Elronthatatlan kocsonya  recept
Elronthatatlan kocsonya
Túróval töltött zsemle recept
Túróval töltött zsemle
Dubarry-szelet recept
Dubarry-szelet
Ünnepi francia pirítós recept
Ünnepi francia pirítós
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Retró kókuszkocka recept
Retró kókuszkocka
Klasszikus paprikás krumpli lecsókolbásszal recept
Klasszikus paprikás krumpli lecsókolbásszal
Édes bundás kenyér (french toast) recept
Édes bundás kenyér (french toast)
Klasszikus császármorzsa baracklekvárral recept
Klasszikus császármorzsa baracklekvárral
Párolt lila káposzta  recept
Párolt lila káposzta
Rántott karfiol recept
Rántott karfiol
Mézes krémes  recept
Mézes krémes
Klasszikus linzer recept recept
Klasszikus linzer recept
Pozsonyi kifli recept
Pozsonyi kifli
A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Paradicsomos lencseleves recept
Paradicsomos lencseleves
Mézeskalácsos kuglóf recept
Mézeskalácsos kuglóf
Hagyományos tejes kifli  recept
Hagyományos tejes kifli
Mákos guba  recept
Mákos guba
Spenótfőzelék fokhagymásan recept
Spenótfőzelék fokhagymásan
Bébipapi

Édes „bűnbeesés” almával

A jól evő anyatejes kisbabának 6 hónapos korától már egyéb tápanyagra is szüksége lehet. Ilyenkor érdemes elkezdeni a hozzátáplálást, azaz szilárd ételek bevezetését. Az új ételt kezdetben csak kóstolgatja a baba, ezért először csak 1-2 kanállal adj neki, majd fokozatosan, naponta emeld az étel mennyiségét. 3-4 hét múlva, pedig már helyettesíthetsz vele egy szoptatást is. Kezdetben pépesre készítsd az ételt, ami olyan sűrű legyen, mint a méz.

Az első kísértés

Következetes, szabályokat maximálisan betartó anyukaként szent célként tűztem ki az elhatározást, mely szerint elsőszülöttem január 7-ig, tehát pontban 6 hónapos koráig csakis, és kizárólag anyatejes táplálásban részesülhet, hiszen így van a nagykönyvben megírva és ezzel kívántam volna mindenkinek eldicsekedni. Hiába mondta a mi kedves és tapasztalt doktor nénik az öt hónapos kontrollon, hogy pár nap múlva esetleg megpróbálhatunk neki egy kis gyümölccsel kedveskedni, én tántorítatlan voltam a január 7-i időpontot illetően.

Csakhogy december 18-án 20 nappal a neves dátum előtt romba dőlt az én szilárd elhatározásom és „bűnbe estünk” az almával.

Szoptatás után ugyanis Ábel baba kint ült a konyhában a kis hordozójában, mikor is mi az ebédünket fogyasztottuk. Azt az arckifejezést nem tudom leírni, amivel akkor nézett ránk... a lényeg, hogy szó szerint kinézte a szánkból a falatot. Én próbáltam érvelni az előre meghatározott dátummal, de most már az apuka is hajthatatlanná vált, muszáj adni valamit ennek a gyereknek!

És akkor bátortalanul lereszeltem egy gerezd almát… A gyereket beraktuk a nappali közepére, ünnepélyesen és első ízben ráadtunk egy előkét, videokamera beállítva, fényképezőgép beélesítve. Én eléültem és félszegen a szájába helyeztem az elő falatot. A siker leírhatatlan, egy ültő helyébe benyomta az egészet és még mosolygott is hozzá. Innentől eldőlt a sorsunk: az anyatej mellé napról napra egyre több gyümölcs, majd zöldség került Ábel asztalára.

Fontos a nyitottság

Személyes tapasztalatom alapján tehát mindenkit arra bíztatok, várja meg azt, amíg a baba nyitott lesz az új ízek elfogadására, de a majdnem fél éves kort mindenképp ki kell várni. Hiszen a legtöbb kisbaba hat-kilenc hónapos korára jut odáig a fejlődésben, hogy készen áll a szilárd ételek fogyasztására. Egyes csecsemők számára hasznos lehet hat hónapos kornál későbbre tolni a szilárd táplálékok bevezetését: ha például a családban ételallergia fordul elő.

Ha a hozzátáplálást azelőtt kezdjük el, mielőtt a csecsemő szervezete felkészült volna rá, akkor megemésztődésük elégtelen lesz, és kellemetlen reakciókat okozhatnak (hasfájás, gázképződés, székrekedés). Kutatások támasztják alá a tényt, hogy a hosszan tartó kizárólagos szoptatás eredménye a kevesebb ételallergia. Születéstől kezdve nagyjából 4-6 hónapos korukig a gyerekeknek „nyitott” a bélrendszere. Ez azt jelenti, hogy a vékonybél sejtjei közötti réseken teljes makromolekulák is átjutnak, többek között teljes fehérjék és ezek közvetlenül a véráramba kerülnek. A bélrendszer nyitottsága ugyan nagy hasznára van a szoptatott csecsemőnek, mert lehetővé teszi, hogy az anyatejben lévő hasznos antitestek sokkal közvetlenebbül jussanak a baba véráramába, de ez azt is jelenti, hogy egyes ételek nagy allergizáló fehérjemolekulái is átjutnak rajta kellemetlen tüneteket és ételallergiát okozva.

Mivel is kezdjem?

Kételkedő babák számára a már megszokott íz mellé csempészd be az új falatokat, azaz egy kis pépesített banánt keverj el egy kis anyatejjel és ez kerüljön a baba kanalára.

Ha - a babád testileg, te pedig lelkileg - megértetek a nagy eseményre, érdemes gyümölcsökkel kezdeni a próbálkozást. Az első ízeknek a legideálisabb az alma, a banán, a sárga- vagy őszibarack és a körte. Ezek megismerése után jöhet egy kis meggy, szilva vagy cseresznye. A narancs, a mandarin, a kivi és a többi egzotikus gyümölcs csak 11 hónapos kor után adható.

A lényeg, hogy babád érdeklődve, kedvvel forduljon az ételek felé, így fog minél több új ízt megismerni, és minél több hasznos tápanyagot, vitamint beépíteni a szervezetébe. Szóval, ne félj az édes kalandozástól, irány a gyümölcsök világa!

Horváth Réka

Készen állsz egy kis kérdezz-felelekre? Jöhet egy kis Bébipapi kvíz?

  • Ha kedvet kaptál, még több gasztrokvízt találsz itt >>>
  • Elaludt a kicsi? Egy kis kikapcsolódás Neked is jár. Játssz velünk! >>>

    Böngéssz fórumunkban is:

  • A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

    Hozzászólások (0)

    LegfrissebbTörlés
    Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

    Friss sztorik

    Google News
    A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

    Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.