Mézes-mustáros csirkemell
Kapros tökfőzelék virslivel
Klasszikus stíriai metélt
Finomfőzelék
Epres blondie
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Körömpörkölt csülökkel
Rigójancsi, ahogy mi szeretjük
Babgulyás
Tárkonyos csirkeraguleves
Mákos guba
Klasszikus túrógombóc fahéjas tejföllel
Tojásos nokedli fejes salátával
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Dödölle - az eredeti recept
Klasszikus grízgaluska leves
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal
Dubarry-csirkemell
Rakott zöldbab darált hússal
Szarvasgomba – erről valószínűleg mindenkinek annyi ugrik be, hogy ára az aranyéval vetekszik. Magyarországon is található e csemegéből, a teljes magyar termés mintegy 20–30 százaléka Baranyából származik. Elsősorban nem a Mecsekben, hanem napos, meleg domboldalakon bukkanhatunk az ínyencek gombájára nagy mennyiségben.

A szarvasgomba a föld alatt 10–30 centivel él, életközösségben egy fával vagy cserjével. A szarvasgomba leghíresebbje a francia vagy périgordi fajta, ez nálunk nem él. Terem viszont a nyári, illetve a téli szarvasgomba, valamint a szintén értékes piroshúsú vagy isztriai fajta.
Többféleképpen fogyasztják, a szakácsok szerint enyhe ízű ételekhez illik, amely nem nyomja el zamatát (rizottók, tészták). Különleges csemege a szarvasgombával töltött pisztráng, a hal bőre alá tűznek egy-egy vékony szeletet.

Az ára fajtánként és kilónként 20 ezertől 700 ezer forintig terjedhet. Sokat számít a frissesség. Tartósítva szintén kapható hazánkban, egy huszonöt dekás kiszerelés ára több mint 9000 forint. A csúcsgombákat árverésen értékesítik, nemrégiben egy 1 kiló 50 grammos csemege 8 millió forintnak megfelelő euróért kelt el.

Nálunk kutyákkal, máshol viszont disznókkal is keresik a föld alá bújt szarvasgombát. A sertést nem kell tanítani, mert szereti a csemegét, a megtaláláskor viszont résen kell lenni, a disznó ugyanis azonnal fel is falná a gombát, miután kitúrta. Megesett, hogy a kutató egy-két ujjával fizetett, mert odanyúlt a falánk jószág orra elé.

A Mecseki Erdészeti ZRt. szeretné az egyéb gyógy- és fűszernövények gyűjtése mellett a szarvasgomba hasznosítását is elindítani. Márciustól ingyenes tanfolyamot indítanak, amely után a jelentkezők különleges kutyákat kapnak a föld alatt megbúvó gombák felkutatására. A Mecseki Erdészeti ZRt. szerződést köt a „kutatókkal”, amelynek értelmében bizonyos ideig a társaságon keresztül lehet csak értékesíteni a szarvasgombát, tulajdonképpen kötelező felajánlásként, de piaci alapon.

Persze felmerülhet a kérdés, hogyan ellenőrizhető, hogy az illető valóban az erdészeten keresztül adja el az értékes ínyencséget, s nem a saját szakállára árulja? Szőnyi János vezérigazgató-helyettes elmondta, ez természetesen nem zárható ki, ám az illető így nemcsak a szerződést hágja át, hanem törvényt is szeg. Ugyanis ha valaki bármilyen terméket az erdőtulajdonos vagy kezelő engedélye nélkül gyűjt, és azt nem saját fogyasztására teszi, az már jogszabályt sért – s ez nemcsak a szarvasgombára igaz. Az értékesítés egyébként amúgy sem könnyű, nem valószínű, hogy valaki leállna a piacon a csemegével, néhány tízezer forintért kínálva...

A szarvasgomba ára ugyanis valóban magas, de a szakértők szerint nem olyan egyszerű, hogy kisétálunk az erdőbe, majd milliomosként térünk haza. Egyrészt szükség van előzetes ismeretekre, másrészt egy speciálisan kiképzett keresőállatra – nálunk kutyára –, amely önmagában százezreket érhet. Az eladás megszervezése szintén nem egyszerű, hiszen frissiben kell értékesíteni.

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.