Szinte lehetetlen mindig megfelelően kezet mosni, amikor épp szükség volna rá. Például a tömegközlekedési eszközök használata után, vagy miután távoztunk az orvosi rendelőből. Ilyenkor jól jönnek a kis zselés kézfertőtlenítők, amik a leírás szerint elpusztítják a legtöbb baktériumtörzset, gombát és számos vírustörzset is.
De azért vegyünk sorra néhány fontos tényezőt, mert bizony káros hatásai is vannak a kézfertőtlenítőnek.
A fertőtlenítéshez természetesen fertőtlenítőszerre van szükség, ami általában alkohol vagy triklozán. Mind a kettővel érdemes vigyázni!
Az alkohol elpusztítja a vírusos gastroenteritis (vírus okozta gyomor-bél rendszeri fertőzés) vírusát és az influenza vírusát is. Fontos azonban, hogy nem véd a például a norovírusos fertőzésekkel szemben, ami hányással-hasmenéssel járó betegséget okoz. Gyakori használat esetén pedig erősen szárítja a bőrt és növeli az ekcéma kialakulásának esélyét is.
A triklozán egy klórozott aromás vegyület, amit fertőtlenítő-, gomba és baktériumölő szerként ismernek. Egyik nagy hátránya, hogy hatására a baktériumok rezisztenssé válnak az antibiotikumokkal szemben, vagyis a triklozán-tartalmú kézfertőtlenítővel pont az ellenkező hatást érhetjük el, mint amit szeretnénk. Minél többet használjuk, annál kevésbé leszünk ellenállóbbak a különféle betegségekkel szemben. Egyes források szerint a triklozán a hormonjainkra sincs jó hatással: felborítja a szervezet hormonháztartását, mivel megváltoztatja annak normális működését.
A két fő összetevő mellett az illatanyagok is okozhatnak problémákat, az illatosított változat ugyanis nagy eséllyel tele van olyan kémiai vegyületekkel, mint a flatátok vagy parabének, amik szintén károsíthatják a hormonrendszert.
Semmiképpen nem érdemes tehát percenként használni a nálunk lévő kézfertőtlenítő gélt, mert azzal, jóval többet ártunk, mint használunk. Kiszárad a kezünkön a bőr, rezisztensé vállunk az antibiotikumokkal szemben, és egy túl steril környezetet teremtünk magunknak, ami miatt gyengülhet a szervezetünk védekezőképessége. Amikor nagyon érezzük a kéztisztítás szükségességét, de nem tudunk kezet mosni, akkor viszont jól jöhet, ez átlagosan napi 1-3 alkalom.
Gyakori az a kérdés, hogy a kézmosás vagy a kézfertőtlenítés hatékonyabb-e. A kettőt össze sem lehet hasonlítani. A megfelelő kézmosás ugyanis mindennek az alapja, a kézfertőtlenítő gél, csak kényszermegoldás.
ILYEN GYAKRAN KELL LECSERÉLNED A MOSOGATÓSZIVACSOD! >>>
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.