A világnap célja, hogy emlékeztessen arra: az olasz éttermeknek, bárhol is legyenek a világban, autentikusnak kell maradniuk, és hirdetniük kell az olasz gasztronómia változatosságát. A történetek szerint egyébként azért ezt a dátumot választották, mert erre a napra esik Remete Szent Antal ünnepe is, aki a háziállatok, a hentesek és a szalámikészítők védőszentje; és ezen a nap kezdődik az országban a farsang időszaka is.
Olaszország számos régióból áll, és mindegyiknek megvan a saját jellegzetessége gasztronómiai szempontból is: a Római Birodalom bukása után a különböző régiók elkezdték megalkotni saját hagyományaikat – írja az Origo. Nemcsak a főzési technika és az előkészítés, de a receptek is igen változatosak lettek. Így lett az ország gasztronómiailag megosztott: például az északon található Milánó a rizottóról híres, az ország közepén található Bologna a tortellíniről, míg a déli Nápoly a pizzáról.
Az egész országra igaz, hogy lakói előszeretettel fogyasztanak friss zöldségeket, gyümölcsöket, sajtokat, szaftos húsokat, rizottókat, ínycsiklandó leveseket – a halakról és a tenger gyümölcseiről nem is beszélve. Ha hús, akkor főleg borjú és pulyka, a zöldség legyen nyers, a tészta paradicsomos és persze az édesség is fontos: elmaradhatatlan a tiramisu és a panna cotta.
Az északi részen az olasz konyha leggyakoribb alapanyaga a hal (tőkehal vagy baccala), a burgonya, a rizs, a kukorica, a kolbász, a sertéshús és a sajtok. Liguriában a bazsalikom, a dió és az olívaolaj a leggyakoribb összetevő, Emilia-Romagnában a sonka, a kolbász, a különféle szalámik, a szarvasgomba, a paradicsom, valamint a Parmigiano-Reggiano, vagyis a parmezán sajt.
A közép-olasz konyha olyan összetevőket használ, mint a paradicsom, a különböző húsok és a Pecorino juhsajt, Dél-Olaszországban főleg paradicsom, paprika, olajbogyó, olívaolaj, kapribogyó, fokhagyma, articsóka, narancs, ricotta, padlizsán, cukkini no és persze szardella, szardínia és tonhal használata jellemző.
Chianti régióból származik a Chianti, mint az egyik legismertebb olasz ital, de ott a Limoncello, ami az Amalfi-part kedvelt röviditala. Utóbbit főleg vacsora után fogyasztják, emésztéssegítőként, de íze miatt még édességnek is elmegy.
A spritz Olaszország legkedveltebb aparitívje, amit gyöngyöző borral, vagy narancsos ízű és színű Aperollal készítenek, sok jéggel és narancskarikával. A spritz az 1800-as években terjedt el, amikor az Olaszországban állomásozó osztrák császári katonák felhigították, spriccelték a helyi borokat.
És persze nem hagyhatjuk ki a felsorolásból az olasz kávét, amit szintén az egész világon ismernek és elismernek.
Íme 7 fantasztikus olasz recept, ha mediterrán ízekre vágysz:
Borítókép: Mindmegette
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.