Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Francia hagymaleves sajtos pirítóssal recept
Francia hagymaleves sajtos pirítóssal
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Aranygaluska vaníliasodóval  recept
Aranygaluska vaníliasodóval
Fahéjas tekercs (cinnabon) recept
Fahéjas tekercs (cinnabon)
Puncstorta  recept
Puncstorta
Klasszikus linzer recept recept
Klasszikus linzer recept
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Máglyarakás kalácsból recept
Máglyarakás kalácsból
Hagyományos tejes kifli  recept
Hagyományos tejes kifli
Paradicsomos lencseleves recept
Paradicsomos lencseleves
Klasszikus csülök pékné módra recept
Klasszikus csülök pékné módra
Őszi minestrone leves recept
Őszi minestrone leves
Sütőtökös-csokis halloweeni muffin recept
Sütőtökös-csokis halloweeni muffin
Csokis muffin  recept
Csokis muffin
Apfelstrudel, az osztrák, húzott almás rétes recept
Apfelstrudel, az osztrák, húzott almás rétes
A legfinomabb sárgaborsó-főzelék recept
A legfinomabb sárgaborsó-főzelék
Klasszikus kuglóf recept
Klasszikus kuglóf
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Szilvalekváros tepertős papucs recept
Szilvalekváros tepertős papucs
Egészséges

Terhességi cukorbetegség: erre figyelj, ha érintett vagy!

cukorbetegség, diabétesz
Sok kismama megijed, mikor meghallja, hogy babavárás közben kialakult nála a terhességi cukorbetegség. Ez megfelelő terápiával jól karbantartható, azonban szülés után is érdemes rá odafigyelni.

Világszerte egyre több nőt érint a terhességi cukorbetegség, kezelésének kiemelt jelentősége van. Ez azonban nem merül ki a babavárás közben elvégzett vizsgálatokban és kezelésben. Az újdonsült anyukát fontos utánkövetni, mivel ez az úgynevezett gesztációs diabétesz a későbbiekben is éreztetheti hatását.

Az terhességi diabétesszel diagnosztizált nőknél 30-50 százalék annak az esélye, hogy 7-10 éven belül 2-es típusú cukorbetegség alakuljon ki náluk (Fotó: Shutterstock)
Az terhességi diabétesszel diagnosztizált nőknél 30-50 százalék annak az esélye, hogy 7-10 éven belül 2-es típusú cukorbetegség alakuljon ki náluk (Fotó: Shutterstock)


– A szülés után az esetek többségében a vércukorszint hamar rendeződik, így az anyuka általában visszatér az addigi életviteléhez. Ám emiatt meglehet, hogy komoly problémái származnak majd a későbbiekben! – mondta el dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa a témában a Fanny magazinnak. – A szülést követően a legtöbb esetben a vércukorszint rendeződik. Ez azt jelenti, hogy még a kórházi tartózkodás során fontos ellenőrizni az értékeket, ugyanis a szülés utáni 24–48 órában az inzulinigény jelentősen csökken, így a terhesség során alkalmazott terápiát le kell állítani.

Szülés után lényeges az utánkövetés

A terhességi cukorbetegség a későbbi cukorbetegség egyik legjelentősebb kockázati tényezője. Az ezzel diagnosztizált nőknél 30-50 százalék annak az esélye, hogy 7-10 éven belül 2-es típusú cukorbetegség alakuljon ki náluk. Ráadásul nem csak a diabétesz, hanem a kardiovaszkuláris betegségek kockázata is megnő terhességi cukorbetegség után. Éppen ezért nagyon fontos az érintettek rendszeres szűrése, utánkövetése, mind diabetológiai, mind kardiológiai szempontból.

– Az első vércukorszint-ellenőrzést még a kórházban, szülés után elvégzik, majd a 6 hetes kontrollon következik a terheléses vércukorvizsgálat (OGTT). Ha az értékek rendben vannak, akkor ez legközelebb a szülés után 1 évvel javasolt. Ha ott sem találnak rendellenes értékeket, úgy elég utána 1-2 évente az OGTT-vizsgálat (tünetek esetén előbb). Amennyiben prediabéteszt igazolnak, úgy szigorú életmódterápia szükséges, esetleg gyógyszeres kezelés. Ilyen esetben gyakoribb OGTT-szűrés javasolt – hívja fel a figyelmet dr. Porochnavecz Marietta.

A túlsúly is számít

– Statisztikai adatok szerint azon nők körében, akiknél terhességi cukorbetegség állt fenn a várandósságuk alatt, illetve a szülés után tíz évvel túlsúllyal küzdöttek, az érintettek harmadánál mutattak ki magas vérnyomást, és csaknem 15 százalékuk vizeletében vesekárosodásra utaló laboreredmény jelent meg. Ilyenkor a keringési betegségre való kockázatuk négyszer magasabb, mint a terhességi cukorbetegségtől mentes nők esetében. A csökkent glükóztolerancia (IGT) előfordulási gyakorisága körülbelül 12 százalék, a cukorbetegségé pedig 51 százalék. Ha pedig a terhesség alatt inzulinkezelésre is szüksége volt a kismamának, úgy tíz éven belül 60 százalékos a cukorbetegség fellépésének kockázata – tájékoztat a Cukorbetegközpont diabetológusa.

A 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának az esélye csökkenthető az anyánál és a gyermeknél hosszú távú szoptatással, az egészséges étrend követésével és rendszeres mozgással (Fotó: Shutterstock)
A 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának az esélye csökkenthető az anyánál és a gyermeknél hosszú távú szoptatással, az egészséges étrend követésével és rendszeres mozgással (Fotó: Shutterstock)

Hogyan csökkenthető a cukorbetegség esélye?

A terhességi cukorbetegséget követően az anyuka utógondozása összetett feladat. Fontos, hogy részt vegyen benne diabetológus, dietetikus, védőnő, háziorvos és kardiológus egyaránt. A 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának az esélye csökkenthető az anyánál és a gyermeknél hosszú távú szoptatással (minimum egy év), egészséges étrend követésével és rendszeres mozgással.

Ajánljuk még:

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.