- Nagyon erős a Bocuse d'Or szakácsverseny kétnapos, budapesti kontinensdöntőjének csütörtöki mezőnye; a magyar csapattól szép eredmény lesz, ha az esti eredményhirdetésen az első öt között végez - mondta el az MTI-nek a helyszínen a Magyar Bocuse d'Or Akadémia elnöke, az idei versenyzsűri tagja. Hamvas Zoltán a magyar csapat felkészüléséről szólva hozzátette: a munka eredményessége majd a helyezésben mérhető. "Tiszta a lelkiismeretünk, elvégeztünk minden feladatot az utolsó simításokig a két versenymunkán" - jegyezte meg.
Hamvas Zoltán felidézte, hogy már másfél hónappal a kontinensdöntő előtt összeálltak azok az ételek, amelyeket a zsűrinek szeretnének bemutatni, ezért ennek az időszaknak az volt a célkitűzése, hogy a csapat beleférjen az időbe és az utolsó finomságokat is kidolgozza még a versenymunkákon.
A felkészülés ritmusáról szólva a szakember elmondta, a versenyfogások elkészítése előtt két napot szántak arra, hogy mindent előkészítsenek a versenyszabályzat által megengedett szintre.
"Utána, amikor a versenyt próbáltuk el, a kezdés után éppen 5 órával a burgonyaételt adta a csapat, rá 35 percre pedig a húsételt, éppen úgy, ahogy most a döntőben fogják" - fűzte hozzá a Magyar Bocuse d'Or Akadémia elnöke.
Az idei tányértéma - az a fogás, amelyet a mai éttermi elvárások szerint, tányérra tálalnak - egy burgonyaétel, amelyhez semmilyen állati fehérjét nem szabad használni a tojás és a tejtermékek kivételével. A hústál témája a híres magyar őz: annak gerincét és combját, kacsamájat, illetve az egyik körethez tejfölt és túrót kell felhasználni - ismertette az idei fogásokat.
Hamvas Zoltán figyelmeztetett arra, hogy minden Bocuse d'Oron van egy nagyon erős első része a mezőnynek, ez legalább öt-hat csapat.
Szerdán az indulók egyik fele már elkészítette a fogásait. "Olyan nagyon kimagaslót nem láttunk tegnap, de ma nagyon erős csapatok versenyeznek: a svédek, a norvégok, a finnek és a magyarok is" - értékelt a szakember.
Mint hozzátette, Széll Tamás győzelme a 2016-os budapesti kontinensbajnokságon erősen fokozza a magyar csapattal szemben támasztott elvárásokat. "Nyilván megint ez az álom, de biztosra venni semmit nem lehet" - fogalmazott.
"Az alapvető elvárás az, hogy a magyar csapat magabiztosan kvalifikálja magát a 2023-as lyoni világdöntőbe. Ha az első ötben végzünk, az nagyon jó eredmény, ha a dobogón, az kirobbanó eredmény lenne" - mondta el Hamvas Zoltán.
Kitálalták a hústémát is, 14:35-kor:
Így festett a tányértéma tálalása és kóstolása, 14 órakor:
Így főz a magyar csapat a Bocuse d'Or 2022 európai döntőjének 2. napján- bejutottunk a 3-as versenyboxhoz:
Készülnek a versenytémák:
Ég a csapat keze alatt a munka - hangulat fantasztikus, a szurkolók mindent beleadnak, pont, mintha egy focimeccsen lennénk!
Lengyelország, Észtország, Dánia, Franciaország, Szlovákia, Svájc, Izland és Belgium. A Bocuse d’Or Europe első versenynapján ezek az európai országok mutatták meg, mit készítettek többek között az őzből, a kacsamájból, a túróból, a tejfölből és a burgonyából a világ legrangosabb szakácsversenyének európai válogatóján.
Ma további 9 ország főz a továbbjutásért, köztük a magyarok is. A csapat élén a hazai döntőn magabiztos győzelmet aratott Dalnoki Bence áll. A Stand Étterem sous chefje Szulló Szabina és Széll Tamás szárnyai alatt sajátította el a szakmát, konyhai filozófiájában nagyon nagy szerepet kapnak a magyar ételek és az ízek.
A commis pozícióban a Debrecenből érkezett Nyikos Patrikot láthatjuk majd. Korábban Patrik is dolgozott a Stand Étteremben, a magyar döntőt megelőző időszakban a debreceni Ikon csapatát erősítette.
A csapat coach-a a pozícióban az előző versenyszezon lyoni döntőjében debütáló Széll Tamás, a legsikeresebb és a legnagyobb tapasztalattal rendelkező hazai Bocuse d’Or versenyző. A legutóbb Budapesten rendezett európai döntőt, 2016-ban, Széll Tamás és csapata nyerte meg , és a 2017-es lyoni világdöntőn a magyar csapat vitte el a legjobb húsos tálért járó trófeát, összesítésben pedig a 6. helyen végzett.
Akárcsak hat évvel ezelőtt, ezúttal is Szulló Szabina a magyar csapat elnöke, így ő képviseli majd hazánkat a nemzetközi kóstoló zsűriben. Szabina ugyanebben a pozícióban ott volt a 2016-es győztes csapatban is.
A zsűri tiszteletbeli elnöke Ana Roš, a két Michelin csillagos Hiša Franko tulajdonos-séfje. A szlovén séfnő nemcsak azért inspiráló, mert 2017-ben a világ legjobb női séfjének választották és 2020-ban étterme rögtön két Michelin-csillagot kapott, hanem azért is, mert tulajdonképpen ő tette fel Szlovéniát a világ gasztrotérképére.
A zsűri elnöke a szintén legendás norvég Christian André Pettersen, aki európai gőzelme után 2019-ben és 2021-ben is a bronz szobrot vehette át a Bocuse d’Or lyoni döntőjében. A zsűri harmadik elnöke természetesen Hamvas Zoltán, a Magyar Bocuse d’Or Akadémia elnöke.
A konyhai zsűriben olyan hazai kiválóságot kaptak helyet, mint Barna Ádám, Vomberg Frigyes, Volenter István, Erdei János, Segal Viktor. Ugyancsak a konyhai zsűrit erősíti a Brazíliából érkezett Giovanna Grossi, az olasz Nicola Portinari, Az Egyesült Államok-beli Nappából érkező Philip Tessier, a dán Ronni Vexøe Mortensen és az izlandi Viktor Örn Andrésson. A konyhai zsűri élén Rácz Jenő, Alain Le Cossec és Joseph Viola áll. A kóstoló zsűri tagjait a résztvevő országok csapatai delegálják. Magyarországot a Michelin csillagos Szulló Szabina képviseli.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.