Tartármártás házi majonézből recept
Tartármártás házi majonézből
Édes bundás kenyér (french toast) recept
Édes bundás kenyér (french toast)
Túróval töltött zsemle recept
Túróval töltött zsemle
Kijevi csirkemell rizibizivel  recept
Kijevi csirkemell rizibizivel
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Amerikai káposztasaláta (Coleslaw) recept
Amerikai káposztasaláta (Coleslaw)
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti recept
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti
Paradicsomos lencseleves recept
Paradicsomos lencseleves
Csokis muffin  recept
Csokis muffin
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Kozáksapka recept
Kozáksapka
Klasszikus linzer recept recept
Klasszikus linzer recept
Hagyományos tejes kifli  recept
Hagyományos tejes kifli
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Mézeskalácsos kuglóf recept
Mézeskalácsos kuglóf
Klasszikus paprikás krumpli lecsókolbásszal recept
Klasszikus paprikás krumpli lecsókolbásszal
Spenótfőzelék fokhagymásan recept
Spenótfőzelék fokhagymásan
Hagyományos kókuszkocka recept
Hagyományos kókuszkocka
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Érdekességek

88 éves az ország legidősebb fagyisa: 70 év után is a vanília a kedvencem

Szekér László fagyiját egy ország imádja /Fotó: Fanny
Annak idején, százan is sorban álltak Szekér László fagyijára várva, ma pedig sokan miatta állnak meg Balatonbogláron, hogy megkóstolják az elhíresült gombócokat. Méltán lett a város büszkesége.

Egy sarki asztalnál próbálunk elbújni, hogy nyugodtan beszélgethessünk, de így is minden második, harmadik vendég odaköszön Laci bácsinak. Vannak köztük olyanok, akik évtizedek óta visszatérnek, gyakorlatilag az ő fagyiján nőttek fel, és vannak, akik először járnak itt, hogy megkóstolják a finomságokat, valamint, hogy jó egészséget kívánjanak az ország legidősebb fagyis bácsijának.

Üvegesnek tanult

Laci bácsi májusban töltötte a 88. évét, felesége egy esztendővel fiatalabb nála. Iskolások voltak, amikor megismerkedtek, ott kezdték el nézegetni egymást, és ahogy ő fogalmaz, „úgy maradtak”. Januárban ünnepelték a 67. házassági évfordulójukat. Két fiúk mellett, a közösen felépített és megteremtett fagyizó is megerősítette a szövetségüket.

Szekér László fagyiját egy ország imádja /Fotó: Fanny
Szekér László fagyiját egy ország imádja /Fotó: Fanny

– Éjjel-nappal dolgoztunk, hogy ezt megvalósítsuk öregkorunkra – meséli Laci bácsi. – Igazából, én 12 éves korom óta dolgozom, akkor lett vége a háborúnak. Tavasztól őszig napszámos voltam, amikor meg már nem volt kinti munka, iskolába mentem. Akkoriban ez nem volt különleges dolog. Az eredeti szakmám üveges és képkeretező, a feleségem miatt csöppentem a fagylalt világába. Annak idején, a dupla sáv helyett, csak egy út volt itt. A körforgalom helyén pedig egy jó nevű cukrászda állt. A feleségem mindig körülötte lófrált fiatal lányként, a cukrász meg felfigyelt rá és felvette. A háború után államosították a helyet és a feleségem ott maradt vezetőnek. Azóta csinálunk együtt cukrászdát valamilyen formában.

– Nem bírta egyedül, így a saját munkám mellett besegítettem neki. Emlékszem, akkor még 1 forint volt egy gombóc fagylalt. Olyan forgalom volt, hogy egyszer az egyik ismerős megszámolta, ő volt a 98. a sorban állók között. Volt olyan vasárnap, amikor ebéd után visszamentem segíteni, olyan szép volt azt látni, hogy a téren minden ember kezében a mi tölcsérünk volt. Én is szeretem a fagyit és 70 év után is a vanília a kedvencem.

Hajnalban készül a fagylalt

A mostani boltot 1998 tavaszán nyitották ki, amit hosszas előkészületek előztek meg. A szépen felújított üzlethelyiség Laci bácsi keze nyomát is magán viseli. A hajós képek mellett családi fotókat is találunk a falon. Büszkén mutatja például, milyen szép és csinos volt a felesége, amikor az első cukrászdában dolgozott.

– Zsidó ház volt ez valamikor, később pedig lakásokat alakítottak ki benne – mondja. – Amikor mi megvettük, szét volt lőve benne minden. Nem volt se ajtó, se ablak, se mennyezet. Három éven keresztül újítottam fel telenként, amikor véget ért a szezon és bezártunk pár hónapra. Világéletemben szerettem barkácsolni. Szegény öreg apámtól sokat tanultam ilyen téren, mindent meg tudott csinálni. Kisgyerek voltam, amikor már a kezembe nyomta a kalapácsot, meg a szeget. Ki se tudtam mondani még, hogy kalapács, azt mondtam: lespás. Nem volt segítségem a felújításban, de ráértem és szerettem csinálni.

– Szinte minden napra emlékszem, amit itt töltöttünk – meséli. – Kezdetben három lány dolgozott kiszolgálóként, a feleségem meg felügyelte őket és takarított. Én meg hajnalonként megcsináltam a fagylaltot. Olyan boldogan jöttek a lányok dolgozni, szinte összevesztek, hogy ki maradjon. A feleségem főzött rájuk, rendesen meg is voltak fizetve. Szép időszak volt, de minden elmúlik egyszer. 10-15 éve álltam be én magam is a pultba, aztán magamra maradtam. A feleségem már jó ideje nincs olyan egészségügyi állapotban, hogy itt tudjon lenni, pedig ő is nagyon szerette.

Régen két mázsa fagyit is eladtak a feleségével egy nap alatt /Fotó: Fanny
Régen két mázsa fagyit is eladtak a feleségével egy nap alatt /Fotó: Fanny

„Bele kell tenni, ami bele jár”

A fagyizó fénykorában, ha két mázsát adtak el egy nap, akkor az csak átlagosnak számított. Ma már persze más idők vannak, most ha elfogy 15-20 kiló, azzal már elégedettek.

– Sok minden változott az évtizedek alatt – mondja. – Ma sokkal könnyebb fagylaltot készíteni. Régen ott indult, hogy nem volt pasztőrözött tej. 25 literes kannában hozták a tejet, amit fel kellett forralni, majd lehűteni. Maga a fagylaltkészítés is több órát vett igénybe. Ma meg olyan gépek vannak, hogy egy 3 kilós adag fagyi, 8-9 perc alatt elkészül. A receptekkel évtizedeken át kísérleteztem, hogy miből rakjunk többet, kevesebbet. A jó fagylaltnak csak annyi a titka, hogy bele kell tenni, ami bele jár.

Egészen két évvel ezelőttig Laci bácsi csinált mindent: fagyit készített, kiszolgált, takarított, beszerzett. Mára már megvan az utánpótlás, méghozzá az egyik fia vette át a stafétát, de amikor csak lehet, ő is itt van.

– 86 évesen azt mondtam, hogy kell a segítség – vallja be. – Az egészségügyi állapotom most is jó, de hamar fáradok. Azt éreztem, hogy már nem vagyok ide való. De bevallom, hiányzik. Az emberek miatt szerettem ezt a munkát, mindig volt kivel beszélgetni. A nyugdíjas életben nem sok szép van, azon kívül, hogy nem kell hajnalban kelni. Két-három éve történt az is, hogy egy férfi megkért, hadd’ készítsen rólam egy közös képet a feleségével. Kitették az internetre, aminek az lett az eredménye, hogy az egész országban hírem ment. Nagyon sok tévés stáb járt itt azóta, mert kíváncsiak arra, hogy ki ez a vén bolond…

Ajánljuk még:

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.