Kínai szezámmagos csirke
Klasszikus stíriai metélt
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Káposztás tészta egyszerűen
Vadas marha
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal
Tojásos nokedli fejes salátával
Körömpörkölt csülökkel
Epres blondie
Kijevi csirkemell rizibizivel
Klasszikus kuglóf
Mézes-mustáros csirkemell
Dubarry-csirkemell
Dödölle - az eredeti recept
Krémes spenótfőzelék
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Klasszikus túrógombóc fahéjas tejföllel
Klasszikus grízgaluska leves
Rakott zöldbab darált hússal
Farsangi szalagos fánk
Egészséges

Óraátállítás: még ma kezdjük el felkészíteni a gyerekeket a nyári időszámításra

Óraátállítás / Fotó: Shutterstock
Még néhány nap, és kezdetét veszi a nyári időszámítás: március 31-én éjjel 3 óráról 2 órára kell visszaállítani az órákat. Ez a változás a felnőttek és a gyermekek szervezetét egyaránt megviseli. De hogyan lehet erre felkészülni?

A tavaszi óraátállítás azért is terheli meg a szervezetet, mert ellopnak tőlünk egy órát, ezért egy órával kevesebbet alszunk – mondta Hans-Günter Weeß alváskutató. Hozzátette: „Az új időszámítás miatt az emberek elfáradnak, kevésbé tudnak figyelni és a teljesítményük is jelentősen romlik.”

Fontos, hogy időben szoktassuk át a gyerekeket a nyári időszámításra / Fotó: Shutterstock
Fontos, hogy időben szoktassuk át a gyerekeket a nyári időszámításra / Fotó: Shutterstock

A nyári időszámításra történő átállás azért sem könnyű, mert még késő este is világos van, reggel negyed 7-kor meg szinte sötét. Ez teljesen felborítja a belső ritmusunkat, ami nem is csoda, hiszen a melatonin (alvási ciklust irányító hormon) sötétben szabadul fel a legnagyobb mennyiségben. Ha később sötétedik, az megzavarja a biológiai óránkat, este nehezebben tudunk elaludni, reggel pedig könyörtelenül csörög a vekker.

Weeß szerint vannak akiknek könnyebb az átállás, és vannak akiknek nehezebben megy, ez utóbbi különösen igaz az idősebbekre és a gyerekekre.

Hogyan lehet felkészíteni a gyerekeket?

Nagyon fontos, hogy a gyermekeket időben átszoktassuk az új időszámításra. Az alváskutató szerint erre az a legjobb megoldás, ha az óraátállítás előtt 4-5 nappal már változtatunk a megszokott rutinon. Az első nap fektessük le 10-15 perccel korábban a gyerekeket, reggel pedig negyedórával előbb keltsük őket. A második nap ismét hozzuk előbbre az esti lefekvés idejét 15 perccel, és így tovább.

Ezzel az egyszerű módszerrel könnyebb lesz az átállás, ráadásul most a tavaszi szünet is sokat segít a problémán, hiszen az iskolás gyerekeknek lesz még egy hetük arra, hogy hozzászokjanak a nyári időszámításhoz.

Borítókép: Shutterstock

Ajánljuk még:

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.