A gyümölcsös sütemények esetében a legfontosabb szabály: a gyümölcs a lényeg. A meggyes pite akkor jó, ha már inkább pités meggyről beszélhetünk, a különféle gyümölcsöknek engedjük meg, hogy uralják a fogásokat, utánozhatatlan ízükkel elvarázsoljanak minket, s a tészta csak ennek a kereteként szolgáljon.
A gyümölcsös sütemények esetében jó hír, hogy a nap érlelte gyümölcsökhöz kevesebb cukrot kell adni, így nem csak finomabb, de egészségesebb is lesz a társainál. Az érett gyümölcsök gazdag ízvilággal bírnak, amit kevés fűszerrel tovább mélyíthetünk. A fűszereket adhatjuk a gyümölcshöz, de akár a tésztához, a gyümölcs mellé kerülő krémeket is fűszerezhetjük.
A klasszikus desszertfűszereken túl (vanília, szegfűbors, szegfűszeg, kardamom, fahéj), ezekhez a finomságokhoz nyugodtan adhatunk zöld fűszereket. Jó választás lehet a bazsalikom, a menta, citromfű, citromos kakukkfű, a különféle ízesített menták (epermenta, citrommenta, csokoládés menta, banánmenta).
A gyümölcsök édesítéséhez a cukor mellett kipróbálhatjuk a mézet, a különböző szirupokat (agave-, rizs- vagy datolyaszirup) vagy adhatunk hozzájuk nyírfacukort, steviát is.
Az omlós tészta elkészítése igényel némi gyakorlatot, meg kell tanulni, hogy a vajból és lisztből készített morzsalékból miként is válik majd jól nyújtható tészta.
Sokat segíthet a kezdő háziasszonyoknak, ha a receptben szereplő víz mennyiségét tejfölre cserélik le. A tejföltől a tészta ruganyossá válik, nyújtáskor nem szakad, sokkal könnyebb vele dolgozni.
Az omlós tészta esetében veszélyt jelenthet még, hogy a tésztát eláztatja a gyümölcs, pontosabban a gyümölcs leve. Ez jól kiküszöbölhető, ha valamilyen vékony réteg krém vagy morzsa kerül a tésztára.
A krémnél fontos a gyorsaság, hogy ne az áztassa el a tésztát, a morzsa viszont biztos befutó. A gyümölcs alá kerülhet zsemlemorzsa, összetört keksz, de a helyzet búzadarával is megoldható.
Az omlós tésztás pite lehet klasszikus, alul-felül tészta, de készíthetünk belőle akár galettet is, amely tulajdonképp egy hatalmas omlós tésztás palacsinta, aminek a közepére halmozzuk a hozzávalókat és a szélét felhatjuk, hogy a töltelék a helyén maradjon.
Az is megoldás, ha csak a „sütemény” tetejére kerül tészta, avagy a fűszeres gyümölcsös ragut tálba téve egy réteg omlós tésztával fedjük be sütés előtt, így az aromák, a gőzök megőrződnek sütés közben, s a végére minden adag gyümölcshöz jut egy darabka forró, ropogós tészta is. Sőt, ha a morzsát nem gyúrjuk tésztává, csak rászórjuk a tepsibe halmozott, fűszerezett, édesített gyümölcsre, akkor máris kész az angolok egyik kedvence, a crumble.
A piskóta alapú tészta szintén klasszikusnak számít. A tészta itt a tojásoknak köszönheti tartalmát, tartását. Ha szeretnénk, hogy ne száradjon ki hamar a tésztánk, akkor egy kevés zsiradékot is adhatunk hozzá. Egy kevés vaj/margarin a cukorral kikeverve pont megadja azt a nedvességtartalmat, amire szükség van az ilyen típusú tésztáknál. A piskótával készített gyümölcsös finomságok mutatósak lehetnek, például a gyümölcsös tejszínkrémmel töltött rolád vagy a lekvárral, friss gyümölccsel, tejszínhabbal rétegzett torta.
A leggyorsabb, legmegbízhatóbb gyümölcsös sütemények közé tartozik a kevert tésztás gyümölcsösök köre. A kevert tészta lényege, hogy a benne lévő zsiradéknak köszönhetően tovább eláll, a sütőpor biztonsággal megtartja a gyümölccsel alaposan megterhelt tésztát. Az egyensúlytésztát nagyon klasszul variálhatjuk.
A tésztába keverhetünk egy kevés alkoholt, amelynek alkoholtartalma a sütés során elpárolog, s eközben finoman megemeli a tésztát. Egyszóval, ha valamilyen tésztánál alkohollal találkozunk a receptben, akkor nem jó megoldás aromákra cserélni az alkoholt, mert pont azt a funkciót nem tölti be, ami miatt szükség lenne rá.
A kevert tésztába tehetünk különféle reszelt zöldségeket, amelyeknek köszönhetően csökkenthető a hozzáadott zsiradék és cukor mennyisége. A tésztába kerülhet reszelt cukkini, reszelt répa vagy épp főtt, turmixolt cékla is.
Az omlós tésztáknál említett látszat-sütemény mellett a kevert tésztás vonalon is van egy igazi adu ász, a cobbler. Itt csak rá kell kanalazni a tésztát a befűszerezett (alkohollal is operálhatunk) gyümölcsre és már mehet is a sütőbe. Nem a legesztétikusabb sütemény, ellenben finom és valóban gyorsan megvan.
A kevert tésztás gyümölcsös finomságokat egyszemélyes adagokba is lesüthetjük, ha a tésztát muffinformákba kanalazzuk, majd ezt megszórjuk gyümölcsökkel.
A kelt tésztákkal ritkábban dolgozunk az évnek ebben a szakaszában. A lekvárral töltött bukta ugyan ott figyel a listán, de a friss gyümölcsöknél már nem olyan gyakori a kelt tésztás alap. A kenyérlángos, a pizzatészta jó választás lehet, erre már csak egy kevés édesített, fűszerezett mascarpone vagy tejföl kell és nagyobb mennyiségű friss idénygyümölcs.
A rétes szintén jó lehetőség a gyümölcsök süteménybe komponálására. Ehhez a desszerthez nem feltétlen kell magunknak nyújtani a tésztát, bár egyszer ezt is érdemes kipróbálni, hatalmas élmény (főleg ha sikerül). A bolti tésztánál fontos szempont, hogy zsiradékkal alaposan megkenjünk minden egyes réteget, így lesz kellően roppanós, élvezetesen morzsálós a tészta.
A rétesnél az is fontos, hogy a gyümölcs felesleges nedvességét valami felszívja, itt is jók az omlós tésztáknál bemutatott praktikák, de akár kalácsmaradékkal, zsemlével is összekeverhetjük a gyümölcsöt. A gyümölcsös réteshez jól áll egy hűvös mártás, ami lehet gyümölcsvelőből készített szósz vagy akár egy kis vaníliakrém, esetleg egy gombócnyi fagylalt. Fagylattal kiegészíthető a crumble vagy a cobbler is.
A levesles tészta a lehető leggyorsabb megoldást kínálja. A friss, hűtőpultban lévő példányokat (nem a fagyasztósok) csak ki kell tekerni meg kell pakolni és már mehet is a sütőbe. Egy picit bonyolultabb megoldás, ha a tésztalapot két tepsi közé szorítva sütjük meg, majd gyümölcsökkel, gyümölcsökkel kevert krémekkel töltjük meg, így tulajdonképp egyfajta krémes, azaz millefeuille-t kapunk.
A nyári gyümölcsös sütemények esetében nem hagyható ki az újzéladni születésű pavlova sem, amelyet egy helyi cukrász álmodott meg a kontinensre érkező balerinának. Bár a sütemény kalóriatartalma nem kifejezetten csekély, ellenben a gyümölcsszezonban tökéletes és mutatós zárása bármilyen családi ebédnek, baráti grillezésnek. Az óriási habcsókot tejszínhabbal érdemes megkoronázni, majd rengeteg (szó szerint rengeteg) piros, bogyós gyümölccsel megpakolni.
A tejes pite szintén a kezdőknek való, elronthatatlan, de ellenállhatatlan sütemény. Az alapja egy nagy adag palacsintatészta, amivel egy nagy tál vagy tepsi gyümölcsöt nyakon öntünk. A variációk sora végtelen és mindenki rajong érte.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.