Különböző krémeket természetesen nagyon régóta készítenek. A tejből vagy tejszínből, tojássárgájából készült úgynevezett angol krémet (eredeti nevén: a custard-t) már a 13. században ismerték Angliában. Igaz, hogy a fennmaradt recept tanúsága szerint anno mandulatej vagy mandulakrém adta az alapját, és nem édességként, hanem halakhoz, húsokhoz mártásként tálalták, amely cukrot egyáltalán nem tartalmazott
A cukorral és kukoricakeményítővel vagy liszttel dúsított változata a manapság ismert és népszerű cukrászkrém, elegáns francia lánykori nevén: crème pâtissière.
Hogy ki és mikor készítette elsőként, nehéz volna kideríteni, az azonban biztos, hogy továbbfejlesztésében és népszerűsítésében fontos szerepet játszott Marie-Antoine Carême (1784-1833) francia szakács, a gasztronómia történetének egyik legnagyobb alakja. Neve szinte egybeforrt az ínyenckonyhával. I. Sándor orosz cárt éppúgy elkápráztatta finomságaival, mint a későbbi IV. György angol királyt, de szolgálta az Esterházyakat és a Rotschildokat is.
Számos könyvéből a francia gasztronómia hihetetlen gazdagsága és történetének fontos állomásai is megismerhetők. Sokan hozzákötik az első Éclair fánk elkészítését, de például ő fejlesztette ki a cukrászkrémből a klasszikussá vált crème bavarois-t, amely igazán a 19. században terjedt el világszerte.
A díszítés és tálalás szerepének jelentőségére mindig nagy hangsúlyt helyezett, ami a 19. századi haute cuisine-t (mely fogalom szintén szoros kapcsolatban áll tevékenységével) alapvetően meghatározta. Ha valaki lapozgatta Dobos C. József Magyar-Franczia Szakácskönyvét (első kiadás: 1881.) vagy annak reprintjét, a számtalan építészeti remeknek is beillő ételkompozícióból képet kaphat mindarról, aminek Carême elindítója volt.
A dobostorta megálmodójának szakácskönyvében külön fejezet szól a „kavart crémekről” (franciául is közzéteszi: Des crêmes pâtissières). Tájékoztatásul az 5 általa ismertetett recept előtt megadja az olvasóknak: „A kavart crêmek különösen a felfujtak, valamint más finom czukorsütemények töltésére alkalmasak”. A ma cukrászkrémként vagy sárgakrémként ismert és elterjedt finomság nála a „Kevert crême vaniliával” (Crême pâtissière à la vanille) cím alatt található. Az általa leírtak alapján ma is tökéletesen kivitelezhető krém, ugyan valamivel több cukrot tartalmaz, mint napjainkban szokásos.
A számos desszert töltelékét képező cukrászkrém otthon is könnyedén elkészíthető. Nem igényel jelentős gyakorlatot, az íze pedig össze nem mérhető a félkész alapanyagokból főzött krémekével. Érdemes kipróbálni!
Hozzávalók (kb. 3,5-4 dl-hez):2 dl tej
Elkészítése:
A hagyományos krémes adta az ötletet a következő, szintén cukrászkrémmel töltött desszerthez:
Hozzávalók (6 db 6 cm átmérőjű süteményhez):
Elkészítése:
Ennyi kényeztetést tényleg mindenki megérdemel…
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.