Szilvalekváros tepertős papucs recept
Szilvalekváros tepertős papucs
Lencsegolyók sütőtökpürével recept
Lencsegolyók sütőtökpürével
Apfelstrudel, az osztrák, húzott almás rétes recept
Apfelstrudel, az osztrák, húzott almás rétes
Fahéjas tekercs (cinnabon) recept
Fahéjas tekercs (cinnabon)
Rántott karfiol recept
Rántott karfiol
Holstein szelet recept
Holstein szelet
Aranygaluska vaníliasodóval  recept
Aranygaluska vaníliasodóval
Őszi minestrone leves recept
Őszi minestrone leves
Csokis muffin  recept
Csokis muffin
Párolt lilakáposzta  recept
Párolt lilakáposzta
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Máglyarakás kalácsból recept
Máglyarakás kalácsból
Káposztás tészta egyszerűen recept
Káposztás tészta egyszerűen
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
A legfinomabb sárgaborsó-főzelék recept
A legfinomabb sárgaborsó-főzelék
Pincepörkölt csülökből és lapockából recept
Pincepörkölt csülökből és lapockából
Klasszikus csülök pékné módra recept
Klasszikus csülök pékné módra
Francia hagymaleves sajtos pirítóssal recept
Francia hagymaleves sajtos pirítóssal
Puncstorta  recept
Puncstorta
Csikós tokány recept
Csikós tokány
Egyre több ősi gabona tűnik fel manapság az ismeretlenből. Míg a kilencvenes években a tönkölybúza jótékony hatásait ismertük egyedül, mostanra kitárult a világ: az aztékok és a maják kincsei is felbukkantak, így már könnyűszerrel válthatjuk ki a búzát és ehetjük magunkat igazán egészségesre.
A tönkölybúza titka

A tönkölybúza igazi paleolit alapanyag is lehetne, hiszen a vadászó-gyűjtögető ember is előszeretettel fogyasztotta, és viszonylag hamar el is kezdte termeszteni. A i.e V. évezred környékén a tönkölybúza már Európában is megjelent, és i. e. 1000 környékén jóformán az egész kontinens ezt a búzát fogyasztotta. A tönkölybúzáról még a Biblia is említést tesz, és a római legionáriusok fejadagjában is jelentős szerephez jutott ez az alapanyag.

A 1800-as évek végéig a tönkölybúza látta el a legfőbb gabona szerepét, ekkor azonban megjelentek a különféle nemesített búzafajták, és a tönkölybúza háttérbe szorult. Az egészségtudatos táplálkozásnak köszönhetően azonban új népszerűségre tett szert. Magas sikér- és fehérjetartalma mellett aminosavakban és B-vitaminban is igen gazdag, de található benne kalcium, mangán, kálium, magnézium, niacin, réz és vas is. Könnyen emészthető, rendszeres fogyasztása jótékonyan hat a koleszterinszintre és az idegrendszerre is.

A tönköly nagyon jól kiegészíti a hagymonyos búzánkat, egyszerű vele dolgozni és egészségesebb is
A tönköly nagyon jól kiegészíti a hagymonyos búzánkat, egyszerű vele dolgozni és egészségesebb is

Széleskörűen felhasználható, tökéletesen helyettesíthető vele a fehérliszt, sőt a szemes tönkölybúzával a rizst is kiválthatjuk az étkezéseinkből, ételeinkből.

Receptek tönköllyel >>>

Tönköly, az ősi és egészséges gabona >>>

Tönköly, a csodagabona >>>

Chia és quinoa, az azték ajándék

A sokszor szuperélelmiszerként aposztrofált chia mag és a quinoa Dél-Amerikából került hozzánk. Mindkettő igazi ősi gabona, amelynek kultusza a konkvisztádorok érkezésével ért véget. A quinoa és a chia mag is fontos részét képezte az ott élő népek mindennapjainak és vallási szertartásaiknak, így a spanyolok értelemszerűen rövid úton és végleg meg kívántak szabadulni a helyiek számára jólétet biztosító és a vallásukban is fontos szerepet játszó növényektől.

A quinoa a Titicaca-tó környékén élő emberek számára nem csak - a burgonyához és a kukoricához hasonlóan fontos – alapanyag, hanem gyógyszer is volt. Amit az inkák tudtak, azt néhány tudós az 1970-es években fedezte fel újra, és a növény megint előtérbe került. A quinoa amellett, hogy könnyen emészthető és nagyon tápláló, gluténmentes, magas a fehérje- és az aminosav-tartalma. Sok ásványi anyag megtalálható benne és B-vitamin tartalma is jelentős.

A quinoa gluténmentes nagyon egészséges gabona, ráadásul gyorsan meg is fő
A quinoa gluténmentes nagyon egészséges gabona, ráadásul gyorsan meg is fő

A quinoa jól alkalmazható gyomorpanaszokkal, emésztési problémákkal küzdőknél, érdemes a cukorbetegek vagy szív- és érrendszeri panaszokkal küzdők diétájába beleilleszteni. A quinoa jó alternatívája lehet a rizsnek, köretként, töltelékként kitűnően helytáll, de a reggeli gabonakeverékben, illetve a salátáinkban is jó helye lehet.

Receptek quinoával >>>

Quinoa, az inkák aranya >>>

A chia magban rejlő hatalmas potenciál már az aztékok idejében sem volt titok. Ők is érezték, hogy a főzést nem igénylő, könnyen szállítható, igazán gazdag beltartalommal bíró mag kivételes alapanyag. Utazók és csatába indulók egyaránt ezt a magot vitték magukkal, s amit nem fogyasztottak el az út során, azt valutaként hasznosították.

A spanyol hódítók alapos munkájának hála a chia mag szinte teljesen eltűnt, évszázadokon keresztül csak néhány mexikói fogás alapanyagai között volt megtalálható, majd a XX. század utolsó évtizedében a helyi kutatók felismerték az elfeledett, ősi gabonában rejlő lehetőségeket, és szélesebb körben kezdték el termeszteni.

A chia mag hihetetlenül egészséges és kiadós, diétázóknak kimondottan ajánlott
A chia mag hihetetlenül egészséges és kiadós, diétázóknak kimondottan ajánlott

A chia magban nem csak az az izgalmas, hogy főzést nem igényel és könnyen szállítható (ma már a valutaként való alkalmazása sajnos nem megoldható), hanem az is, hogy kiemelkedően magas omega3 és omega6 zsírsavtartalommal bír, valamint sokféle ásványi anyag megtalálható benne.

A diétázók számára ideális alapanyag, hiszen jóformán nincs kalóriatartalma, ellenben a benne lévő rengeteg rost a vizet nagyon könnyen megköti, így viszonylag kis mennyiség is a jóllakottság érzetét kelti.

A konyhában jól alkalmazható különféle töltelékek, saláták vagy pudingok készítésénél, de a reggeli joghurtba, gyümölcslébe is nyugodtan belekanalazhatunk egy kevés gluténmentes chia magot.

Receptek chia maggal >>>

Chia mag, a szuperélelmiszer >>>

Purpur, a rejtélyes

Az izgalmas, ősi gabonák közé tartozik még a purpur is, amelyről nagyjából azt lehet tudni, hogy génbankokban őrzött állományból lett életre híva ez a lilás színű búza, amely a többi lila színű élelmiszerünkhöz hasonlóan antocián tartalommal bír. Eredetét tekintve feltehetőleg Etiópiából származik, bár 1872-ben a Vörös-tenger mentén bukkantak rá a színes gabonaszemekre. Termesztését az 1990-es évek végén kezdték, s azóta is folyamatosan vizsgálják, milyen hatásai lehetnek.

A purpur búzával készülő kenyér már néhány pékségben kapható
A purpur búzával készülő kenyér már néhány pékségben kapható

Ugyanis a purpur búza színét is meghatározó antociánok antioxidásként működnek, amelyek jótékonyan hatnak az emberi szervezetre. Ez az oka a purpur búza egyre növekvő népszerűségének, a szokott módon elkészített élelmiszerekhez használt extra, mogyorós ízű lisztnek köszönhetően több hasznos anyaghoz jut a szervezetünk. A liszt beszerzése azonban főleg csak netes áruházakon keresztül lehetséges, illetve egy-két bioboltban, az élelmiszerüzletekben általában nem kapható.

A búzában lévő antociánok szerepet játszhatnak a érfalak védelmében, a vércukor szinten tartásában, sőt sokan úgy vélik, hogy igazi szemvédő tulajdonságokkal is bírnak.

Érdemes kipróbálni minél többféle gabonát
Érdemes kipróbálni minél többféle gabonát

Tönkölypogácsa

Hozzávalók:
25 dkg finom tönkölyliszt
25 dkg teljes kiőrlésű tönkölyliszt
20 dkg vaj
2 dl tejföl
2 maréknyi edami sajt
1 tojás
1 dl tej
2 teáskanál köménymag
2,5 teáskanál só
3 dkg élesztő

Elkészítés: A liszteket összeöntöm, hozzáadom a sót és a fűszereket. A tejben felfuttatom az elmorzsolt élesztőt, a vajat megolvasztom. A tojást felütöm és szétválasztom. A sárgáját a tejjel elkeverem. Az élesztős tejet, a megolvadt vajat a liszthez adom, és rugalmas tésztává dolgozom. A tésztát egy mély tálba teszem, letakarom, és meleg helyen hagyom kelni.
Amikor a duplájára nőtt, kinyújtom, kiszaggatom. A kész pogácsákat sütőpapíros tepsire ültetem, 20 percet hagyom kelni, majd a tojásfehérjével lekenem, reszelt sajttal megszórom, és 190 fokon készre sütöm.

Kakaós chia-puding

Hozzávalók:
10 dkg chia mag
8 dl tej
3 evőkanál kakaópor
ízlés szerinti méz vagy cukor

Elkészítés: A tejet egy forralóban felmelegítem, a kakaóport kimérem. Amikor már langyos, egy keveset kimerek, azzal csomómentesen elkeverem a kakaóport, majd az egészet a maradék tejhez adom. Ezután ízlés szerint édesítem, majd hozzáadom a magokat, alaposan átkeverem, és hagyom, hogy a magok megduzzadjanak.

Sokféle gabonának van helye a konyhába, kísérletezzünk velük! :)
Sokféle gabonának van helye a konyhába, kísérletezzünk velük! :)

Gabonákról és pékárukról itt olvashattok még >>>

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.