Az utóbbi években hazánkban is egyre nagyobb számban előforduló tigrisszúnyog több, mint 20-féle súlyos betegséget okozó vírus potenciális terjesztője, melyek közül a legismertebb a hazai csípőszúnyog fajok által is terjesztett nyugat-nílusi láz. A fertőzött emberek többsége tünetmentes, bár néhány százalékban enyhe, influenzaszerű tünetek jelentkezhetnek, amelyek általában 3-6 nap alatt maguktól gyógyulnak. Amennyiben aszúnyogcsípést követő 2-12 napon belül láz és ízületi fájdalom lép fel, mindenképpen forduljunk orvoshoz.
Jellegzetes külseje miatt könnyen megkülönböztethetjük a többi csípőszúnyogtól: fekete alapon hófehér vagy ezüst pikkelyekből álló foltok és csíkok díszítik testét és lábait egyaránt. A fő megkülönböztető jegye, hogy testén egyetlen fehér csík húzódik a tor hátoldalán. A hazai fajokhoz viszonyítva kisebb testmérettel rendelkezik; az imágók testhossza mindössze öt milliméter.
Bár hazánkban még nem találtak nyugat-nílusi láz vírusával fertőzött tigrisszúnyogot, a Magyarországon megtalálható szúnyogfajok is terjeszthetik ezt a betegséget. Legyünk körültekintőek, a szabadban viseljünk hosszú szárú, hosszú ujjú ruhát, hogy csökkentsük a csípésnek kitett bőrfelületet.
Érdemes beszerezni többféle hatóanyagú, bőrre kenhető vagy fújható rovarriasztó spray-t, mivel a termékek mindenkinél eltérő hatékonyságúak lehetnek. Ezenkívül a füstképző szúnyogirtó spirál vagy a lámpaolaj is elriaszthatja a szúnyogokat, és ha tehetjük, vegyük körül magunkat olyan növényekkel, amelyek távoltartják a vérszívókat.
A nőstény szúnyogok a tojásaik lerakásához olyan vízfelületeket keresnek, amelyek nem érintkeznek közvetlenül a talajjal. Éppen ezért fontos, hogy a ház körül megszüntessük a pangóvíz-gyűjtő helyeket. Rendszeresen ürítsük ki a virágládák alatti tálakat, valamint a kerti eszközökben, például vödrökben vagy talicskákban, illetve gyerekjátékokban összegyűlt vizet is.
Az őszi és tavaszi időszakban érdemes az ereszcsatornákat is gyakrabban megtisztítani, hogy semmi ne gátolja a víz elfolyását. Ugyanígy fontos a ház előtti árkok rendszeres karbantartása, hogy az esővíz ne tudjon hosszabb ideig megállni bennük.
Kaphatóak finom szövésű hálók is, melyekkel a kerti teraszt vagy balkont is védhetjük, de a hintaágyra, nyugágyra, de a kertbe kihelyezett járókára, bölcsőre, a homokozóra is teríthetjük. Az is segíthet a problémán, ha a vízgyűjtő hordókat, tárolókat sűrű hálóval vagy fedővel letakarjuk, ezzel ráadásul a párolgást is csökkentjük.
Szereljünk szúnyoghálót a nyílászárókra, mivel ez megbízható, hosszú távú és vegyszermentes megoldást nyújthat. Ha már a szúnyogok bejutottak a lakásba, szúnyogirtó párologtatóval vagy aeroszollal tudjuk felvenni velük a harcot.
(Forrás: Fanny Magazin )
Segítsük a kutatást!
Ha tigrisszúnyoggal találkozunk, a fogás helyének, idejének feltüntetésével küldjük el postán a példányt az Ökológiai Kutatóközpontba (2163 Vácrátót, Alkotmány u 2-4.), vagy küldjünk róla fényképet a szunyog@ecolres.hu címre, de használhatjuk erre a MosquitoAlert magyar nyelvű mobilalkalmazást is. Amennyiben azonosítható állapotban vannak, a szakértők meghatározzák a fajt. Ha véletlenül másik fajt sikerült befogni, visszajelzésükben kifejtik, hogy az elküldött példány miben különbözik az ázsiai tigrisszúnyogtól.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.