Az év legszomorúbb napja (angolul Blue Monday) egy két évtizede ismert fogalom, melyet Cliff Arnall brit pszichológus alkotott meg, miután arra a megállapításra jutott, hogy január harmadik hétfőjén vagyunk a legszomorúbbak, így szerinte ez az év leginkább leghangoló napja. A tudományos megállapításról időközben kiderült, hogy inkább marketingfogás volt, ám nem alaptalan a megállapítás, miszerint télen, főként januárban hajlamosabbak vagyunk a rosszkedvre.
A szezonális depresszió, különösen a téli lehangoltság leginkább abból fakad, hogy rövidek a nappalok, hosszúak az éjszakák, és nemcsak reggel, hanem már kora délután is sötét van. Ehhez hozzáadódik még a karácsonyt megelőző őrület, a mindenhol tapasztalható tömeg, és aki egyedül van, vagy egyedül maradt, mert eltávoztak a szerettei, azok körében a magány is erősebben jelentkezhet. Az ünnepek elmúltával fellélegezhetünk, ám egyes emberek számára a január lehet, hogy még rosszabb időszak.
Az új év az első napokban még sok újat, rengeteg lehetőséget rejt magában, a harmadik hétre azonban már szinte mindenki visszatért a munkába, ismét felvette a korábban megszokott napi rutint, a munkahelyi stressz is ilyenkor csaphat le az emberre a legerőteljesebben. Eddigre már elmúlik a karácsony, a békés ünnepi hangulat hatása, kezdenek kifogyni a fizikai és mentális tartalékok és ismét belekerülhetünk abba a negatív spirálba, ami meghatározta a decembert megelőző időszakot.
Ilyenkor szembesülünk igazán azzal a ténnyel, hogy semmi sem változott, hogy a karácsonyi varázs csak egy-két hétig tartott. Ez sokaknál január közepén, a második-harmadik héten jön el, és többek között ezért is nevezik az év legszomorúbb napjának épp január harmadik hétfőjét, hiszen alapból sem rajongunk a hétfőkért, a munkahetek kezdetéért.
Nyáron is sokakat érint a szezonális depresszió, de a sok napsütés, a hosszú nappalok, a szabadban töltött órák hatására kevésbé vagyunk fogékonyak a rosszkedvre, a lehangoltságra. Csernák Krisztina pszichológus a BAON-nak elárulta, hogy földrajzi okai vannak a januári lehangoltságnak. "Karácsony környékén van a téli napforduló, utána folyamatosan hosszabbodnak nálunk a nappalok, de addig, s azután is még jó ideig hosszú ideig sötéttel indulunk el dolgozni, és mire egy tipikus nyolcórás munkanap után hazatérünk, akkor is sötét van már. Ennek a hormontermelés megváltozásán keresztül is hatása van a hangulatunkra."
A szakember szerint azok, akik hajlamosak a lehangoltságra, azok apró praktikákkal megpróbálhatnak tenni ellene, javítani a kedélyállapotukat. A fényhiányt fényterápiával célszerű orvosolni, ami napközbeni, hétvégi sétát jelent a természetben, de egyéb terápiás módszerek közül is válogathatnak a szakemberek egy-egy kezelés alkalmával.
A depressziós tünetek, a rosszkedv, a lehangoltság ellen mi is tehetünk. Csernák Krisztina azt javasolja, hogy a depresszió elleni küzdelemben jó praktika, ha otthonossá tesszük a környezetünket, és ehhez használhatunk illatgyertyákat, illóolajokat, olyan színes fénysorokat, lámpákat, melyek barátságos hangulatot teremtenek.
Segíthet a sportolás, főleg a szabadban végzett mozgás, vannak hangulatjavító ételek, a társas együttlét, a társasjáték, könyvklub vagy egy barátnős vacsora, könnyed iszogatás is. Keressünk ilyenkor is új hobbikat, hódoljunk bármilyen kreatív elfoglaltságnak, próbáljunk ki új dolgokat, legyen az számfestés, naplóírás vagy sütés-főzés.
A hétfő, a hét legelső munkanapja nem rendelkezik túl jó renoméval. Sokan utálják a hétfőt, és csak szeretnének túlesni a munkán, hazamenni és folytatni a pihenést, félretenni a feladatokat. A szakember szerint a hétfő azonban az új lehetőségeknek, a változásnak is kedvezhet. Ha például valakinek nem jött össze az újévi fogadalom, és nem sikerült január elsejével életmódot váltani, új hobbiba kezdeni, akkor bármelyik hétfő alkalmas lehet arra, hogy belevágjunk.
Életmódváltás, fogyókúra esetén is válasszuk a hétfőt, mint kiindulópont. "Hétfő legyen az, amikor az induló súlyunkat megmérjük, és ezután ne álljunk rá minden nap a mérlegre, hanem csak hétfőnként tegyük ezt. Így szembeszökő a változás, ami lendületet ad, egyben pedig a rendszeres keretet biztosít számunkra."
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.