Általánosságban elmondható, hogy a rozébor, illetve a rozéfröccs a nyár nagy kedvence, hiszen a vörös-és fehérbor keveréke kellemes társaság a napsütéses napokon. Rózsaszínes vagy lazacos színe az áztatás idejétől függ és országszerte találunk jó minőségű rozékat. Legkedveltebb alapanyaga a kékfrankos és általában 10 Celsius-fokon érdemes fogyasztani.
Bár a rozéval nem könnyű felvenni nyáron a versenyt, ám a fehérborok legalább annyira kedveltek, hiszen könnyed, gyümölcsös ízük igazi felfrissülést jelentenek. Arról nem is beszélve, hogy a fehérborok kifejezetten jó hatással vannak a légzőszervrendszerünkre és a bennük levő antioxidánsoknak köszönhetően a rákkal is könnyebben vehetjük fel a harcot. Hazánkban a legnépszerűbb szőlőfajták közé tartozik a furmint, az olaszrizling, a cserszegi fűszeres és a chardonnay is. A termőhelyek tökéletesen kifejezik egy-egy bor jellegzetes ízét, így egy tokaji furmintot lehetetlen összetéveszteni például egy badacsonyival.
Ha a nagy nyári melegben fröccsöt szeretnénk inni, akkor nem árt tudni a bor és szódavíz arányokat.
Kisfröccs 1 dl bor, 1 dl szóda
Nagyfröccs 2 dl bor, 1 dl szóda
Hosszúlépés 1 dl bor, 2 dl szóda
Házmester 3 dl bor, 2 dl szóda
Vice- házmester 2 dl bor, 3 dl szóda
Háziúr 4 dl bor, 1 dl szóda
Albérlő 1 dl bor, 4 dl szóda
Magyar-angol 6 dl bor, 3 dl szóda
Sportfröccs 1 dl bor, 4 dl szóda
A klasszikus testes, vörösboroknak elsősorban ősszel, télen van szezonjuk. Az egészségünkre gyakorolt pozitív hatásairól folyamatosan vannak pro- és kontra érvek, azonban, mint mindenben itt is a mérték, az érték! A magyar vörösek egyik jellegzetes tulajdonsága, hogy tanninban gazdagok, azaz a csersavtartalmuk magas, ezért is érezhető néhány korty után az összehúzó hatásuk a szájpadláson, illetve az ínyen. Ha figyelünk, itt is fellelhetjük a talaj jellegzetességeit, például az ásványi talajnak rendkívül jellegzetes íze van.
Ha borkóstolóra megyünk, akkor a következő dolgokra figyeljünk:
- kóstolás előtt nézzük meg, milyen a színe a borunknak
- pohárba töltést követően rögtön szagoljuk meg, majd pár perccel később is – érdekes dolgokat figyelhetünk meg
- vegyünk egy kortyot a szánkba, és próbáljunk meg minél több jellegzetes ízt felismerni
- együnk már a kóstolás előtt és közben is – kerüljük a fűszeres és majonézes ételeket
- fogyasszunk sok szénsavmentes vizet
- ne féljünk kérdezni – senki sem születik sommelier-nek
- ha nem ízlik a bor, köpjük ki – nem, nem ciki
- nem kell az összes bort meginni, fő a mértékletesség
- végezetül, amikor már kihívást jelent a beszéd és a járásunk is bizonytalan, akkor méltóságunkat megőrizve, hagyjuk el a helyszínt!
A szeptember 5-8. között megrendezésre kerülő 28. Budapest Borfesztivál remek alkalom arra, hogy kiváló borokat kóstoljunk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.