Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal recept
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
A legjobb palacsintatészta recept
A legjobb palacsintatészta
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros) recept
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros)
Madártejszelet recept
Madártejszelet
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Klasszikus kelkáposzta-főzelék recept
Klasszikus kelkáposzta-főzelék
Minestrone recept
Minestrone
A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Csörögefánk recept
Csörögefánk
Rakott zöldbab darált hússal recept
Rakott zöldbab darált hússal
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel  recept
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Legényfogó leves recept
Legényfogó leves
Egyszerű pizzatészta recept
Egyszerű pizzatészta
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Kapros tökfőzelék virslivel recept
Kapros tökfőzelék virslivel
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
Egyszerű csilis bab recept
Egyszerű csilis bab
A máglyarakás a magyar háztartások bölcs étele, a száradófélben lévő kenyér, kifli, kalács ebben a fogásban nyer új értelmet, itt kezdődik az új élete. Bár nagyon egyszerű étel, jól variálható, és hihetetlenül finom is.

A máglyarakás nem más, mint egy mutatós és ízletes kenyérpuding. A maradékfelhasználás ezen formája szinte minden ország gasztronómiájában ismert. Különféle hozzávalókból, eltérő kiegészítőkkel, hasonló módon elkészítve születnek a sós és édes kenyérpudingok, amelyekből tökéletes második fogás vagy desszert születik.

 

A máglyarakás egyszerű, de nagyszerű, jól variálható desszert
A máglyarakás egyszerű, de nagyszerű, jól variálható desszert

 

A máglyarakás alapanyagai és elkészítési módja alapvetően megegyezik bármelyik más kalácspudingéval, a különbséget a tetején trónoló tojáshab adja. A női szeszély hangvételű kalácsfelfújt számtalan módon elkészíthető, de az igazi, klasszikus változatban alma, mazsola, házi baracklekvár és az elmaradhatatlan tojáshab szerepel.

 

Klasszikusan almával és habkoronával készül a máglyarakás
Klasszikusan almával és habkoronával készül a máglyarakás

 

Attól, hogy maradék péksütemények felhasználásával készülő süteményről beszélünk, a máglyarakás hozzávalói messze nem lebecsülendők. A máglyarakás ugyanis pont attól olyan, amilyen, hogy megadjuk a módját, és nem spóroljuk ki belőle az alapanyagokat.

Az almát vagy nagyon apróra kockázzuk, legyaluljuk vagy lereszeljük, majd a reszeléket (levével együtt) egy forralóba vagy kisebb lábasba tesszük, fűszerezzük, és így átpároljuk. Nagyjából addig, amíg a leve el nem fő. Amennyiben savanykás almával van dolgunk, érdemes a fűszerek mellé egy kis mézet vagy nádcukrot is tenni. Alma helyett természetesen használhatunk más gyümölcsöt is. Jó választás lehet a szilva, a barack, a banán, de alapvetően bármivel dolgozhatunk, arra ügyeljünk, hogy a gyümölcs ne nyersen kerüljön a máglyarakásba és ne legyen túl sok a leve. Nem csak friss gyümölcsöt párolhatunk meg: fagyasztott gyümölccsel is dolgozhatunk. Ebben az esetben még inkább figyeljünk arra, hogy mennyi nedvesség marad a gyümölcsben. Konzerv, eltett gyümölcsöt is bevethetünk, ezeket párolni sem kell, csak a máglyarakás rétegezésénél kell kis fűszerrel, adott esetben cukorral is meghinteni. Nem csak gyümölcsöket használhatunk a máglyarakásba, a rétesben is jól teljesítő tök, cukkini, sütőtök is megfelelő töltelék lehet.

 

A maradék kalács, kifli, briós nem vész kárba, ha kalácsfelfújtat vagy máglyarakást készítünk belőle
A maradék kalács, kifli, briós nem vész kárba, ha kalácsfelfújtat vagy máglyarakást készítünk belőle

 

Az almás máglyarakás esetében a leggyakoribb fűszer a fahéj, de emellett nyugodtan használhatunk citrom- vagy narancshéjat, vaníliát, szegfűszeget, szegfűborsot, szerecsendiót, kevés gyömbért, kardamomot is.

Ha túl sok szaftja maradt a gyümölcsnek - vagy a konzervhez kapcsolódó levet nem szeretnénk kiönteni -, akkor érdemes egy kis darált diót, mandulát, mogyorót keverni hozzá, vagy akár darált mákot is, amely plusz ízt ad a gyümölcsnek és felszívja a felesleges nedvességet.

A gyümölcsök párolásánál adhatunk hozzájuk egy kevés aszalt gyümölcsöt is. Az almához nagyon jól illik a mazsola, de szinte bármilyen apróra vágott aszalt gyümölccsel feldobhatjuk a máglyarakást.

A gyümölcs édesítésénél azt azért tartsuk szem előtt, hogy a máglyarakás édességét főleg a belekomponált baracklekvár biztosítja. A gyümölcshöz hasonlóan a baracklekváron is nyugodtan módosíthatunk, lecserélhetjük más lekvárokra, kipróbálhatjuk a szilvás, epres, málnás, erdei gyümölcsös, narancsos, fügés vagy épp birsalmás lekvárral ízesített változatot is. Nagyon kellemes és izgalmas eredményt adhat például, ha a máglyarakást fahéjas szilvavelővel és darált mákkal kevert lekvárral rétegezve készítjük. Ugyancsak jópofa választás lehet az őszibarackbefőttből és sárgabarackkonzervből összeállított máglyarakás, amihez használhatunk baracklekvárt, és vaníliával fűszerezhetjük.

 

Kalácsfelfújt bármilyen gyümölccsel készíthető
Kalácsfelfújt bármilyen gyümölccsel készíthető

 

A gyümölcsös ízvilágtól eltérő máglyarakást is készíthetünk, akár kávés, kakaós, mogyorókrémes, mogyorós, mákos, diós vagy csokis változatban. Ezekben az esetekben többféle megoldás is létezik az ízek kiteljesítésére. A kávés máglyarakás esetében a szikkadt péksütemény mártogatására, leöntésére összeállított, tojássárgájával elkevert tejbe kerülhet a kávé, ugyanígy az olvasztott vagy reszelt csokoládé is jó helyen van ebben a tejben. A mogyorókrémes máglyarakás esetében értelemszerűen a gyümölcslekvár helyét veszi át a mogyorókrém. Itt az élményt tovább fokozhatjuk darált, pörkölt mogyoró vagy más csonthéjas hozzáadásával is.

A fűszerezés nem csak a gyümölcsök esetében valósítható meg, hanem a száradófélben lévő kenyerek, péksütemények áztatására szolgáló tejben is, amelyhez nem csak a lágy és gazdag ízt és állagot biztosító tojássárgákat keverhetjük, hanem – az esetleges fűszerek mellett - adhatunk hozzá különféle likőröket, párlatokat, amelyek tovább ízesíthetik a kalácspungot.

 

Mákos máglyarakás, egy kis csavarral máris egész más ez a desszert
Mákos máglyarakás, egy kis csavarral máris egész más ez a desszert

Tej helyett használhatunk például szójatejet, zabtejeket, kókusztejet, rizstejet vagy akár mascarponét is. A sajtkrémek esetében arra azonban figyelni kell, hogy a feldarabolt péksüteményt időben keverjük át a krémmel, és hagyjunk neki elég időt, hogy megpuhuljon, mielőtt a sütőbe kerül.

Annak érdekében, hogy minden íz megtalálja a helyét, és a különféle rétegek összeérjenek, érdemes a máglyarakást viszonylag mérsékelt hőmérsékleten sütni. Ennél az édességnél alapvetően csak a tojáshab igényel valóban sütést, de az együtt töltött 20-30 perc kovácsolja valódi egységbe a különféle rétegeket. A máglyarakásnál érdemes a süteményt először a habréteg nélkül összesütni, majd nagyjából 20 perc elteltével rálapátolni az időközben felvert fehérjét, és azzal összesütni.

Máglyarakás

Hozzávalók:
50 dkg szikkadt kalács
5 dl tej
4 tojás
10 dkg cukor
1 rúd vanília
csipet só
1 kávéskanál őrölt fahéj
2 nagyobb alma
1 citrom reszelt héja
10 dkg vaj
5 evőkanál baracklekvár

Elkészítés: A kalácsot felkockázom. A vajat megolvasztom, a cukorral, a vaníliával és a tojások sárgájával együtt a tejhez adom, majd ezzel a kalácsokat meglocsolom. Amíg magába szívja tejet, addig bekapcsolom a sütőt 180 fokra, és előkészítem a sütőtálat. 
Az almát lereszelem, majd forralóba teszem, fahéjjal, citromhéjjal fűszerezem, és addig melegítem, amíg kicsit összeesik és a leve egy része elpárolog. 
Ezután a kalácsot a sütőtálba teszem, baracklekvárral meglocsolom, a fűszeres almát ráhalmozom, majd a 180 fokra előmelegített sütőben nagyjából 20 percet sütöm. A tojások fehérjéből kemény habot verek egy kevés porcukorral, amit a tésztára halmozok, és így sütöm, amíg a hab meg nem sül.

Sült tiramisu

Hozzávalók:
40 dkg szikkadt kalács
30-35 dkg mascarpone
1 dl forró kávé (feketén, cukor nélkül)
10 dkg cukor
1 evőkanál vaníliás cukor vagy még inkább egy kevés vanília-esszencia
4 tojás

Elkészítés: A kalácsot közepes kockákra vágom, majd a szuflétálba öntöm. Egy nagyobb edénybe kimérem a mascarponét, ráöntöm a forró kávét, hozzáadom a cukrot meg a vaníliát, és habverővel homogén krémmé keverem. A tojásokat szétválasztom, a sárgáját a kávés krémhez adom, a fehérjét laza habbá verem, majd azt is a krémhez adom. A krémet lassan a kalácshalomra csorgatom úgy, hogy egyenletesen érje. 
180 fokra előmelegített sütőben nagyjából 50-60 perc alatt megsütöm. Langyosan kínálom.

 

 

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.