A gyerekjátékok néha a vécében végzik és ha át is jutnak a fajanszon, a csőben fennakadhatnak és dugulást okozhatnak a lakásban, vagy legrosszabb esetben a lépcsőházban. Nemcsak a gyerekek azok, akik a vécébe nem való dolgokat húznak le és akarnak eltüntetni, hanem bizony a felnőttek is. Sok olyan apró dolog van, amiről azt hihetnénk, nem okoz problémát, és gond nélkül eltűnik a csőrendszerben, ám elég csak egy, ami megakad, és hamarosan masszív dugulással kell szembenézni.
Bármilyen nagy a csábítás, vagy bármennyire is megszoktuk, nem szabad mindent lehúzni a vécén, de hogy pontosan miket is tilos a vécébe dobni? Mutatjuk!
A nedves törlőkendők vagy popsitörlők nagyon népszerű kozmetikai termékek, hozzájárulnak ahhoz, hogy minél tisztábbak, higiénikusabbak legyünk. A nedves törlőkendő sminklemosásra is használható, ráadásul utazás során is nagy segítség lehet, amikor nincs lehetőség kezet mosni, de muszáj étkezés előtt vagy után tisztálkodni, esetleg meg kell törölni a gyerek földtől piszkos kezét.
A nedves törlőkendők vagy popsitörlők strapabírók, sokszor műanyag felhasználásával készülnek, így nem oldódnak fel a vízben, mint a vécépapír, ezért semmiképp se húzzuk le azokat! Léteznek vízben oldódó nedves törlőkendők, de a szakértők ezeket sem ajánlják lehúzásra, mert ezek is fennakadhatnak, dugulást okozhatnak, főleg ha egyszerre több darabot is bedobunk a vécébe.
Mosogatás során tapasztalhatjuk, hogy hideg vízben szinte alig lehet elmosni az olajos fazekakat, zsíros tepsiket, és nem véletlenül. A különféle olajak és zsiradékok a hideg vízben nem oldódnak, csak forró vízben és mosogatószerrel együtt lehet eltünteni az edényekről. Ha a rántott hús sütése után maradt étolajat a vécébe öntjük, amit csak hideg vízzel tudunk leöblíteni, ráadásul semmi oldószer nem kerül utána, akkor hosszú távon tönkretehetjük a csőrendszert. Az olaj ugyanis megtapad a csövek belső falán, folyamatosan újabb réteget képez, míg végül annyira leszűkíti, hogy dugulást okoz. A használt étolajat nem szabad a vécébe önteni, azt a palackba visszatöltve a kijelölt gyűjtőhelyeken kell leadni.
Sokak számára meglepő, de bizony van, aki lehúzza a vécén a pelust. A pelenka a méretéből fakadóan is könnyen eldugíthatja a lefolyót, de problémás abban a tekintetben is, hogy a benne használt anyag magas nedvszívó képességgel rendelkezik, így a hideg vízben még jobban megszívja magát, megdagad és eltorlaszolja a csövet. Ez lassítja a víz áramlását és sok minden fennakadhat a pelenkán, ami végül duguláshoz vezethet. Ugyanezért, a nedvszívó képesség miatt tilos a tempont és a betétet is lehúzni a vécén, mivel megdagadnak és elzárják a csövet.
A gyógyszerek, ha a csomagolás nélkül húzzuk le azokat a vécén, akkor dugulást ugyan nem feltétlenül okoznak, de feloldódnak, és a hatóanyaguk bekerül a vízbe, ami káros lehet az élővilágra. A már szükségtelenné vált, vagy lejárt szavatosságú gyógyszereket sem a vécébe, sem a kukába nem szabad dobni, azokat minden esetben vissza kell vinni a gyógyszertárba és leadni a kijelölt helyen. A gyógyszer ugyanis veszélyes hulladéknak számít.
Ma már sok helyen kapni olyan macskaalmot, melyre rá van írva, hogy lehúzható a vécében. A biológiai úton lebomló macskaalmot sem feltétlenül ajánlják a szakemberek, hogy lehúzzuk a vécén, főleg nagy mennyiségben, mert a már kialakult csőszűkület, vagy más okból létrejött elzáródás esetén is problémát okozhatnak az összeállt darabok. A macskaalom ugyanis nemcsak nehéz, ezért leülepszik a víz aljára és ottmarad a csőben, hanem a pelenkához vagy a betéthez hasonlóan jó nedvszívó képességű, így a többszörösére is dagadhat a vízben.
Ha a festéket a sima víz és a szappan kombinációja sem hozza le a kezünkről, akkor könnyű elképzelni, hogy a vécébe jutva sem fog eltűnni, sőt megtapad a fajansz belsején, a csőrendszer belső falán. A feleslegessé vált festéket sose öntsük a vécébe, ne dobjuk a kommunális hulladék közé sem. A festékek egy része veszélyes hulladéknak minősül, ezért az egyetlen szabályos mód az, ha leadjuk egy hulladékudvaron.
Úgy tűnhet, hogy a papírtörlő olyan, mint a vécépapír, így nyugodtan lehúzhatjuk, ám ezt sem szabad a vécébe dobni! A konyhai papírtörlők remekül felszívják a nedvességet, ha kiömlött valami, és sok helyen árulnak két-három-, esetleg négyrétegű változatot. Minél vastagabb, annál jobban szívja a nedvességet és annál strapabíróbb, így a vécébe kerülve dugulást okozhat. Nehezebben és lassabban oldódik fel, mint a hagyományos vécépapír, így a papírtörlőt se húzzuk le a vécén.
Évről évre egyre tudatosabb vásárlók és fogyasztók vagyunk, így csökken a szemétbe kerülő ételhulladék mennyisége. Persze a maradékokat teljesen kijátszani nem lehet, mindig lesz egy kis főtt rizs vagy tészta, amit már nem tudunk felhasználni, vagy egy adag a pörköltből, amihez már senkinek sem fűlik a foga.
Nem beszélve a zöldség- és gyümölcshulladékokról, magokról, héjakról, esetleg csontokról, amiket komposztáló híján kénytelenek vagyunk a kommunális szemétbe dobni. Ám még mindig ez a legjobb megoldás, mint lehúzni a vécén! A csontok, gyümölcsmagok, héjak konnyen megakadhatnak a csőben, így ezeket is tilos a vécébe dobni. Ha marad leves, szűrjük le, a zöldségek, húsok menjenek a kukába, a lé pedig mehet a lefolyóba.
Borítókép: Shutterstock
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.