A legfrissebb, 2022-es adatokból kiderült, hogy a magyarok egy év alatt közel 60 kiló élelmiszert dobnak a kukába, ebből a mennyiségből pedig 24 kg az, aminek nem kellett volna a szemétben végeznie.
A Nébih kutatása alapján Magyarországon a legnagyobb mennyiségben elpazarolt élelmiszerek közé tartoznak a zöldségek, gyümölcsök, készételek és péktermékek. Közülük is toronymagasan vezetnek a készételek, melyekből évente és fejenként 10 kiló kerül a kukába.
A számok még mindig nagyok, ám hat év alatt jelentősen csökkent az élelmiszerhulladék aránya. A Nébih legelső, 2016-ban végzett felméréséhez képest csaknem 10 kilóval mérséklődött az egy emberre jutó élelmiszerhulladék és 33-ról 24 kg-ra csökkent az elpazarolt élelmiszer mennyisége.
A mérések a legnagyobb mennyiségben pazarolt élelmiszerkategóriák terén is javulást mutatnak - írják a közleményben. Jelentős a csökkenés a pékáruknál: 6 év alatt csaknem 60%-kal sikerült mérsékelni a fejenkénti éves pazarlást a kenyér, a kifli és a zsemle esetében.
Az eredmények szerint a készételekkel is tudatosabban bánnak a magyarok, ugyanis ebben a kategóriában is jelentős mennyiséget, csaknem 25%-ot sikerült lefaragni a pazarlásból.
A hazai háztartások összes élelmiszerpazarlása azonban továbbra is 230.000 tonna évente. Fontos tudatosítani, hogy ebből az élelmiszermennyiségből 430 ezer ember tudna jóllakni egy éven keresztül, napi 3 bőséges étkezéssel számolva.
A jelenlegi élelmiszerárak mellett egy átlagos magyar állampolgár évente 40.000 Ft értékű élelmiszert pazarol el - ezek azok az élelmiszerek, amiket meg lehetett volna menteni - , amely a teljes lakosság szintjén több mint 380 milliárd forint veszteséget jelent.
Borítókép: Shutterstock
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.