Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Dubarry-csirkemell
Vadas marha
Mézes-mustáros csirkemell
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal
Körömpörkölt csülökkel
Rakott zöldbab darált hússal
Zsemlegombóc
Klasszikus stíriai metélt
Csupacsokis brownie
Tojásos nokedli fejes salátával
Rigójancsi, ahogy mi szeretjük
Tárkonyos csirkeraguleves
Krémes spenótfőzelék
Kijevi csirkemell rizibizivel
Klasszikus kuglóf
Hagymás rostélyos
Epres blondie
Babgulyás
Kínai szezámmagos csirke
Az évszakváltáskor, különösen a téli időszakban gyakran érezzük úgy, hogy semmihez sincs energiánk. Ez nemcsak az év végi / új évi fáradtságból adódhat, hanem komoly betegség tünete is lehet.

A hideg időjárás, a fényhiány és a napsütéses órák számának csökkenése télen sokaknál okoz lehangoltságot, fáradtságérzetet. Az energiaszintünk alacsony, legszívesebben átaludnánk az évszakot. Ezek a tünetek szezonális affektív zavarra is utalhatnak.

A téli általános rosszkedv esetenként komoly problémát jelezhet (Fotó: Shutterstock)
A téli általános rosszkedv esetenként komoly problémát jelezhet (Fotó: Shutterstock)

A téli depresszió nem csak szeszély

A szezonális affektív zavart (seasonal affective disorder, SAD) az évszakok váltakozása során kialakuló depresszív állapot. Jellemzője, hogy évente nagyjából ugyanazokban az időszakokban jelentkezik, és a negatív érzelmek felerősödésével jár együtt. A tünetek a következők lehetnek:

  • szomorúság, lehangoltság, reménytelenség és üresség érzése,
  • szorongás, elértéktelenedésérzés,
  • csökkent energiaszint, elszigetelődés a személyes interakcióktól,
  • koncentrációs nehézségek,
  • fokozott alvásigény, valamint
  • megnövekedett étvágy, sóvárgás kalóriadús ételek után.

Ha a fenti jelek közül bármelyiket is észrevesszük magunkon, tudatosítsuk, hogy ez egy átmeneti állapot, amire van magyarázat és megoldás is.

A D-vitamin-hiány a depresszió egyik oka lehet (Fotó: Shutterstock)
A D-vitamin-hiány a depresszió egyik oka lehet (Fotó: Shutterstock)

A lehangoltság oka

Számos kutatás irányul a SAD feltérképezésére, és úgy tűnik, két fő oka állapítható meg. Az egyik az évszakra jellemző napfényhiány következtében felboruló belső ritmusunk, illetve az ebben az időszakban megemelkedett melatonintermelődés. Ez a hormon felelős az alvásért, így nem csoda, hogy sokkal nagyobb igényünk van a pihenésre. A másik ok a szerotoninszint csökkenése lehet. A vizsgálatok kimutatták, hogy a szezonális affektív zavarban szenvedők szervezetében a szerotonint szállító fehérje megnő, így a szerotonin (ami az egyik boldogsághormon) szintje lecsökken.

A vitamindús ételek és a mozgás fokozza a boldogságérzetünket (Fotó: Shutterstock)
A vitamindús ételek és a mozgás fokozza a boldogságérzetünket (Fotó: Shutterstock)

Boldogító ételek a depresszió ellen

A napfény hiányát legjobban a D-vitamin-pótlással ellensúlyozhatjuk, és olyan ételek fogyasztásával, melyek ebben bővelkednek. A másik kézenfekvő mód, hogy olyan alapanyagokat választunk, amelyek a szerotonin növekedését eredményezik, ezáltal hozzájárulnak a jobb általános közérzet kialakulásához. Ennek érdekében a heti menünket érdemes olyan összetevőkre alapozni, mint a tojás, a sajt, a tejtermékek, az ananász, a tofu, a lazac, a pulykahús, a dió és más olajos magvak.

Az ételek mellett pedig a rendszeres mozgás beiktatása a legjobb forrása a boldogságnak.

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.