Talán a mai ízlésnek már túl sok húst és tejet, tejterméket – főleg vajat, tejszínt és sajtot – tartalmaznak a receptjei, de az alaposságát nem lehet vitatni. Julia olyan alaptechnikákat is megtanít, hogy hogyan olvassz csokoládét, elmagyarázza, hogy mi a különbség a pástétom és a hab között, és a mértékegységek átváltását is érthetővé teszi. Lehetetlen lenne összefoglalni bölcsességeit a főzésről, sütésről, ezért ezzel nem is próbálkozunk, csupán néhány hasznos tanácsára hívjuk fel a figyelmed.
A rántotta egyszerű étel, de sokféleképpen lehet elkészíteni Van, aki vizet ad a tojáshoz, más a szénsavas vízre, megint más a tejre esküszik. Julia szerint a tojás, magában tartva a sütéskor „begyűjtött” meleget, tovább fő azután is, miután eltávolítod a tűzhelyről. Azért, hogy a tojások ne süljenek túl, sütés előtt vegyél ki egy kanálnyit a keverékből és közvetlenül tálalás előtt öntsd bele a rántottába.
Biztosan veled is előfordult már, hogy hiába tetted az előírt mennyiségű sütőport a sütibe, a tészta mégis lapos maradt. Ennek az oka többnyire a sütőpor kora – hasonlóan a legtöbb élelmiszerhez, a sütőpor sem áll el örökké. Az, hogy már nem megfelelő a minősége, sem az illatán, sem a megjelenésén nem látszik. Honnan tudhatod akkor, hogy nem jó? Julia azt tanácsolja, hogy ahelyett, hogy egyből beleszórnád a tésztába, keverj el egy teáskanálnyit kb. 1 dl meleg vízben. Ha buborékolni kezd, akkor jó, ha lesüllyed és feloldóik pezsgés nélkül, jobb, ha már csak takarításhoz használod.
Egyetlen bolti salátaöntet sem ér fel a házi készítésűvel, állítja Julia Child. A gond csak az, hogy nehéz eltalálni az összetevők megfelelő arányát, függetlenül attól, hogy receptet követsz vagy a megérzéseidre hallgatsz. Az elmélet egyszerű: olaj, sav (ecet vagy citromlé), kevés só és talán némi édesítő alkotja az öntetet. A gyakorlatban azonban a végeredmény sokszor nem lesz tökéletes… Child szerint az ajánlott 1:3 sav és olaj arányt kell 1:5-re módosítani.
A sok lasagne-tipp és trükk közül érdemes Jula Child tanácsát minden alkalommal megfogadni. Ahelyett, hogy csak konzerv paradicsomot vagy csak friss paradicsomot használnál fel a szósz elkészítéséhez, Child azt tanácsolja, hogy mindkettővel dolgozz. A konzerv paradicsomszósznak ugyanis – függetlenül attól, hogy milyen a fűszerezése – egyszerűen nincs olyan élénk, savanyú íze, mint a friss paradicsomnak. A friss paradicsom viszont gyorsan szétsül, nem ad elég tartást az ételnek, így nem praktikus csak azt használni. Ha kompromisszumot kötsz és fele-fele arányban használod, akkor az íze erőteljesebb lesz, az állaga pedig megfelelő.
A fokhagyma az egyik legelterjedtebb alapanyag, amely különleges, erőteljes ízt ad az ételeknek. Sajnos azonban nehéz meghámozni és az aprítása sem olyan egyszerű (ha csak nem szereted a fokhagyma illatát a kezeden…). Julia megoldása: a kést lapjára fordítva borítsd a fokhagymára, majd tenyerelj rá. A héj így eltörik és könnyen eltávolíthatod. Ezután vágj bele néhányszor a hagymába, majd szórd meg bőségesen sóval. Fordítsd újra a kést az oldalára, és a pengét megnyomva kezd el pépesíteni a hagymát. Tökéletes fokhagymapasztát kapsz, amellyel már könnyen dolgozhatsz – csak számolj a későbbiekben az így hozzáadott só mennyiségével!
A burgonyasaláta könnyen elkészíthető köret, de sok mindenre kell figyelni. Először is ki kell választania a tökéletes burgonyát, majd főzd addig, amíg megpuhul. Csepegtesd le, és hagyd pár percig lefedve, hogy szilárduljon. És itt jön a meglepetés: bár a burgonyát keményen és szárazon kell tartani, Julia mégis azt tanácsolja, hogy adj csirkealaplevet hozzá. A krumpli ugyanis így nem a majonézből fogja az olajat magába szívni – amitől zsírossá és gumiszerűvé válna –, hanem a húslevest. Így amikor a majonézt a krumplihoz kevered, az lágyan beborítja a burgonyát ahelyett, hogy száraz és ragacsos maradna.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.