A szecsuáni bors - nem meglepő módon - Kínában, Szecsuán tartományban őshonos. S bár borsnak nevezik, nem tartozik a borsok családjába, csupán a szárított bogyók emlékeztetnek valamelyest a borsra. A szecsuáni bors nem csak kizárólag Szecsuánban terem, hanem Kína mérsékelt éghajlatú részein, Japánban, a Himalájában és Észak-Amerikában is megtalálható, igaz, az ázsiai rokonokkal ellentétben az amerikai borsnak nincs íze, így a főzéshez nem érdemes felhasználni.
Szecsuán mellett talán Tibet és Buthán számít nagy szecsuáni bors fogyasztónak, ami főleg abból fakad, hogy arrafelé viszonylag kevés fűszernövény terem meg, így számukra a szecsuáni bors különleges fontossággal bír. Tibetben és Nepálban a nemzeti étel, a momo néven ismert darált hússal töltött tészta egyik népszerű változatához, a legtöbbször jakhúsból készített sha momóhoz is elengedhetetlen a szecsuáni bors, amit fokhagymával, gyömbérrel és hagymával kiegészítve adnak az ételhez.
Az erősen aromás bors fő íz- és illathordozó része a magot borító narancssárgás, vöröses héj, így a legtöbb esetben magát a magot már nem is őrzik meg a fűszer tárolásakor. A citromos, citrusos jelleg és az ebből adódó hűs érzet nagyon jól kiegészíti a bors csípősségét. Néhány szecsuáni borsfajtának ánizsos utóíze van, s a rajongói szerint pont a citrusos vagy ánizsos utóíz teszi olyan különlegessé és ellenállhatatlanná.
A szecsuáni bors - más néven kínai bors vagy japán bors - fűszerré válási folyamatában a magot körülölelő vöröses, barnás héjat megpörkölik, majd megőrlik (bár darabos kiszerelésű borsot is lehet kapni), s önállóan vagy más fűszerekkel összeboronálva árusítják. A szecsuáni bors tipikus partnere a csillagánizs, a fahéj, a szegfűszeg és a római kömény, amelyekkel együtt alkotják a Kínában oly népszerű ötfűszer fűszerkeveréket. A jing-jang elméletet tükröző fűszer-összeállítás elemei harmonikusan illeszkednek egymáshoz. Az öt alapfűszer nincs kőbe vésve, néha kardamom, édesgyökér vagy épp szárított gyömbér is kerül a fűszerkeverékbe. A lényeg az, hogy a végeredményben a savanyú, édes, keserű és sós ízek megfelelő egyensúlyba kerüljenek.
A szecsuáni bors a japán asztali fűszernek, a shichimi fűszerkeveréknek is fontos összetevője. A 17. század óta népszerű összeállításban a szecsuáni bors mellett szerepel még chilipaprika, fekete és fehér szezámmag, szárított gyömbér és kendermag.
Egyszerű, de jó fűszerkeveréket készíthetünk magunk is, ha a szecsuáni borsot egy kevés chilivel és sóval keverjük, de szárított gyömbér, fokhagyma vagy épp csillagánizs is kerülhet a szecsuáni bors mellé.
A kínai konyha egyik kedvelt fűszere a szecsuáni borsból és sóból (himalájai sóból) készülő Hua Yan Jiao, amelynek elkészítése viszonylag egyszerű, hiszen semmi más dolgunk nincs, mint a darabos borsot és a sót száraz serpenyőbe tenni, majd óvatosan megpirítani, s miután kihűlt, egy fűszermalomba önteni, s a kész ételek fűszerezésére használni.
A chilivel elkevert szecsuáni borsot viszont kevés olajban kicsit átpirítva érdemes készíteni (vigyázva, hogy ne égjen meg), majd a készülő ételhez – leveshez, pörkölthöz – adjuk, illetve pácalapként használjuk fel.
A szecsuáni bors felhasználási köre igen széles, a leveseken, ragukon és pörkölteken kívül sokféle fogásban otthonra lelhet. Csípőssége okán jó alapja lehet különféle fűszeres mártásoknak, mártogatósoknak, de pácolásra, grillhúsok fűszerezésére is alkalmas. A japán és kínai konyha előszeretettel alkalmazza szárnyashúsok fűszerezésére, illetve a japán konyhában az angolnához is gyakran szecsuáni borsot adnak.
A japánok nem csak a bors termésének héját, hanem levelét is fűszerezéshez használják. A levélőrleménnyel tésztaételeket és leveseket ízesítenek, a friss leveleket főleg zöldségekhez használják fel.
A szecsuáni bors – akárcsak a legtöbb fűszer – akkor őrzi meg legtovább az ízét, ha szakszerűen tároljuk, azaz jól záródó edényben, napfénytől védett, hűvös helyen.
A bors nem csak izgalmas ízével járul hozzá az ételeinkhez, hanem fogyasztása – mint azt a legtöbb fűszernövény esetében már megszokhattuk – jótékonyan hathat az egészségünkre. A szecsuáni bors szélhajtó, görcsoldó, emésztést segítő, vértisztító tulajdonságokkal bír, sőt az észak-amerikai rokon borsfa porított kérgét fogfájások kezelésére is alkalmazták.
A szecsuáni bors történetének érdekes momentuma, hogy 1968 és 2005 között Amerikába nem lehetett bevinni szecsuáni borsot, mert - az íztelen termésű - helyi fajta számára gyógyíthatatlan betegséget hordoztak. A fűszert előszeretettel használó, Amerikába szakadt vagy már oda is született, de családja tradícióit, nemzete ízvilágát kedvelő lakosok számára hatalmas űr keletkezett. Az ötfűszerből négy lett, a japán és kínai konyha megsínylette a tiltást. Itt-ott ugyan jutott csempészáru az országba, de a szokásos ízeket nem lehetett életre kelteni. Így született a Kung Pao Chicken, amely ennek az embargónak köszönhetően afféle amerikanizált kínai fogás lett. Szerencsére a zárlatot 2005-ben feloldották, s a kellően hőkezelt fűszerállományt már beengedik Amerikába.
Szecsuáni csirke
Hozzávalók:
50 dkg csirkemell
2 fej vöröshagyma
3 gerezd fokhagyma
½ kis fej káposzta
0,5 dl olaj
1-2 szárított chilipaprika
1 kávéskanál őrölt szecsuáni bors
1 kávéskanál őrölt gyömbér
0,4 dl szójaszósz
1 szál sárgarépa
1 kis konzervnyi zöldborsó
1 teáskanál borecet
Elkészítés: A csirkét harapásnyi falatokra vágom. A chilit vékonyan felkarikázom, a magok egy részét kiszedem. A konzervet lecsöpögtetem, a répát meghámozom, és hámozóval vékony csíkokra vágom. A káposztát is vékonyra metélem. A hagymákat megpucolom, félbevágom, majd vékony karikákra metélem. A fokhagymagerezdeket is vékony karikára vágom.
Az olajat felhevítem a wokban, majd rádobom a hagymát, és közepes lángon dinsztelem. Amikor már majdnem kész, hozzáadom a fokhagymát, majd a szecsuáni borsot és a gyömbért. Óvatosan, nehogy megégjen a fűszer, kicsit hagyom pirulni. Ezután a csirkefalatokat is a wokba teszem, s néhány percnyi rázva, keverve sütés után a káposzta- és répacsíkokat is az ételhez adom. Addig főzöm, amíg a zöldségek össze nem esnek, majd ekkor hozzáadom a chilit, az ecetet és a szójaszószt, majd hozzáadom a lecsöpögtetett borsót. Átkeverem, és rizzsel tálalom.
Narancsos zellersaláta szecsuáni borssal
Hozzávalók:
6 szál zellerszár
3 nagyobb narancs
2 evőkanál olívaolaj
1 teáskanál borecet
csipetnyi só
1 kávéskanál szecsuáni bors
Elkészítés: A zellereket és a narancsokat megmosom. A zellerszárak külső oldalát hámozóval lehúzom, majd a szárakat ferdén – nagyjából egy centis darabokra – felvágom. A narancsok héját úgy vágom le, hogy egészen a húsig lejöjjön. Ezután a narancsot egy mélyebb tál fölött elkezdem kifilézni, azaz a hártyák közül a gyümölcshúst kimetszem. A hátramaradt narancsból kifacsarom a levet, majd a következő narancsot is kifilézem. Miután végeztem a narancsokkal, a filéket összekeverem a zellerszárral, kis olívaolajat öntök hozzá, egy cseppnyi jó minőségű borecettel teszem még pikánsabbá, és tálaláskor tört szecsuáni borsot hintek rá.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.