Mézeskalácsos kuglóf recept
Mézeskalácsos kuglóf
Amerikai káposztasaláta (Coleslaw) recept
Amerikai káposztasaláta (Coleslaw)
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Intelligens krémes recept
Intelligens krémes
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti recept
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti
Retró kókuszkocka recept
Retró kókuszkocka
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Túróval töltött zsemle recept
Túróval töltött zsemle
Dubarry-szelet recept
Dubarry-szelet
Holstein szelet recept
Holstein szelet
Hagyományos kókuszkocka recept
Hagyományos kókuszkocka
Paradicsomos lencseleves recept
Paradicsomos lencseleves
Hagyományos tejes kifli  recept
Hagyományos tejes kifli
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Kijevi csirkemell rizibizivel  recept
Kijevi csirkemell rizibizivel
Csokis muffin  recept
Csokis muffin
Mákos guba  recept
Mákos guba
Mézes krémes  recept
Mézes krémes
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Borok

Egy igazi jolly joker a dunántúlról: a szekszárdi kékfrankos

szekszárdi kékfrankos wineglass
A kékfrankos itthon a legnagyobb felületen termesztett kékszőlő-fajta, majdnem 8000 hektárnyi található belőle Magyarországon. Ebből is a negyedik legfontosabb termőterülete a Szekszárdi borvidék. Nem véletlen, hogy az itteni borászok egyik kiemelt szőlőfajtája lett, a kadarka és a szekszárdi bikavér mellett.

A borvidék meszes talaja remek a kékfrankosnak, ami kifejezetten szereti a szekszárdi dombokat és az azokon található dűlőket. Jól közvetíti a területi és a talajadottságokat, emellett a különböző évjáratokban is mindig biztonsággal terem, ami a borászoknak nagy segítség a tervezhetőség szempontjából. A jövőre nézve pedig fontos tulajdonsága a savmegtartó képessége, főleg az éghajlatváltozás, az egyre melegebb évszakok szempontjából.

Ahogy a helyi szőlőfajták kerülnek a borpiaci trendek középpontjába, úgy lesz a kékfrankos is egyre népszerűbb, bel- és külföldön egyaránt. Pláne a magas minőségű, komoly, dűlőszelektált tételek. De a szekszárdi kékfrankos szinte minden bortípusban megjelenik a borvidéken. Készül belőle rozé vagy éppen siller, egyszerűbb, jól iható, hétköznapra szánt vörösek, valamint a már említett komoly, érlelhető, nagy fajtaborok. A házasításokban is fontos szerepet játszik, elég csak a szekszárdi bikavérre gondolnunk, amiben most már legalább 45% a kékfrankos aránya. Azaz abszolút ez a fajta az alapja ennek a cuvée-nek, de az egyéb házasításokban is egyre többször jelenik meg a világfajták mellett, akár háttérbe is szorítva azokat.

A gasztronómiában afféle jolly jokernek nevezhetjük, hiszen sokszínű stílusával és élénk savaival sok-sok ételhez párosítható. A borvidék borászai szerint kacsával a legjobb, de mivel jól ellensúlyozza a zsírosabb alapanyagokat, így májjal, libával vagy akár vadhúsokkal is kipróbálhatjuk. A paradicsomos ételek általában nem a borok barátai, de a kékfrankos itt is kivétel, úgyhogy nyugodtan nyissuk paradicsomos alapú pizzák, tészták, mártások mellé, továbbá szereti a káposztás fogásokat, a céklát, a gombát és a padlizsánt is.

Márkvárt Kékfrankos 2017

Tősgyökeres szekszárdi, sváb család leszármazottjaként borászkodik a Baranya-völgy-, a Faluhely-, a Sauli-völgy-, a Jobbremete-, a Bakta-, és a Gyűszű-völgy-dűlőn ifj. Márkvárt János. Autodidakta borász, a kezdetektől célja volt a borok gyümölcsös karakterének megőrzése, így a hordók ma már olyannyira nem játszanak fontos szerepet a pincészet életében, hogy az utolsót 2009-ben vásárolta. Ez a kékfrankos is illeszkedik ebbe a fiatalos, dinamikus trendbe. A használt nagyhordó épphogy fűszerezi a kortyot, a fókusz a meggyen és a kék virágokon van. Feszes, izgalmas és vibráló kékfrankos.

Sebestyén Nánai Kékfrankos 2018

Családi pincészetként jelenleg 13 hektáron dolgoznak a Szekszárdi borvidéken. Fő fajtájuknak a kékfrankost tekintik, nemcsak mint a bikavéreik, hanem mint önálló fajtaboraik alapanyagaként is. A két testvér, Sebestyén Csaba és Csilla remekül kiegészítik egymást a pincészet körüli teendőkben, legyen szó akár a borkészítésről vagy a stílus megtalálásáról, ami szerintük egyértelműen a burgundi borok irányába tart. Ez a Nánai dűlős kékfrankos elegáns, finom arányaival, nem tolakodó ízjegyeivel, rétegzettségével mindenkit levesz a lábáról.

Takler Szenta-hegyi Kékfrankos 2017

A Takler család az 1700-as évek óta foglalkozik szőlővel és borral a borvidéken. 80 hektáron gazdálkodnak, portfóliójukban a világfajták mellett fontos szerepe van a helyi szőlőknek is. A borokat ifjabb Takler Ferenc készíti, akárcsak ezt a tétel, ami a kedvenc bátaszéki, Szent Annáról elnevezett egykori papi birtokról lett szüretelve. Dűlős tétel, francia és magyar hordókban érett, intenzív meggyes és fekete borsos, hordófűszeres, vaníliás aromákkal bír. A komoly beltartalom megérdemli, hogy egy szépen elkészített étel mellé igyuk, de akkor is odafigyelve.

A HÁROM SZEKSZÁRDI MUSKÉTÁS >>>

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.