Dr. Mezei-Rácz János, a D.A.S. Jogvédelmi Biztosító Zrt. jogtanácsosa arra hívja fel a figyelmet, hogy amennyiben több ár is szerepel egy termék mellett, akkor érdemes résen lenni. Nézzük, miért!
Érdemes tudni, hogy minden vásárlás egy adásvételi szerződés megkötését jelenti. A vásárlás során, "ajánlat"-ként a polcokon feltüntetett árat tekintjük. Ezt az ajánlatot fogadod el, amikor a kívánt terméket a pénztárhoz viszed, illetve a kasszaszalagra helyezed.
Tehát, ha egy terméken meglátsz egy árat, akkor vásárlóként jogosan követelheted, hogy a feltüntetett összegért vehesd meg a kívánt terméket. Ennek a szabályozásnak az az oka, hogy a vállalkozónak volt lehetősége ellenőrizni, mennyire helyesek a kihelyezett árcédulák.
Ha az üzletben ugyanarra a termékre több ár van feltüntetve, a vállalkozás köteles a feltüntetett legalacsonyabb eladási áron értékesíteni a terméket. Tehát nem elfogadható kifogás az üzlet részéről például az sem, hogy "a gépben ez az összeg van", mivel a legolcsóbb az irányadó.
Az üzletekben az árak gyorsan változnak, ezért gyakran előfordul, hogy nem sikerül követni ezt a folyamatot a polcok vagy termékek címkéin. Ha csak később, a kasszánál vagy a blokk ellenőrzésekor veszed észre, hogy nem a boltban látható akciós áron számolták el a terméket, a bolt akkor is köteles a kiírt összegen eladni a terméket.
Ha egy terméken feltűnően alacsony, irreális ár szerepel, például egy 500 ezer forint értékű nagyképernyős TV árcédulájára csupán 5 forintot írtak, akkor a vásárlónak kötelessége meggyőződni arról, hogy ez az összeg mennyire valóságos. Ha kiderül, hogy ez nyilvánvalóan tévedésen, például elíráson alapul, akkor a kereskedő nem köteles azt a feltüntetett áron eladni.
Ha egy üzlet tévesen közölte az árat a hirdetéseiben, például egy akciós újságban, nem köteles a feltüntetett összegen értékesíteni a terméket. Azon se csodálkozz, ha más árral találkozol a boltban: amennyiben az újságban szerepel, hogy csak a készlet erejéig érvényes, akkor a boltban, ha az már másik készletből származik, drágábban is árulhatják a terméket.
Gyakori, hogy az akciós árat hirdető plakátokon apró betűkkel jelölik a kedvezmény időtartamát, ám még az akció után is kint marad a tábla. Ha nem vagy elég figyelmes, csalódhatsz, mivel jelenleg nincs jogi precedens arra vonatkozóan, hogy a bíróság hogyan dönt ilyen esetekben.
A Ripost cikkében további tanácsokat olvashatsz arról, hogyan ne ess bele az akciós árak csapdájába.
Borítókép: Shutterstock
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.