Szinte most lett vége a húsvétnak és máris itt az újabb nagy egyházi ünnep, a pünkösd. A pünkösd a húsvét utáni hetedik vasárnapon és hétfőn tartott keresztény ünnep, amelyen a kereszténység a Szentlélek kiáradását ünnepli meg. A Szentlélek az Atya és a Fiú kölcsönös szeretetének végpontja, áradása; ez a kiáradás.
Egyesek számára a pünkösd nem más, mint egy késő tavaszi, kora nyári hosszú hétvége, ám a keresztények életében ez egy igazán fontos ünnep: az egyház születésnapja.
Pünkösd kezdete a húsvét utáni 50. napon, azaz pünkösdvasárnap van. Ez a húsvétot követő hetedik vasárnap. A pünkösd kétnapos ünnep, melynek vége, azaz pünkösdhétfő Magyarországon 1993 óta munkaszüneti nap, így pünkösdkor háromnapos hosszú hétvégének örülhetünk. 2024-ben május 19-20. között ünnepeljük a pünkösdöt.
A történet szerint a húsvét utáni ötvenedik napon a Szentlélek leszállt Szűz Mária és a Jézus kereszthalála után először egybegyűlt apostolok közé, akik ezután a világ minden nyelvén hirdették az evangéliumot. Péter is prédikálni kezdett, megalakult az első keresztény gyülekezet. A katolikusok, a reformátusok, az evangélikusok istentiszteletekkel emlékeznek meg ekkor a Szentlélek eljövetelére. Az izraelita vallásúak ekkor tartják a sávuót, a hetek ünnepét, ami a pészah utáni hetedik vasárnapra esik, és arra emlékeznek, hogy Isten ekkora adta át Mózesnek a Tízparancsolatot a Szináj-hegyen.
Borítókép: Shutterstock
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.