A hárslevelű a Kárpát-medencében őshonos, helyi fajta, amely szinte csak Magyarországon található meg. Nagyon kis mennyiségben még a szomszédos országokban is, például Ausztriában telepítettek belőle, illetve meglepő módon Dél-Afrikában is találni hárslevelű tőkéket. Nálunk egyértelműen Tokajhoz kötik, egyike az ottani borvidéken engedélyezett hat fajtának. Emellett az Egri, a Mátrai és a Villányi borvidékeken jelentős, és a Somló egyik kiemelt szőlője is.
Fajtaborként és házasításokban is kóstolhatjuk, gyakori partnere a furmint, amit virágos aromáival könnyedebbé tesz. Ez a virágosság az egyik jellemzője: a hárs, a bodza és egyéb fehér szirmú virágok illata általában jelen van a boraiban. Emellett hársméz és sárga húsú gyümölcsök érződnek benne. Elegáns száraz borokat ad, közepes testtel és élénk savakkal, de édes borként is érdemes kóstolni, főleg Tokajból késői szüretelésűként, de szamorodniban vagy tokaji aszúban is egyre gyakrabban kap helyet a furmint mellett.
A száraz stíluson belül elkülöníthetünk könnyedebb, üdébb kategóriát, és találunk hosszabb érlelésű, érettebb tételeket is. Előbbinél jó választásnak bizonyulnak a saláták, a fehér húsú szárnyasok és a grillezett halak, a párolt zöldségek, a kemény sajtok és az egyszerűbb tésztaételek.
A tartalmasabb hárslevelűk mellé jól passzolnak a sütőben sült zöldségek, akár a sertéshúsok, a tejszínes, vajas mártással készült fogások. Ha édes borként kerül az asztalunkra, akkor mézes süteményekhez, gyümölcsös desszertekhez bontsuk, vagy akár egy közepesen erőteljes ízvilágú kéksajthoz.
Kerekes Tamás a Mátrai borvidéken dolgozik. Elődei generációk óta foglalkoztak szőlőműveléssel és borkészítéssel itt, ezt a hagyományt vitte tovább a fiatal borász. Négy dűlőjükben a természetességre törekszenek, kerülik a gyomirtók használatát, a borkészítés során spontán erjesztenek. A 2017-es hársat hordóban és tartályban erjesztették és érlelték. Az érett gyümölcsök mellett megjelenik benne a gesztenyeméz, a gyógynövények, az aszalt körte és az édesfűszerek.
A Petrény család már az 1600-as évek eleje óta foglalkozik szőlőműveléssel és borkészítéssel az Egri borvidéken. A kétezres évek elején vett új lendületet a történetük, azóta a folyamatos fejlesztéseknek köszönhetően a borhoz és a gasztronómiához kapcsolódó élményeket találhatunk meg náluk, Egerben járva. A hárslevelű aromatikája sárga húsú gyümölcsökre és hordófűszerekre épül, kis mézességgel. Kerekség, érettség jellemzi. Ha vacsorához bontanánk, akkor egy tejszínes mártással készülő sült hús mellé érdemes kitölteni.
A tokaji pincészet két területen dolgozik, a bodrogolaszi Pajzos- és a sárospataki Megyer-dűlőben. Az 54 hektáros termőterületen furmint, hárslevelű, sárga muskotály és zéta ültetvények találhatók. A hárslevelűből, mint az egyik kiemelt fajtából, készítenek könnyed, reduktív tételt, komoly dűlőset és édes bort is. Elegáns és üde száraz alap hársuk egy jól iható tétel, amelyben zöldalmát, mezei virágokat és pomelót érezni. Nem igényli a nagy felhajtást, de pont ezért bármikor jólesik belőle egy pohárral.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.