Káposztás tészta egyszerűen
Babgulyás
Tárkonyos csirkeraguleves
Klasszikus császármorzsa baracklekvárral
Tojásos nokedli fejes salátával
Finomfőzelék
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Klasszikus grízgaluska leves
Klasszikus kuglóf
Kijevi csirkemell rizibizivel
Rigójancsi, ahogy mi szeretjük
Dödölle - az eredeti recept
Dubarry-csirkemell
Vadas marha
Mákos guba
Hagymás rostélyos
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Klasszikus stíriai metélt
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal
Mézes-mustáros csirkemell
Egészséges

A túl steril sem jó - így használd helyesen a kézfertőtlenítőket!

A túl steril sem jó - így használd helyesen a kézfertőtlenítőket!
Koronavírus-, influenzajárvány, gyomorfertőzések… Az ember igyekszik megvédeni magát ahogy, tudja. És a kis kompakt kézfertőtlenítők jó megoldásnak tűnnek. De vajon tényleg azok? Vegyük sorra a tényeket.

Szinte lehetetlen mindig megfelelően kezet mosni, amikor épp szükség volna rá. Például a tömegközlekedési eszközök használata után, vagy miután távoztunk az orvosi rendelőből. Ilyenkor jól jönnek a kis zselés kézfertőtlenítők, amik a leírás szerint elpusztítják a legtöbb baktériumtörzset, gombát és számos vírustörzset is.

De azért vegyünk sorra néhány fontos tényezőt, mert bizony káros hatásai is vannak a kézfertőtlenítőnek.

Mi van a flakonban?

A fertőtlenítéshez természetesen fertőtlenítőszerre van szükség, ami általában alkohol vagy triklozán. Mind a kettővel érdemes vigyázni!

Alkohol

Az alkohol elpusztítja a vírusos gastroenteritis (vírus okozta gyomor-bél rendszeri fertőzés) vírusát és az influenza vírusát is. Fontos azonban, hogy nem véd a például a norovírusos fertőzésekkel szemben, ami hányással-hasmenéssel járó betegséget okoz. Gyakori használat esetén pedig erősen szárítja a bőrt és növeli az ekcéma kialakulásának esélyét is.

Triklozán

A triklozán egy klórozott aromás vegyület, amit fertőtlenítő-, gomba és baktériumölő szerként ismernek. Egyik nagy hátránya, hogy hatására a baktériumok rezisztenssé válnak az antibiotikumokkal szemben, vagyis a triklozán-tartalmú kézfertőtlenítővel pont az ellenkező hatást érhetjük el, mint amit szeretnénk. Minél többet használjuk, annál kevésbé leszünk ellenállóbbak a különféle betegségekkel szemben. Egyes források szerint a triklozán a hormonjainkra sincs jó hatással: felborítja a szervezet hormonháztartását, mivel megváltoztatja annak normális működését.

Illatanyagok

A két fő összetevő mellett az illatanyagok is okozhatnak problémákat, az illatosított változat ugyanis nagy eséllyel tele van olyan kémiai vegyületekkel, mint a flatátok vagy parabének, amik szintén károsíthatják a hormonrendszert.

Konklúzió: csak mértékkel használjuk a kézfertőtlenítőket!

Semmiképpen nem érdemes tehát percenként használni a nálunk lévő kézfertőtlenítő gélt, mert azzal, jóval többet ártunk, mint használunk. Kiszárad a kezünkön a bőr, rezisztensé vállunk az antibiotikumokkal szemben, és egy túl steril környezetet teremtünk magunknak, ami miatt gyengülhet a szervezetünk védekezőképessége. Amikor nagyon érezzük a kéztisztítás szükségességét, de nem tudunk kezet mosni, akkor viszont jól jöhet, ez átlagosan napi 1-3 alkalom.

kézmosás vs. kézfertőtlenítés

Gyakori az a kérdés, hogy a kézmosás vagy a kézfertőtlenítés hatékonyabb-e. A kettőt össze sem lehet hasonlítani. A megfelelő kézmosás ugyanis mindennek az alapja, a kézfertőtlenítő gél, csak kényszermegoldás.

ILYEN GYAKRAN KELL LECSERÉLNED A MOSOGATÓSZIVACSOD! >>>

5 DOLOG, AMIT ÉRDEMES NAPONTA TISZTÍTANI A KONYHÁBAN >>>

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.