Klasszikus kuglóf
Klasszikus grízgaluska leves
Káposztás tészta egyszerűen
Kijevi csirkemell rizibizivel
A legfinomabb sajtos-tejfölös lángos
Klasszikus túrógombóc fahéjas tejföllel
Tojásos nokedli fejes salátával
Rigójancsi, ahogy mi szeretjük
Farsangi szalagos fánk
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Kínai szezámmagos csirke
Dödölle - az eredeti recept
Rakott zöldbab darált hússal
Körömpörkölt csülökkel
Tárkonyos csirkeraguleves
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal
Klasszikus stíriai metélt
Babgulyás
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Krémes spenótfőzelék
Diéták

Mit mutat a BMI-index? Így számold ki, hogy fogynod kell-e!

Bizonyára sokat hallottál már a BMI-indexről, amely alapján kiszámolhatod, hogy mennyire vagy sovány, vagy elhízott. Hogy pontosan mit jelent a BMI és, hogyan számold ki, abban Fülöp Lili dietetikus segít.

A Body Mass Index (BMI), azaz a testtömegindex olyan értéket jelöl, amely segítségével kiszámolhatod, hogy a testsúlyod sok, kevés vagy éppen megfelelő-e a magasságához viszonyítva.

A számolás gyorsan elvégezhető egy képlet alapján: a kilogrammban mért testsúly osztva a méterben mért magasság négyzetével.

Például egy 170 cm magas, 65 kg-s nő esetében 65 : (1,7 x 1,7) = 22,49.

Az eredményt pedig az alábbi besorolás alapján értékelhetjük:

BMI testsúlyosztályozás:

< 16: súlyos soványság

16–16,99: mérsékelt soványság

17–18,49: enyhe soványság

18,5–24,99: normál testsúly

25–29,99: túlsúly

30–34,99: I. fokú elhízás

35–39,99: II. fokú elhízás

> 40: III. fokú (súlyos) elhízás

A példaként felhozott hölgy tehát a normál testsúly kategóriájába tartozik.

Elég-e minden esetben a testtömegindexet vizsgálni?

Sajnos nem feltétlenül, ennél azért árnyaltabb a kép. Például a sportolók vagy nagy izomtömeggel rendelkezők esetében nem ad teljes képet a BMI, hiszen nem tesz különbséget az izom- és testzsírtartalom között.

A képlet ugyancsak nem alkalmazható gyermekek esetében, ott az úgynevezett BMI percentilis táblázatot alkalmazzák, amely megmutatja, hogy az azonos nemű és életkorú gyerekek hány százalékának kisebb a testtömegindexe, mint a vizsgált egyénnek. Az 50-es percentilist vesszük átlagos testtömegindexnek, míg a 97-esnél nagyobb percentilis kóros elhízásra, a 3-asnál kisebb pedig jelentős súlyhiányra utal.

A BMI normál esetben segít abban, hogy mindenki saját magának kiszámolva, rendszeresen ellenőrizhesse a testtömege „állapotát”, de az egészségügyben is ez képviseli az irányadó értékeket, a 30 feletti a BMI, tehát az elhízott kategória már számos életmódunkkal összefüggő betegségnél (szív- és érrendszeri betegségek, cukorbetegség stb.) jelent hajlamosító tényezőt.

Táplálkozástudományi szempontból egy jó kiindulópontot jelent a BMI a dietetikusnak, a megfelelő következtetések és segítségnyújtás érdekében azonban érdemes tisztában lenni a testzsír- és testizom százalékos arányával, a visceralis (zsigeri) zsír mennyiségével vagy a különböző vérzsír értékekkel is, amelyek alapján személyre szabott tanács adható az életmódot illetően.

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.