A gránátalma nyersen tartalmazza a legtöbb értékes anyagot, ezért lehetőleg ne főzd meg, és a mag belső részét is fogyaszd el. Ha nem tudnád, mihez kezdj vele, most adunk néhány ötletet.
Erősíti az immunrendszeredet és jótékony élettani hatásai vannak. Kortyold el frissen a félbevágott gyümölcsből kifacsart vagy az összeturmixolt magokból kapott lét! Bio gránátalmalevet készen is vásárolhatsz.
Az üvegben forgalmazott édes szirup számtalan koktél alapanyaga.
Ezt a feliratot keresd az üvegen a közel-keleti élelmiszerboltokban, ha a török és arab ételekhez általánosan használatos gránátalmaszószra vadászol. A sűrű balzsamecetre emlékeztető, savanykásan édeskés ízesítőt salátára csöpögtetheted, vinaigrette-be keverheted vagy húsokra kenheted, melyekre sütés közben rákaramellizálódik. Kipróbálhatod téli sült zöldségekre vagy padlizsánra, továbbá joghurtra, vaníliafagylaltra csorgatva is. Házilagos előállításához a kifacsart gránátalmalevet szűrd lábasba, majd közepes lángon forrald be kb. a harmadára. A hűtőben sokáig eláll.
Zöld salátaleveleken különösen jól mutatnak a piros magok, és kissé savanykás ízük kiválóan passzol a pikáns öntetekhez. Megbolondítják a gyümölcssalátákat is.
Képzeld csak el, mennyivel jobban mutat a párolt rizs vagy a bulgur, ha megszórod gránátalmamaggal!
A gránátalmamagok látványosan díszítik a világos krémeket, pohárdesszerteket, parfékat vagy fagylaltkelyheket is. Fontos, hogy épek legyenek, máskülönben a kicsorduló levük elszínezi a lágy krémeket, töltelékeket.
A sima krémmel megkent, illetve töltött tésztáknak már néhány szem gránátalmamaggal ünnepi külsőt kölcsönözhetsz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.