Éljen a bogrács!
Szabad tűzön szinte bármit el lehet készíteni. A bogrács tökéletesen alkalmas különféle gazdag levesek vagy egytálételek elkészítésére. Jóféle gulyásleves, pörkölt, lecsó, halászlé vagy épp slambuc kerülhet az üstbe, de ettől eltérő, más típusú egytálételeket is jól elkészíthetünk a bográcsban. Bográcsban főzni viszonylag egyszerű, ha néhány alapszabályt betartunk. A bográcsot helyezzük magasra, így kényelmesebb is főzni, a tűznek is van tere és kisebb eséllyel ég le az alja. A bográcsban lévő ételt gyakorta mozgassuk meg, ez nem feltétlen jelent keverést, azt is jó, ha a bográcsot kicsit megforgatjuk.
Kedvencünk, a tárcsa
A bográcshoz hasonlóan könnyen süthetünk az úgynevezett tárcsában is, amely eredetileg boronatárcsából készült, de ma már sokféle, semmilyen gazdasági előélettel nem rendelkező változata ismert. A tárcsa többféle fogás elkészítésére is alkalmas. Szélein nagyon jól süthetőek a különféle húsok és szelet zöldségek, az enyhén lejtő tárcsa közepében összegyűlő olajban más finomságokat süthetünk, például a húshoz köretnek kínált krumplit. A grillel ellentétben a tárcsán szaftosabbra sül a hús, nem szárad ki, s wokra emlékeztető alakja és működési elve miatt nagyon jól lehet benne kisebb-nagyobb adag egytálételeket is készíteni. Kedvelt a tárcsán készített slambuc, túrós csusza vagy épp a krumplis tészta is.
Mi kerülhet a grillre?
A klasszikus faszenes vagy gázos grillen rengetegféle ételt készíthetünk. A húsoktól kezdve egészen a sajtokig és a különféle alufóliába csomagolt, batyuba tett fogásokig nagyon széles a paletta. A legegyszerűbb és legjobb alapanyag a tarja, amelynek olyan zsírtartalma van, ami biztos, hogy omlós eredményt ad. Ennél szárazabb, zsírtalanabb húsokkal is lehet dolgozni, de ezeket a grillre kerülés előtt érdemes bepácolni. A pác nem csak a zsiradékot adja a húshoz, hanem az aromákat is. Az olajos pácban érő húst nyugodtan hagyhatjuk egy egész napot a hűtőben, hogy az ízek alaposan átjárják.
|
A húsok mellett süthetünk halat, illetve déli szomszédainktól ellesve különféle fűszeres vagy kevésbé fűszeres fasírozottat is a grillre rakhatunk. A többféle húsból születő csevapcsicsa vagy a szerb pljeskavica mind-mind jó kiindulópont lehet a saját húspogácsánk megalkotásában. A fűszerezés mellett itt is érdemes odafigyelni a felhasznált alapanyagok zsírosságára, s adott esetben egy kis szalonnával pótolni azt.
A zöldségeket és sajtokat is kitűnően lehet grillezni. A nyár nagy slágere a cukkini, de emellett tököt, patisszont, padlizsánt, karfiolt, paprikát, sőt paradicsomot is grillezhetünk. A zöldségek grillezése előtt a felületet érdemes kis olajjal bekenni, illetve a zöldségeket grilltálcára is ültethetjük. A sajtok közül a kifejezetten grillezésre javasolt sajtokkal célszerű dolgozni, ezek jó eséllyel nem fognak ráfolyni a parázsra és ráégni a grillrácsra. A halloumi nagyon jó választás lehet, de néhány kemény sajttal is tehetünk kísérleteket. A sajtokat is nyugodtan bepácolhatjuk, kellemes és izgalmas eredményt kapunk a végén.
Batyuk a grillen
A batyuba, azaz olajjal vékonyan kikent grillfóliába csomagolt ételek esetében szabadabb kezet kapunk. Itt nem számít, hogy folyós-e a sajt, hogy kellően zsíros-e a hús, a batyu megvédi az összetevőket és a benne képző gőz segít hogy minden puha és szaftos maradjon. A batyukba szinte bármi kerülhet, húsok, zöldségek, gombák, halak. Arra ügylejünk, hogy nem túl nagy darabokat próbáljuk ezzel a módszerrel megpárolni, inkább kisebb falatokban kerüljenek az alapanyagok a csomagba. A batyukba tehetünk friss zöld fűszereket, szeletnyi citromot és a lezárás előtt kevés borral, ciderrel is meglocsolhatjuk a kompozíciónkat. Töményebb alkohollal biztonsági okokból nem érdemes kísérletezni.
A fólia nem csak batyunak remek, a vastagabb fóliát grilltálca helyett is alkalmazhatjuk, így az ételek biztosan nem égnek meg, csak átsülnek rajta. Ebben az esetben is érdemes minimális mennyiségű olajjal megkenni azt a felületet, ahová a sütni kívánt alapanyag kerül. Fóliába csomagolva süthetünk még krumplit is, ezt a hamvadó parázsba dobhatjuk. Vigyázzunk hamar meg tud égni!
A grillre kerülő ételeknek nagyon jól állnak a friss zöld fűszerek, amelyek mediterrán hangulatot csempésznek a fogásainkba. A legkedveltebbek a kakukkfű, a rozmaring, petrezselyem, bazsalikom és az oregánó, de kipróbálhatjuk a keleties ízvilágot hordozó koriandert, vagy citromfüvet is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.