Mátrai borzaska
Finomfőzelék
Zsemlegombóc
Babgulyás
Kínai szezámmagos csirke
Kapros tökfőzelék virslivel
Dubarry-csirkemell
Krémes spenótfőzelék
Édes polenta vagy puliszka
Klasszikus grízgaluska leves
Klasszikus túrógombóc fahéjas tejföllel
Hagymakrémleves
Vadas marha
Zúzapörkölt
Káposztás tészta egyszerűen
Reszelt túrós sütemény
Mézes-mustáros csirkemell
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Mákos guba
A legfinomabb sütőtökkrémleves
A narancs húsa finom és egészséges – különösen a téli hónapokban ajánlott a rendszeres fogyasztása. Kevesen tudják, de a narancs héját érdemes megtartani, hiszen a szobanövények számára igazi kincs: természetes tápanyagforrás, rovarriasztó és talajjavító.

A bolti narancsok héját gyakran vegyszerekkel (pl. gombaölő szerekkel, viasszal stb.) kezelik, hogy hosszabb ideig eltarthatók legyenek, emiatt aztán emberi fogyasztásra nem igazán alkalmas. Szerencsére egyre több helyen kapható már bio vagy kezeletlen narancs, aminek a héját reszelve süteményekbe, salátákba teheted, cukorral főzve finom édességet készíthetsz belőle, vagy akár gyümölcsteákat ízesíthetsz vele. A narancs héja pedig a virágoknak csemege – íme a részletek!

Narancs
A narancs héját nem szabad kidobni: a szobanövények hálásak lesznek érte / Fotó: Northfoto

1. A narancshéj természetes tápanyagforrás

A narancshéj számos olyan tápanyagot tartalmaz, amely elősegíti a növények egészséges növekedését. Káliumban, kalciumban és magnéziumban gazdag, amelyek hozzájárulnak a gyökerek erősödéséhez és a levelek egészségéhez. Ha szárított narancshéjat apróra törünk, majd a földbe keverjük, idővel lebomlik, és tápanyagokat bocsát ki, így természetes trágyaként működik.

2. Javítja a talaj minőségét

A narancshéj lebomlása során fokozza a talaj szervesanyag-tartalmát, ami segíti a vízmegtartást és javítja a föld szerkezetét. Különösen előnyös olyan szobanövények esetében, amelyek a savasabb talajt kedvelik (azálea, hortenzia), mert a narancshéj enyhén savas kémhatású

3. Természetes rovarriasztó

A narancshéjban található illóolajok – különösen a limonén – távol tartja az olyan kártevőket, mint a levéltetvek, a hangyák és egyéb rovarokat. Ha néhány darab szárított héjat helyezünk a virágföldre, megelőzhetjük a kártevők munkálkodását.

Narancshéj
A narancshéjban található illóolajok távol tartják a kártevőket / Fotó: Northfoto

4. Véd a penész és a gombák ellen

A narancshéj antimikrobiális hatású, így segíthet megelőzni a penészedést és a különböző gombás betegségek kialakulását a növény földjében. Ez különösen hasznos lehet a túlöntözésre hajlamos szobanövényeknél, ahol a nedves környezet kedvez a gombásodásnak.

5. Természetes illatosító

Nemcsak a növények számára hasznos, de a szobanövények földjére szórva kellemes, friss citrusillattal kényeztet a narancs héja.

Hogyan használjuk fel a narancshéjat?

  • Szárítva és porrá őrölve: keverjük a földbe vagy szórjuk a talaj felszínére.
  • Frissen aprítva: dolgozzuk be a talajba, hogy ott induljon meg a bomlási folyamat.
  • Főzetként: áztassuk vízben egy éjszakán át, majd szűrjük le és spricceljük a növényekre.

Így hámozd meg a narancsot!

Ha utálod, hogy narancshámozás után ragacsos a kezed, mutatunk egy szuper trükköt, amivel megúszhatod, hogy mindenhol csorogjon a narancs leve:

(Kiemelt fotó: Northfoto)

 

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.