Az Amerikai Rákkutatási Szövetség A rák járványtana, biomarkerei és megelőzése című lapjában publikált friss tanulmány szerint azok a mellrákkal küzdő nők, akik rendszeresen fogyasztanak cukros, szénsavas üdítőket, jóval nagyobb eséllyel halnak bele a kórba.
A kutatásban 927 mellrákos nőt figyeltek meg 35 és 79 év között. Megvizsgálták az életmódjukat és az étel- és italfogyasztási szokásaikat a diagnózist megelőző 2 évben, és elképesztő összefüggésre bukkantak. Azokhoz a nőkhöz képest, akik alkalmanként vagy soha nem isznak cukros üdítőt, azok, akik hetente ötször vagy ennél többször fogyasztanak ilyesmit, 85 százalékkal gyakrabban halnak bele a mellrákba.
A felmérés eredménye magukat a kutatókat is meglepte, így most szélesebb körben kezdik tovább vizsgálni a mellrák és a cukros, szénsavas üdítők fogyasztása közötti összefüggést.
„A cukros üdítők fogyasztása nagy mennyiségű cukrot és extra kalóriát jelent a szervezet számára, viszont semmiféle tápértéket nem adnak, ezért nevezik őket üres kalóriának. Ellenben a teákkal és a 100%-os gyümölcslevekkel, melyek nem tartalmaznak hozzáadott cukrot. Ezek jóval egészségesebb frissítők, hiszen van tápértékük, tartalmaznak antioxidánsokat és vitaminokat. A cukros üdítőkben nagyon sok a fruktóz és a szacharóz, így a mellrák mellett kettes típusú diabétesz kialakulásához is vezethet a rendszeres fogyasztásuk – nyilatkozta Nadia Koyratty, a Buffalo Egyetem, PhD hallgatója.
A mellrák eddig bizonyított és jól ismert rizikófaktora az ösztrogénhatás, különösen annak kiegyensúlyozatlansága. Növeli a kockázatot a menopauza idején vagy utána, hosszasan alkalmazott hormonpótló kezelés, de a teherbeesés, a szülés és a szoptatás jótékony hormonális hatásainak elmaradása is hajlamosít. Minden kihordott terhesség 7 százalékkal csökkenti a rizikót, némileg mérsékli a kockázatot a hosszú ideig (több mint 14 hónapon át) tartó szoptatás is. Megfigyelések szerint az átlagosnál nagyobb a rizikó azoknál a nőknél, akiknél 12 éves koruk előtt kezdődött meg a menstruáció, illetve még 50 éves kor fölött is tart.
Menopauza után különösen fontos a testsúly normalizálása, a túlsúly elkerülése. A túl sok zsírszövet túlzott mennyiségű női nemi hormont (ösztrogént) termel. Tartósan magas szintje a menopauza után nemcsak az emlő-, hanem a méhtestrák kockázatát is fokozza. Nem mindegy az elhízás formája sem: nagyobb kockázatot hordoz a haskörfogat, a derékbőség növekedése, tehát az úgynevezett alma típusú elhízás, mint a csípőre, combra történő, körte típusú, mert a hasi zsírsejtek kórosan befolyásolhatják az anyagcsere folyamatait.
Gyakori kockázati tényezője az emlőráknak, ahogy más daganatok kialakulásának is, a dohányzás, a túlzott alkoholfogyasztás, a mozgásszegény és főleg ülőéletmód is. Fokozott a rizikó, ha a családban emlő- vagy petefészekrák fordult elő, különösen fiatalabb korban. Nincs ugyanakkor bizonyítható összefüggés a dezodorhasználat, a mikrohullámú sütők, a mobiltelefon, a koffeinfogyasztás és a mellrák között.
És az is tévhit, hogy az emlőt ért trauma, például ütés vagy rázkódás növeli a kialakulásának kockázatát.
Mellrák
Az emlőrák a fejlett országokban, Magyarországon is, a második leggyakoribb rosszindulatú daganat, és a daganatos halálokok között is harmadik helyen szerepel. Nemzetközi statisztikák alapján majdnem minden nyolcadik nőnél kialakul, Magyarországon a Nemzeti Rákregiszter adatai szerint évente 7500-8000 nő és 150-200 férfi szembesül rosszindulatú emlődaganattal és 2000-2500 beteg hal meg a betegség következtében. Rendszeres szűrővizsgálattal azonban egész korai stádiumában fel lehet fedezni, és akkor jó eséllyel sikeresen gyógyítható is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.