A szundi gomb használatának egészségre gyakorolt hatását már egy ideje vizsgálják az alvással foglalkozó szakemberek, orvosok. Az már biztos, hogy aki ezzel a funkcióval ébred, fáradtabban, kimerültebben kel fel. Az ok az alvási ciklus felborulása: az ébresztők között nem tudunk elég mélyen visszaaludni, hiszen mire elérnénk a pihentető mélyalvási szakaszt, már újra megszólal az ébresztő.
A szundi gomb veszélyeire egyre többen hívják fel a figyelmet – így tett Jordan Bruss ápolónő is egy nemrégiben a TikTokra feltöltött videójában.
Bruss a videóban elmagyarázza, hogy a többszöri hirtelen ébredés negatívan befolyásolhatja a REM alvási ciklust. A REM-ciklus az a szakasz, amikor a szervezet mélyalvásban van; a szervezetünk ebben a szakaszban pihen és regenerálódik. Ha ezt a ciklust megszakítjuk, az negatívan befolyásolja az alvás minőségét, kortizol hormon termelődik (amit ugye stresszhormonnak is nevezünk), ettől pedig nyugtalanná, feszültté válhatunk.
Mi történik ilyenkor? Az ébredést gyakran furcsa, félálom-szerű állapot követi, és ha visszaalszunk, akkor szükségtelenül sokáig lebeghetünk ebben az állapotban.
Az állandó ide-oda ingázás az ébredés és a visszaalvás között, a töredezett alvásmintázat tehát stresszel és fáradtsággal jár, rányomva bélyegét az általános jólétre, közérzetre. Vagyis sem az alvásunk, sem pedig az ébredés nem lesz elég hatékony. Mit tehetünk? A legjobb, ha azonnal felkelünk, amikor megszólal az ébresztő, elkerülve a kísértést, hogy tovább szundikáljunk.
Az egész napos rossz hangulaton kívül más problémákat is okozhat a szundi gombra ébredés miatti alvászavar. Károsan hat például a memóriára, a kognitív, koncentrációs, tanulási képességekre, de növelheti egyes krónikus gyulladásos betegségek kialakulásának esélyét, a diabétesz, a magas vérnyomás, az elhízás rizikóját, ronthatja a szervezet öngyógyító képességeit és az immunrendszer hatékonyságát. Aki keveset alszik, gyakrabban lesz beteg és nehezebben is gyógyul ki a betegségekből.
Bruss bejegyzése alatt rengeteg komment olvasható. A legtöbben úgy vélik, a szundi gomb nélkül elaludnának és ez emelné az egekbe a kortizol szintjüket. Van, aki ennél komolyabban reagált a csupán jó tanácsnak szánt bejegyzésre: „Ó! Ébredj fel az első csengésre! Miért nem gondoltam erre! Egész eddig több jelzést állítottam csupán szórakozásból! És ha depressziós vagy, próbálj boldogabb lenni…” – utal az egyik felhasználó arra, hogy nem jókedvéből használja a szundi gombot, és egy depressziósnak sem mondjuk azt, hogy próbáljon boldogabb lenni.
(Borítókép: Shutterstock)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.