Tartármártás házi majonézből recept
Tartármártás házi majonézből
Spenótfőzelék fokhagymásan recept
Spenótfőzelék fokhagymásan
Hagyományos tejes kifli  recept
Hagyományos tejes kifli
Mézes krémes  recept
Mézes krémes
Káposztás tészta egyszerűen recept
Káposztás tészta egyszerűen
Intelligens krémes recept
Intelligens krémes
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Ünnepi francia pirítós recept
Ünnepi francia pirítós
Mákos guba  recept
Mákos guba
Aranygaluska vaníliasodóval  recept
Aranygaluska vaníliasodóval
Klasszikus paprikás krumpli lecsókolbásszal recept
Klasszikus paprikás krumpli lecsókolbásszal
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Holstein szelet recept
Holstein szelet
Kijevi csirkemell rizibizivel  recept
Kijevi csirkemell rizibizivel
Dubarry-szelet recept
Dubarry-szelet
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti recept
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti
Kozáksapka recept
Kozáksapka
Csokis muffin  recept
Csokis muffin
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Érdekességek

Megegyük vagy kidobjuk? Kevesen tudják, mi valójában a mustár tetején összegyűlő folyadék

Kolbász mustárral
Mustár nélkül elképzelhetetlen a magyar konyha (is): a sült kolbász és a virsli állandó kísérője szinte biztosan minden háztartásban megtalálható. Így a mustár tetején úszkáló folyadék sokak számára ismerős – bár hogy pontosan mi az, azzal már jóval kevesebben vannak tisztában.

Fűszeres, aromás és nagyon finom – a mustár az egyik legkedveltebb és leginkább keresett hideg szósz. Remek kísérője sülteknek, kenhetjük szendvicsekbe, ízesíthetünk vele leveseket és szószokat, mártásokat. Általában keveset használunk belőle egyszerre, és amikor legközelebb elővesszük a felbontott dobozt vagy üveget, zavartan nézzük a felületén úszkáló vizes réteget: vajon ehető még a mustár?

Mustár
A mustár az egyik legkedveltebb hideg szósz, ami minden háztartásban megtalálható / Fotó: Shutterstock

Furcsa, de természetes jelenség

Ha a mustárt hosszabb ideig tároljuk, a tetején sárgás színű folyadék gyűlik fel. Ez egy teljesen normális jelenség: a szerkezet, a textúra megváltozásának szemmel látható eredménye. A folyamat nincs hatással a termék ízére, egyszerűen csak az összetevők természetes szétválását jelzi. Ha ugyanis nincsenek a mustárban adalékanyagok, akkor az ecet és a víz elválik a mustár többi, szilárd alkotóelemétől, azaz a mustártól és egyéb fűszerektől. Ilyenkor tehát nem kell kidobni a mustárt, hanem egyszerűen felrázni vagy kanállal megkeverni, és máris fogyasztható!

Hol tároljuk a mustárt?

A mustárt felbontás után sem kell hűtőszekrénybe tenni, mert természetes tartósítószereket, például ecetet vagy citromsavat tartalmaz, amelyek gátolják a baktériumok és a penész elszaporodását. Hűtés nélkül is hosszú ideig megőrzi az ízét és minőségét, bár a hűtőben tárolva lassabban veszít az intenzitásából.

Mit érdemes tudni a mustárról?

A mustár az egyik legrégebbi fűszernövény, amelyet már az ókori görögök és rómaiak is használtak gyógyászati és kulináris célokra. Szinte minden része felhasználható: a levelét és szárát zöldségként fogyaszthatjuk, a magokat pedig fűszerként, illetve olajok és más fűszerek elkészítéséhez használjuk. A mustár kalciumban, A- és C-vitaminban, illetve folsavban gazdag. Alacsony kalória-tartalmú és mivel a benne lévő csípős összetevők elősegítik az emésztőnedvek termelődését, serkenti az emésztést. 

Állag alapján kétféle mustárt különböztetünk meg: az egyikben porrá őrlik a mustármagokat, így a végeredmény krémes, homogén lesz, míg a magos mustárban egészben is maradnak a magvak. 

Mustár
Ízlés kérdése, hogy ki melyik mustárt kedveli / Fotó: Shutterstock

A leggyakrabban fogyasztott mustárfajták a következők:

  • Dijoni mustár

Jellegzetes, finoman sípős ízét a barna vagy fekete mustármagoknak, a fehérbornak és a verjus-nek köszönheti. Utóbbi egy éretlen szőlőszemekből préselt savanyú, erősen savas folyadék. Jól illik virslihez, kolbászokhoz, salátaöntetekhez és különlegessé teszi a szendvicseket is.

  • Angol mustár

Csípős, mint a francia rokona. Gyakran porított formában kapható, így is felhasználható – pácokhoz például remek választás –, de kevés hideg víz hozzáadásával máris kész a „rendes”, szószos mustár. 

  • Bajor mustár

A bajor mustár íze különleges, hiszen édes, köszönhetően a benne lévő méznek, barna cukornak – de kerülhet bele almapüré is. Színe a karamellizált cukor miatt jóval sötétebb, mint a többi mustáré.

  • Japán mustár

Csípős, fűszeres mustár, amit a japánok leggyakrabban a fermentált szójababhoz (a nattóhoz) fogyasztanak. 

  • Sárga (amerikai) mustár

Nem csípős, nem fűszeres, jóval enyhébb, mint a többi mustár. A színe élénksárga, köszönhetően a hozzáadott kurkumának. Amerikában ezt adják a hot dogokhoz.

(Borítókép: Shutterstock)

 

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.