Mézes-mustáros csirkemell
Körömpörkölt csülökkel
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Káposztás tészta egyszerűen
Babgulyás
Klasszikus túrógombóc fahéjas tejföllel
Klasszikus kuglóf
Krémes spenótfőzelék
Finomfőzelék
Epres blondie
Mákos guba
Klasszikus császármorzsa baracklekvárral
Tárkonyos csirkeraguleves
Farsangi szalagos fánk
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Vadas marha
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Rakott zöldbab darált hússal
Dödölle - az eredeti recept
Klasszikus stíriai metélt
Egészséges

Betegségre is utalhatnak a cserepes ajkak: így védekezz a kellemetlen tünetek ellen

A cserepes ajak rendkívül kellemetlen, égő, feszítő érzéssel jár /Fotó: Shutterstock
Égő, szúró, feszítő érzés kíséri a cserepes, hámló ajkakat. Ha nincs kéznél ajakápoló, balzsam vagy szőlőzsír, akkor meg tudja keseríteni az életünket ez az apró kellemetlenség.

A cserepes, száraz ajak rendkívül kellemetlen jelenség, melyet a téli időszakban nehéz kivédeni. Mivel fájó, égő érzéssel jár, ezért szinte lehetetlen megállni, hogy ne nyalogassuk, ám a nyál hosszú távon csak ront a helyzeten. Mi az oka annak, hogy kicserepesednek az ajkak? Hogyan lehet védekezni a száraz ajak ellen? Eláruljuk!

A cserepes ajak rendkívül kellemetlen, égő, feszítő érzéssel jár /Fotó: Shutterstock
A cserepes ajak rendkívül kellemetlen, égő, feszítő érzéssel jár /Fotó: Shutterstock

Mitől cserepesedik, szárad az ajak?

A szánkat a legnehezebb megvédeni a külső hatásoktól, így extrém módon kitett a téli hideg időnek, a fagyos szélnek, és annak a hőmérséklet-ingadozásnak, amit a kinti hidegből a meleg szobába betérve tapasztalunk. Mivel az ajakban nincsenek sem verejték-, sem faggyúmirigyek, így nem képes önmagát nedvesen tartani, azaz könnyen kiszárad.

A férfiakat is érinti az ajakszárazság /Fotó: Shutterstock
A férfiakat is érinti az ajakszárazság /Fotó: Shutterstock

Hiánybetegség is okozhatja a cserepesedést

A száraz, cserepes ajkak leggyakoribb oka a hideg időjárás, a szél, ám bizonyos betegségek tünete is lehet. A cserepes ajkak jelezhetik a B-vitamin hiányát, valamint arra is utalhatnak, hogy a szervezetünkben nincs elég cink vagy vas, melyek a bőr egészsége szempontjából fontos tápanyagok. Ugyancsak a kollagénszint csökkenését jelezheti, ha az ajkak veszítenek ruganyosságukból, kiszáradnak.

A nem megfelelő folyadékbevitel is cserepes ajkakhoz vezethet /Fotó: Shutterstock
A nem megfelelő folyadékbevitel is cserepes ajkakhoz vezethet /Fotó: Shutterstock

A nem megfelelő folyadékbevitel is okozhatja

Nyáron extrém módon odafigyelünk arra, hogy sokat igyunk, ám a hidegebb hónapokban nincs előtérben a megfelelő folyadékfogyasztás. Ha azonban nem iszunk eleget, nemcsak a kézfejünk, hanem bizony az ajkunk is kiszáradhat, ez pedig egyenes út ahhoz, hogy a vékony, érzékeny bőrréteg berepedezzen, hámlani kezdjen. Fontos a téli időszakban is a megfelelő, napi folyadékbevitel, ugyanis ezzel belülről hidratálhatjuk az ajkunkat.

Táplálkozással a cserepes ajkak ellen

A megfelelő folyadékbevitel nemcsak a megivott vízzel fedezhető, hanem az étkezéssel is. Egy kis tányér leves is rendkívül hasznos, nagy segítség, akárcsak a téli hidegben kedvelt gyümölcs- és gyógyteák fogyasztása.

Étkezéssel is gondoskodhatunk a megfelelő folyadékbevitelről /Fotó: Shutterstock
Étkezéssel is gondoskodhatunk a megfelelő folyadékbevitelről /Fotó: Shutterstock

Ügyelj arra, hogy minden étkezés során fogyassz zöldséget, lehetőleg magas nedvességtartalmú fajtákat (uborka, szárzeller, paradicsom, jégsaláta, sárgarépa). Kerüld vagy csökkentsd az alkoholfogyasztást, ugyanis az alkohol dehidratálja a szervezetet!

Méz, a természetes ajakbalzsam

A patikákban, drogériákban kapható ajakbalzsamok picik, könnyen elférnek a táskában, a nadrág- vagy a kabátzsebben, és hosszan hidratálják az ajkakat. Ha teheted, mindig tarts magadnál egyet a téli hónapokban.

Nagy segítség lehet azonban még a méz is, mely egyszerre antibakteriális és gyulladáscsökkentő hatású, így nyugtatja, sőt hidratálja a cserepes, berepedezett ajkakat, és gondoskodik a vitaminpótlásról is.

+TIPP: Próbáld ne nyalogatni a száraz, cserepes ajkaidat, ugyanis hosszú távon csak tovább rontja a helyzetet. A nyálban található emésztőenzimek ugyanis nem puhítják, hanem szárítják az ajkak felületét.

Borítókép: Shutterstock

Ajánljuk még:

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.