A rómaiak telepítették az első szőlőtőkéket, a középkortól kezdve hivatásszerűen foglalkoznak ezen a környéken szőlőtermesztéssel és borokkal, viszont önálló borvidéki státuszt csak 1977-ben kaptak. Már a 19. században és a 20. század első felében is ismert volt az itteni rajnai rizling, és jellemzően most is fehérszőlő-fajtákat termesztenek a hűvösebb klímájú dűlőkön. 957 hektárból 848hektárnyi fehér szőlővel van betelepítve. Egyedi látványt nyújtanak a Gerecse-hegy lejtőin elterülő szőlők és a Dunára néző dűlők, ahol chardonnay, szürkebarát, rajnai rizling, sauvignon blanc, királyleányka, Müller Thurgau, olaszrizling, ezerjó, Irsai Olivér, cserszegi fűszeres, tramini terem, kék szőlőból pedig pinot noir és a merlot található itt a legnagyobb mennyiségben.
A borvidékhez tartozó települések: Ászár, Süttő, Lábatlan, Nyergesújfalu, Tát, Tokod, Bajót, Mogyorósbánya, Bársonyos, Császár, Csép, Ete, Kerékteleki, Kisbér, Nagyigmánd, Vérteskethely, Baj, Dunaalmás, Dunaszentmiklós, Esztergom, Kesztölc, Kocs, Mocsa, Neszmély, Szomód, Tata és Vértesszőlős.
Kiegyenlített, hűvös klíma jellemzi, az országos átlaghoz képest kevesebb a napsütéses órák száma, ami miatt a klímaváltozás egyik hazai nyertese lehet a borvidék. Adottságai miatt könnyű, savakban gazdag, gyümölcsös, illatos fehérborok vezetik az itteni borok mezőnyét. Általában tartályban készülnek, hogy megmaradjanak az aromák; ha hordót használnak, azt rövidebb ideig teszik. Noha a friss, fiatal tételeken van a hangsúly, egyre több pincészetnél készülnek komolyabb, a dűlők karakterét megmutató borok. Ezeknek a felfedezése még ránk vár.
A legismertebb neszmélyi borászat a Hilltop, amely már csaknem három évtizedes múltra tekint vissza. A megújult arculatuk középpontjában a borokhoz kapcsolt egyedi aromatérkép áll, ami segít eligazodni a borászat kínálatában, új mottójuk pedig az „Érezd+”. Az egyes címkékről leolvashatók az adott tételre jellemző íz- és illatjegyek. Az Irsai parfümös illata után a kortyban fehér húsú gyümölcsöket és citrusokat érezni, az alkohol alacsony, a filigrán savak üdítik a kortyot.
Ha egy pincészetet Sziveknek hívnak, az már csak jó lehet, nem igaz? Hát ha még megtudjuk, hogy nem egy fantázianévről van szó, hanem a borász család vezetéknevéről! Kedves, vendégszerető és vidám természetük boraik karakterében is megmutatkozik. Legújabb, Szívhez Szőlő fehér- és rozéboruk igazi nyári, könnyű, fűben ülős bor lett, amely sok-sok friss gyümölccsel és elevenséggel kényeztet minket. Érdemes hozzájuk ellátogatni, a lélegzetelállító panoráma, a borkóstolóval egybekötött dűlőtúra maradandó élmény lesz.
A Szöllősi család a borvidék egyik legjelentősebb borászatát vezeti, majdnem 40 hektárnyi területtel. Ökológiai gazdálkodással művelik a szőlőt, a borok pedig egy gróf Zichy Miklós által építtetett 1830-as, felújított pincébe kerülnek. A vidám címkés bor illata sárga húsú almát, narancsot, napraforgó magot és fehér virágokat rejt, a korty szélesen terül el, és velünk marad. Grillezett szárnyasok vagy sajt mellé egy kis friss salátával együtt remek kompozíciót alkot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.