizsánrétegeket az összeállítás előtt kicsit külön – serpenyőben vagy sütőbe téve - is lesütjük. A muszakát készíthetjük vegán vagy vega módon is, ebben az esetben a hús, illetve a szaftosságért felelős besamel kerül kiváltásra.
A hússal készített rakottasnál bármilyen alapanyagból dolgozhatunk, nem feltétlen kell darált bárányhússal készíteni az ételünket, jó választás lehet a csirke-, sertés- vagy marhahús is.
A pastitsió, azaz a görög rakott tészta egyszerű és ízletes fogás. Gyerekkorunk kedvelt tésztájából, makaróniból készül és minden olyan alapanyagot tartalmaz, ami biztosan a gyerekek kedvencévé teszi. A pastitsióban a paradicsomos ragu találkozik a makarónival, majd egy közös edényben, kisebb sajttakaró alatt össze is sütjük őket. Ezt a találkozót kiegészíti a – muszakánál már megismert – besamel, illetve néhány olyan fűszer, ami megadja az étel végleges arculatát és fölül emeli a paradicsomos tészta státuszon. Ilyen a menta, a fahéj és a szegfűbors.
A pastitsiónak is számos változata létezik, jól variálható, kedvünk szerint ízesíthető a mártás, alakítható vagy elhagyható a hús, módosítható a besamel, de a vastag makaróniból ne engedjünk, attól válik igazán emblematikussá ez a fogás.
A görögök kedvelik a filo tésztát, ami leginkább a mi rétestésztánkhoz hasonlít, bár annál valamivel vékonyabb. Ebből a tésztából készítik a különféle pitáikat, amelyeket sajttal, spenóttal, hússal, vagy épp spenótos sajttal töltenek. A morzsáló, forró tölteléket rejtő pita a burekek családjába tartozik, legismertebb változata a tyropita és a spanakopita. A tyropita főleg fetasajttal töltött, míg a spanakopitában nagyobb mennyiségű zsenge spenót is található. A pita titka a tészta ropogósságában rejlik, ami egyrészt adódik a tésztából, másrészt a görögök – a réteshez hasonlóan – gondosan lekennek minden egyes réteget valamilyen zsiradékkal (vajjal vagy olajjal).
A házi pita készítéséhez tökéletesen megteszi a nálunk kapható bolti réteslap is. Ezt az ételt azonban nem csak egyben sütve készíthetjük, hanem a tölteléket kis adagokban is becsomagolhatjuk egy-egy réteslapba. Az így készített pitéket nem a sütőben sütjük készre, hanem kevés zsiradékot hevítünk, s abban sülnek az apró piták.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.